Kúpiť si z obchodu s elektronikou počítač či notebook s predinštalovaným systémom nie je žiadnou zvláštnosťou, teda pokiaľ nejde o nelegálnu kópiu. Presne takýto problém teraz odhalil Microsoft v ďalekej Ázii. Predajcovia v týchto krajinách vo veľkom ponúkajú zákazníkom produkty s falošnými verziami Windowsu, ktoré sú plné malvéru a softvéru pre ťažbu kryptomeny.

Odhalenie tohto problému prišlo pritom v anonymnej forme, keď sa do Microsoftu donieslo, že na opačnom konci zemegule nie je s jeho operačným systémom niečo v poriadku. Spoločnosť sa rozhodla tvrdenia overiť a výsledok rozhodne prekvapil mnohých. Drvivá väčšina predaných počítačov od ázijských predajcov nemala legálny Windows. Viac ako 80 % kusov predaných v priebehu pár mesiacov tak obsahuje falošnú kópiu systému, ktorá bola pritom upravená a mohla uškodiť aj samotným používateľom.

Ázijskí predajcovia vo veľkom predávajú falošný Windows

Všetko Microsoft odhalil až po tajnom vyšetrovaní, pri ktorom si od predajcov zakúpil 166 počítačov, aby ich následne preskúmal. Aj keď sú ázijskí obchodníci veľmi vynaliezaví, takéto prekvapenie nečakal ani gigant z Redmontu. Najhoršie výsledky pritom zaznamenali predajcovia z Thajska, kde mali všetky Microsoftom zakúpené počítače falošnú kópiu Windowsu. V Indonézii to bolo až 90 % počítačov, v Indii 91 % a „najlepšie“ na tom boli Filipíny, kde malo nelegálny systém 43 % týchto zariadení. Všetko to boli počítače zakúpené od mája do júla tohto roka.

Zobraziť celú galériu (0)
Windows Love/YouTube

Nenechaj si ujsť
Microsoft prehliadol pri vývoji Windowsu kritickú chybu. Od XP-čka ju nevie vôbec opraviť

Chyba pritom nemala nastať ešte pri výrobe počítačov a veľké spoločnosti tak s týmto škandálom nemajú mať nič spoločné. Počítače boli predajcom dodávané bez operačného systému, čo mnohí z nich využili na to, aby do nich nahrali vlastnú nelegálnu a upravenú verziu Windowsu.

Takéto trestuhodné konanie už riešil Microsoft aj v minulosti, keď predajcov elektroniky, ktorí ponúkali zariadenia s jeho nelegálnym systémom, postavil pred súd. Oficiálne stanovisko spoločnosti zatiaľ nie je známe, no je reálna šanca, že aj v tejto kauze sa mnohí podvodníci z Ázie ocitnú pred zákonom. Koniec koncov pripravili Microsoft o nemalú sumu peňazí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom