Počas uplynulého desaťročia sa toho v segmente smartfónov zmenilo naozaj veľa. Po nástupe Androidu a iOS sa začali konkurenčné systémy vytrácať, a hoci to Microsoft neskôr skúsil s vlastnými modelmi od fínskej Nokie a mobilným Windowsom, neuspel. Teraz sa však môže jeho systém opäť vrátiť do týchto zariadení, no v inej forme, na akú sme boli zvyknutí. Emeprion Nebulus bude novinkou, ktorá dostane Windows 10 fungujúci s ARM procesorom a podporu Android aplikácií bez emulátora, či prepínania systémov, informuje Windows Latest.

Smartfóny s mobilným Windowsom skončili už pred niekoľkými rokmi, keď Microsoft videl, že ani odkúpené Lumie od Nokie mu v tomto segmente, kde medzičasom dominoval Android a iOS, nepomôžu.

Niekoľko rokov pokusov a snahy o presadenie vlastného mobilného systému tak vyšli nazmar. Microsoft však pri svojom ďalšom počine, ktorým má byť skladací smartfón Surface Duo, stavil na najpoužívanejší systém Android.

Nezvyčajný smartfón s Windows 10

Teraz sa ale objavuje ďalšia nádej, hoci nie priamo z prostredia Microsoftu. Windows sa môže znova objaviť v tejto kategórií zariadení, kde ho chce priniesť nový model Emperion Nebulus. Nemá sa však jednať o mobilnú verziu systému ako tomu bolo v minulosti, ale o plne funkčný Windows 10, ktorý pobeží aj s pretaktovaným ARM procesorom Snapdragon 845. O tejto pripravovanej novinke zatiaľ nie je známych veľa detailov, no niekoľko informácií sa predsa len podarilo získať portálu Windows Latest.

Nenechaj si ujsť
Microsoft oficiálne ukončil život Windows 10 Mobile

Emperion nebude jeden z tých smartfónov, ktoré ihneď po predstavení ponúknu všetky obchody a operátori. Zatiaľ má výrobca jednať iba s britskými operátormi, no samotné zariadenie sa môže dostať aj do USA. Najzaujímavejšou vlastnosťou má byť práve operačný systém Windows 10, ktorý má natívne podporovať Android aplikácie bez akéhokoľvek emulátora alebo prepínania medzi systémami.

Windows 10 bude zrejme jediným operačným systémom tohto zariadenia a dostane vlastnú používateľskú nadstavbu Emperion. Podľa dostupných informácií sa dočkáme aj pripojenia smartfónu k monitoru, kedy bude fungovať desktopový režime prostredníctvom USB-C portu. Pri vývoji tohto modelu mal pomáhať aj samotný Microsoft. Hoci bude vybavený procesorom Snapdragon 845, tento čip má byť pretaktovaný a poskytne tak o čosi vyšší výkon ako bežný model, ktorý sme v smartfónoch stretávali pred 2 rokmi.

Starší procesor nemusí byť nevýhodou

Nejde o najnovší kus kremíka z dielne Qualcommu, no výrobca naň mohol staviť z dôvodu, že aj takýto starší procesor zrejme utiahne Windows 10, alebo je Nebulus vo vývoji tak dlho, že sa od začiatku spolieha na Snapdragon 845. Bežný Windows 10 z počítačov však nie je stavaný a optimalizovaný na úlohy, ktoré sme zvyknutí vykonávať na smartfónoch, informuje XDA-Developers. Nakoniec má ale podporovať aj bežné volania a SMS, zrejme prostredníctvom LTE a aplikácie Skype.

Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa s týmto popasuje výrobca. Okrem toho sa však objavili informácie aj o podpore pamäťových kariet do kapacity až 2 TB a ako jeden z mála má Nebulus priniesť aj takmer zabudnutý 3,5 mm jack. Emperion ponúkne na trhu iba jediný takýto model. Stále je okolo tohto nezvyčajného zariadenia množstvo otázok. Odpovede na mnohé z nich sa ale dozvieme pravdepodobne až postupom času.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú