V posledných týždňoch sa s problémami najpoužívanejšieho operačného systému počítačov a notebookov akoby vrece roztrhlo. Po nešťastných chybách októbrovej aktualizácie Windowsu 10 sa používatelia dočkali ďalších nepríjemností. Viacerí majitelia Windows 10 v „Pro“ verzii hlásili nečakanú stratu licencie systému, ktorý im miesto toho odporúčal inštaláciu Windowsu 10 Home.

Operačný systém Windows využívajú stovky miliónov počítačov na celom svete. Nedávne obdobie nám však odhalilo, že aj tak veľký softvérový gigant, akým je Microsoft, môže pochybiť. Najnovšie problémy zasiahli licencie Windowsu 10 Pro, ktoré mizli z počítačov. Na diskusných fórach sa začali sťažovať stovky ľudí, pričom chyba sa objavovala predovšetkým v USA, Japonsku, ale aj mnohých ďalších krajinách. Microsoft sa o probléme dozvedel krátko po jeho vzniknutí a podľa neho mohli za všetko aktivačné servery pre Windows.

Spoločnosť už všetko napravila

Nečakanou ponukou Windowsu 10 Pro po odhlásení licencie bolo okno, v ktorom systém používateľovi odporúčal, aby si z oficiálneho obchodu stiahol nižšiu verziu Windows 10 Home. Väčšina problémov pritom vznikla pri licencii, ktorá bola aktivovaná po bezplatnom prechode na Windows 10 v roku 2015. Aj keď tento fakt nemusel s problémom priamo súvisieť, Microsoft už našťastie našiel riešenie a tí, ktorým Windows odporúčal inštaláciu nižšej verzie systému, by mali toto okno ignorovať.

Zobraziť celú galériu (1)
Microsoft Community Forums

Nenechaj si ujsť
Microsoft má veľký problém. Ázijskí predajcovia elektroniky vo veľkom ponúkajú počítače s nelegálnym Windowsom

Úspešné vyriešenie problému hlásia aj mnohí používatelia na Twitteri, ktorí potvrdili, že si mohli opäť aktivovať svoj operačný systém. Pre manuálnu opravu chyby je potrebné ísť do Nastavení a záložky Aktualizácia a Zabezpečenie, kde sa v ľavom menu nachádza Riešenie problémov, ktoré má situáciu napraviť. Aj keď si svoju digitálnu licenciu k Windowsu obnovilo už mnoho používateľov, Microsoft zatiaľ oficiálne opravu aktivačných serverov nepotvrdil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom