Microsoft sa po 28 rokoch rozhodol zabiť WordPad, jednu z jeho najznámejších aplikácií. Ten už dlhšiu dobu neprechádza aktívnym vývojom a čoskoro z Windowsu úplne zmizne, píše Bleeping Computer. Ide o základnú aplikáciu na úpravu textu, ktorá používateľom umožňuje vytvárať a upravovať dokumenty s formátovaným textom a vkladať obrázky a odkazy na iné súbory.

WordPad bol neodlúčiteľnou súčasťou Windowsu už od roku 1995, kedy vyšiel Windows 95, a dá sa do istej miery považovať za neplatenú alternatívu Wordu, avšak s výrazne obmedzenými možnosťami.

Microsoft chce, aby si platil

Vyradenie WordPadu vôbec neprichádza ako nečakaná správa. Microsoft s ním v podstate začal už vo februári 2020, kedy vydal Windows 10 Insider Build 19551, v ktorom sa z tejto kedysi vitálnej súčasti systému stal voliteľný doplnok. To znamená, že ho používateľ mohol ľubovoľne odinštalovať, čo bolo dovtedy nemožné.

WordPad už nie je aktualizovaný a bude odstránený v niektorej z budúcich verzií systému Windows,“ prezradila spoločnosť Microsoft na svojom webe. „Pre bohaté textové dokumenty, ako sú .doc a .rtf, odporúčame Microsoft Word a pre obyčajné textové dokumenty, ako je .txt, Windows Notepad.

Faktom ale je, že Microsoft Word je platená aplikácia, ktorá navyše pre väčšinu ľudí vôbec nie je lacná. Existujú ale aj neplatené alternatívy ako LibreOffice či OpenOffice ponúkajúce prakticky rovnaké možnosti, takže sa plateniu dá vyhnúť.

Microsoft

V problémoch až po uši

Ako sme pred časom informovali, Microsoft vyšetruje veľké množstvo hlásení o BSoD, ktoré sú spôsobované chybovým hlásením „UNSUPPORTED_PROCESSOR“ (nepodporovaný procesor). Tieto hlásenia sa začali rozmáhať na mnohých počítačoch so systémom Windows 11 po inštalácii aktualizácie vydanej v druhej polovici augusta.

Tomuto problému však nečelia všetci používatelia, ale zasahuje predovšetkým majiteľov jednej skupiny základných dosiek. Viac sa dočítaš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú