Čínsky gigant Xiaomi od svojho začiatku žne nesmierne úspechy, ktoré chce teraz dosiahnuť aj v globálnom ponímaní. Spoločnosť chce totiž vybudovať sieť tisícok kamenných predajní po celom svete, ktoré ju majú priniesť bližšie k zákazníkom. Plány Xiaomi nie sú vôbec príliš odvážne, pretože práve na tento krok čakalo mnoho skalných fanúšikov spoločnosti. 

Pred 7 rokmi sme mali možnosť vidieť v Číne začínajúci start-up alias nového výrobcu smartfónov, Xiaomi. Za tie roky svojho pôsobenia si dokázala spoločnosť získať stovky miliónov fanúšikov po celom svete, a to vďaka svojim kvalitne spracovaným a cenovo dostupným produktom. Zrejme najpopulárnejšími zo všetkých sú však smartfóny, no portfólio Xiaomi sa postupom času rozšírilo aj o mnoho ďalších zariadení. Spoločnosť tak začala s výrobou zariadení rôznych kategórií, od elektrických kolobežiek, cez varič ryže, ktorý sme otestovali aj my, až po čistič vzduchu alebo dokonca lazy vakov.

zdroj fotografie: Xiaomi

S rastúcou popularitou sa chce Xiaomi stať skutočným svetovým hráčom v tomto priemysle. „Uvidíte nás takmer v každej krajine.“, prezradil senior vice-prezident spoločnosti, Wang Xiang. Xiaomi dokonca stanovilo aj nový rekord v Guinessovej knihe rekordov, keď sa mu podarilo predať najviac smartfónov za 1 deň. Konkrétne išlo až o 2,12 miliónov kusov týchto zariadení.

Expanzia pokračuje

Spoločnosti sa už v tomto roku podarilo expandovať na niektoré zahraničné trhy, a tak si jeho produkty môžu priamo v predajni kúpiť zákazníci v Rusku, Egypte či Spojených Arabských Emirátoch. Ďalšie plány sa však zameriavajú aj na ázijské krajiny ako Filipíny, ale nezabudne sa ani na Európu. Doteraz sme túto spoločnosť poznali ako výrobcu, ktorý svoje produkty predáva prostredníctvom online e-shopov. Zákazníci si tento spôsob predaja veľmi obľúbili, no neskôr prišli problémy spojené s výrobou, ktorá nestíhala zasýtiť dopyt zákazníkov.

zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Čínsky mohykán Xiaomi oficiálne vstupuje na Slovensko. Dočkáme sa smartfónov aj gadgetov

Mnoho z nich však pri kúpe nového smartfónu či ného výrobku z Číny váha, pretože sa obávajú, že kvôli nízko nasadenej cenovke dostanú nekvalitné zariadenie. Pri Xiaomi je však opak pravdou a aj preto Wang Xiang podporuje výstavbu kamenných predajní po celom svete. On sám povedal: „Vidieť znamená veriť. Musíme zákazníkov najprv nechať vyskúšať naše produkty, aby sme dokázali, že aj za málo peňazí je možné kúpiť kvalitný výrobok.“ Jednoznačne najlacnejším smartfónom z produkcie Xiaomi je model Redmi 4A, ktorý už za pár desiatok eur dokáže toho ponúknuť skutočne veľa. Len ťažko by si tak vo svojej cenovej kategórii hľadal rovného súpera.

zdroj fotografie: Xiaomi

Internet vecí

Spoločnosť sa s rozširovaním svojho pôsobiska do zahraničia chce zamerať aj na čoraz populárnejšie odvetvie internetu vecí. Ako sme už spomínali vyššie, v portfóliu Xiaomi nájdeme aj výrobky do domácnosti či pre každodenné používanie. Práve tie chce spoločnosť prepojiť so smartfónmi a vytvoriť tak ekosystém inteligentných zariadení, ktoré sa napríklad dokážu samé vypnúť po zaspaní používateľa alebo mu počas cesty z práce dokáže doma pripraviť kvalitnú kávu.


zdroj fotografie: Xiaomi

V tomto systéme sa už teraz nachádza viac ako 60 miliónov aktivovaných zariadení, ktorých bude pribúdať čoraz viac. Veľmi rozumným krokom bolo aj spojenie Xiaomi so starou známou Nokiou. Táto dohoda pomôže obom spoločnostiam rozšíriť svoje možnosti pri návrhoch a výrobe ďalších produktov. Podľa Wanga Xianga má byť táto zmluva zároveň krytím pre tohto čínskeho giganta pri vstupe na zahraničné trhy.

Xiaomi tak už čoskoro začne s veľkou expanziou a kamennú predajňu tohto výrobu môžeme so 100 % istotou očakávať aj u nás na Slovensku. Informáciu potvrdil oficiálny distribútor Xiaomi zariadení pre Slovensko, no zatiaľ nie je známy presný dátum otvorenia takejto predajne. V tomto smere nás však predbehnú naši západní susedia, Česi, pretože najhorúcejšie aktuality hovoria o otvorení prvého Mi Home obchodu už o pár dní, konkrétne 1. augusta v Prahe. Stane sa tak po záštitou českého predajcu Xiaomi zariadení, Beryko. Prahe sa bude nachádzať aj servisné stredisko, ktoré bude mať na starosť prípadné reklamácie zariadení.

Ceny Xiaomi zariadení však majú aj po príchode do našich končín ostať vzhľadom na konkurenciu veľmi, veľmi lákavé. Veríme, že sa tejto spoločnosti podarí úspech gigantických rozmerov po celom svete. Čoskoro si už aj my budeme môcť zájsť po nový Xiaomi smartfón, notebook alebo varič ryže do oficiálnej predajne aj tu na Slovensku. Ako vnímaš expanziu tejto spoločnosti ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom