Neustále vnucovanie Microsoftu, aby si používatelia nainštalovali ich najnovší Windows 10 prinieslo svoje ovocie. Vôbec po prvýkrát od jeho uvedenia sa stal populárnejším, než je Windows 7. Rovnako tak vzrástol aj jeho podiel na trhu, ktorý je momentálne historicky najvyšším.

Rok predtým, než oficiálne končí podpora systému Windows 7, ho konečne predbehla mladšia desina, ktorú Microsoft v poslednej dobe vnucoval zákazníkom. Stalo sa tak presne v poslednom mesiaci minulého roka, takže spoločnosť má dôvod na radosť a to nie len z dôvodu podielu na trhu, ale tiež z toho, že skončila ako najhodnotnejšia spoločnosť na svete.

Trvalo to 3,5 roka

Windows 7 bol predstavený približne pred desiatimi rokmi a už od začiatku išlo o veľmi obľúbený systém, za čo vďačí hlavne nie veľmi populárnej Viste, ktorá mu predchádzala. Windows 10 bol predstavený zhruba pred 3,5 rokmi, no až teraz sa mu podarilo dostať na čelo. Je to poriadne dlhá doba a ak by bola zaistená podpora pre Windows 7 ešte dlhšie než je teraz, zrejme by sa mu to tak skoro nepodarilo. Firmy sú však nútené prejsť na nový systém, nakoľko sa nemôžu nechať ohroziť tým, že budú využívať nepodporovaný OS (aj keď stále sú firmy, ktoré si veselo fičia na Windowse XP).

Prečítaj si tiež
Microsoft používateľom znova vnucuje aktualizáciu Windows 10. Takto tomu zabrániš

Ako je vidieť na grafe, Windows 10 v decembri 2018 dosiahol podiel 39,22 %, čím preskočil Windows 7, ktorému sa ušiel podiel 36,9 %. Pri prepočte na zariadenia, Windows 10 beží na viac ako 700 miliónoch zariadeniach, medzi ktorými sú počítače, notebooky, tablety či konzoly Xbox One. Cieľ spoločnosti, ktorý bol dosiahnutie 1 miliardy aktívnych zariadení do troch rokov od uvedenia nového OS, sa tak nepodarilo splniť. Je však veľmi pravdepodobné, že do konca roku 2019 sa jej to podarí, už zo spomenutého dôvodu končiacej podpory 7-čky (14. január 2020) a z predaja nových zariadení, z ktorých väčšina prichádza s nainštalovaným systémom Windows 10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom