Microsoft je v opäť v problémoch až po uši. Najnovšia aktualizácia systému Windows 11, ktorá vyšla 22. augusta, spôsobuje BSoD (Blue screen of death – modrá obrazovka smrti). Na tému upozornil portál PCMag.

Modrá obrazovka smrti

Podľa informácií portálu TheVerge, Microsoft aktuálne vyšetruje veľké množstvo hlásení o BSoD, ktoré sú spôsobované chybovým hlásením „UNSUPPORTED_PROCESSOR“ (nepodporovaný procesor). Tieto hlásenia sa začali rozmáhať na mnohých počítačoch so systémom Windows 11 po inštalácii aktualizácie vydanej začiatkom tohto týždňa.

Microsoft

Tá nesie označenie KB5029351 a obsahuje niekoľko opráv a tiež vylepšenie funkcie vyhľadávania. Zdá sa však, že so sebou priniesla aj problémy pre používateľov, ktorí vo svojich počítačoch majú nainštalované niektoré typy základných dosiek MSI.

„Momentálne vyšetrujeme, či ide o problém spôsobený spoločnosťou Microsoft. Aktualizáciu poskytneme, keď budú k dispozícii ďalšie informácie,“ uviedla na margo celej situácie spoločnosť Microsoft.

Žiaľ, do dnešných dní neexistuje žiadna oprava, ktorá by túto chybu odstránila. Používatelia, ktorých sa táto chyba bezprostredne dotýka, tak jednoducho musia vrátiť svoj systém na predošlú verziu. Do celej záležitosti sa oprela aj MSI, ktorá tvrdí, že problém ovplyvňuje zákazníkov vlastniacich matičné dosky MSI s čipsetmi Intel 600 a 700.

Podľa portálu VideoCardz, ide najmä o tie dosky, ktoré prešli aktualizáciou BIOSu slúžiacou na podporu nadchádzajúcich procesorov Intel 14. generácie s názvom Raptor Lake Refresh. Príčina problému a jeho súvislosť s novými procesormi nie sú zatiaľ jasné, no Microsoft aj MSI na tom pracujú.

MSI zatiaľ zákazníkom odporúča vyhnúť sa inštalácii aktualizácie KB5029351, ale tiež prišla s krátkodobým riešením, ktoré by malo pomôcť zákazníkom v núdzi. Ako je možné vidieť aj na zverejnenom videu, nejde zrovna o najelegantnejšie riešenie – musia aktualizovať BIOS.

Zákazník totiž musí uložiť staršiu verziu systému BIOS na USB a reštartovať počítač. Následne sa musí dostať do nastavení BIOSu, odkiaľ sa presunie do režimu M-Flash, v ktorom následne môže nainštalovať verziu BIOSu z USB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú