Posledný operačný systém Microsoftu sa začal na počítačoch rozmáhať od roku 2015, no ani po 3 rokoch od jeho premiéry ho nevyužívajú všetci. Dokonca aj dnes ešte používatelia stále obľubujú staručký Windows XP, alebo slávny Windows 7. Oficiálne mal Microsoft ukončiť podporu pre tento systém už o 2 roky, no nakoniec ju ešte predĺži, avšak zadarmo to nebude.

Softvérový gigant z Redmontu chtiac-nechtiac musí stále udržiavať aj svoje staré a neaktuálne operačné systémy, ktoré boli nahradené novšími verziami. Dokonalým príkladom je Windows XP zo začiatku nového milénia, ktorý sa stal po celom svete legendárnym systémom a dodnes na ňom ešte beží isté percento počítačov. Pôvodným plánom Microsoftu bolo zrušiť podporu aj pre Windows 7, ktorá mala skončiť už 14. januára 2020, no teraz sa spoločnosť rozhodla inak.

Obľúbený systém ešte nie je mŕtvy

Microsoft poskytne rozšírenú podporu pre Windows 7 až do roku 2023, teda 3 roky po tom, čo prestane vydávať klasické bezpečnostné aktualizácie. Za túto lukratívnu údržbu počítačov s už 9 ročným operačným systémom si však záujemcovia budú musieť zaplatiť. Nepôjde o jednorázový, ale o pravidelný mesačný poplatok, ktorý sa bude každým rokom zvyšovať. Túto možnosť spoločnosť poskytne pre Windows 7 Professional a Windows 7 Enterprise. Používateľov však po skončení oficiálnej podpory Microsoft k mesačným poplatkom nenúti.

Nenechaj si ujsť
Microsoft mení spôsob inštalácie aktualizácií Windows 10. Prsty v tom má umelá inteligencia

Každý tak môže svoj obľúbený systém využívať aj naďalej, no bude vystavený bezpečnostným rizikám, ktoré už spoločnosť zadarmo neopraví. Do úvahy ale neprichádza ani aktualizácia na Windows 8, keďže už nie je dostupný. Jediným možným riešením ako sa vyhnúť mesačným poplatkom a používať stále bezpečný systém je zakúpiť si nový Windows 10. Ten už nie je ponúkaný vo forme bezplatnej aktualizácie a každý, kto ho bude chcieť na svoj počítač nainštalovať, si ho musí najprv zakúpiť.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Po celom svete je stále zhruba 38 % všetkých počítačov, ktoré fungujú so starším Windowsom 7, pričom veľkú časť z nich využívajú firmy. Je teda len na ich rozhodnutí či ostanú verní do roku 2023 tomuto systému, alebo pôjdu bezpečnejšou cestou a zakúpia si Windows 10. V každom prípade sa plateniu nevyhnú. Týmto spôsobom tak môže Microsoft „donútiť“ viacerých používateľov, aby prešli k novej 10-ke a vyhli sa tak prípadným bezpečnostným rizikám, ktoré staré systémy predstavujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom