V novších verziách systému je možné využiť funkciu, ktorá odľahčí procesor a zlepší fungovanie počítača pri hraní a aplikáciách. Hardvérová akcelerácia grafiky tak pomôže najmä starším alebo menej výkonný čipom a zlepší fungovanie zariadení s vybranými verziami Windows 10. Aktivovať ju je možné hneď dvomi spôsobmi, informuje Windows Latest.

Aj keď priniesla májová aktualizácia pre Windows 10 okrem vylepšení aj množstvo problémov a chýb, umožňuje využiť aj novinku, ktorá môže zlepšiť fungovanie počítača.

Spomínaná hardvérová akcelerácia je však dostupná len pre najnovší Windows 10 vo verzii 2004 a pre verziu 19041. Podmienkou sú tiež najnovšie verzie driverov pre dedikované grafické karty Nvidie a AMD.

Zatiaľ čo v prípade Nvidie je potrebné mať nainštalovanú verziu 451.48 alebo novšiu, AMD ponúka driver podporujúci takúto akceleráciu zatiaľ len v Adrenalin 2020 Edition 20.5.1 beta verzii.

Takáto akcelerácia grafiky má potom za úlohu prevziať niektoré výpočtové úlohy od procesora a zlepšiť tým výkon a obmedziť neželané javy počas hrania.

Používateľ si na prvý pohľad nemusí všimnúť zásadné zmeny, no postupom času môže Microsoft funkciu ešte vylepšiť, aby znížila napríklad aj lagovanie počas hier. Hardvérovú akceleráciu si tak už teraz môžu aktivovať používatelia Windowsu 10 v spomínaných verziách, a to prostredníctvom nastavení alebo tiež registrov.

Ako zapnúť hardvérovú akceleráciu grafiky?

Najjednoduchšia cesta je samozrejme cez nastavenia, kde aktiváciu zvládne naozaj každý. Možnosť pre „Hardvérovo urýchľované plánovanie GPU“ potom nájdeme v Nastaveniach -> Systém -> Obrazovka -> Nastavenia grafiky, kde stačí zapnúť tlačidlo. Zmena sa však prejaví až po reštartovaní počítača.

Nenechaj si ujsť
Microsoft tajne vytvoril nástroj do Windows 10 na obnovu vymazaných súborov. Takto ho využiješ

O čosi komplikovanejšia cesta je nútená aktivácia skrz editor registrov systému. Ten spustíme cez vyhľadávanie v hlavnej lište, kde zadáme Registry Editor. Následne je potrebné preklikať sa cestou cez HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> GraphicsDrivers k súboru HwSchMode.

Jeho hodnotu pre zapnutie hardvérovej akcelerácie zmeníme na „2“. Pre jej vypnutie stačí potom zadať hodnotu „0“. Počítač je následne nutné reštartovať. Táto metóda funguje pre vynútené zapnutie možnosti hardvérovej akcelerácie, ktorú je po úprave registra možné zapnúť v nastaveniach podľa vyššie popísaného spôsobu a opäť reštartovať zariadenie.

Odľahčí procesor a pomôže hráčom

Hardvérová akcelerácia GPU je teda najvhodnejšia pre zarytých hráčov, ktorí chcú dosiahnuť počas hrania čo najvyšší výkon a čo najviac fps. Počas testov nemeckého magazínu PC Games Hardware sa ukázalo, že táto funkcia dokázala priemerne zvýšiť fps pri hraní o 1 až 2 snímky za sekundu pri rozlíšení 2560 x 1440 pixelov, informuje GHacks.

Prínos tejto akcelerácie však závisí aj od samotnej grafiky a jej výkonu, ktorý dokáže poskytnúť. Vo všeobecnosti by mal používateľ pocítiť mierne zlepšenie výkonu, čo bolo dosiahnuté práve odľahčením procesora od viacerých výpočtov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom