Problémy s aktualizáciami Microsoftu pre operačný systém Windows 10 nie sú žiadnou novinkou. Používateľom robia vrásky na čele už dlhé roky. Tentokrát však spoločnosť vydala automatický update, ktorý spôsobí celkové spomalenie systému. Príčina problému zatiaľ nie je známa, informuje Windows Latest.

Prvotné problémy so spomaľovaním sa objavili ešte v júni, kedy Microsoft vydal automatickú aktualizáciu KB4559309, ktorá mala do zariadení rozšíriť aj jeho nový prehliadač Edge založený na jadre Chromium. Týmto spôsobom chcela spoločnosť vyradiť svoj starý prehliadač Edge, ktorý sa netešil veľkej popularite, no okrem toho spôsobila používateľom nemalé problémy.

Microsoft vyšetruje problém 

Práve táto aktualizácia s novou verziou prehliadača Microsoftu totiž začala spomaľovať zariadenia s Windows 10 po jej inštalácii. Problém sa začal dostávať do pozornosti a množstvo sťažností pribúdalo. Mnohí rozhnevaní používatelia adresovali spomalenie systému práve aktualizácii KB4559309, informuje Betanews.

Okrem spomaleného načítavania systému po štarte sa totiž objavili aj problémy s oneskoreným spúšťaním aplikácií či dokonca pomalým načítavaním webových stránok.

Microsoft si chybu priznal a aktuálne hľadá jej príčinu, čo potvrdil na diskusnom fóre jeden z moderátorov. Riešenie ale zatiaľ nie je k dispozícii.

Keďže sa však jednalo o automatickú aktualizáciu, používateľ nemal pri jej sťahovaní a inštalácii príliš na výber ako pri voliteľných updatoch. Microsoft zároveň žiada, aby používatelia nahlasovali problém cez diagnostiku systému, čo mu má pomôcť pri hľadaní chyby.

Nenechaj si ujsť
Windows 10 už prináša nový dizajn Štart pre každého. Je v tom ale háčik

Odinštalovanie aktualizácie nepomôže. Pár riešení sa ale nájde

U iných aktualizácií by bolo dočasným riešením, ako sa vyhnúť problémom, odinštalovanie chybnej aktualizácie. Update KB4559309 však nie je možné ani odinštalovať, nakoľko pri tomto pokuse systém ohlási chybu a odinštalačný proces zlyhá. Navyše, po aktualizácii na novšiu verziu systému sa spomínaný aktualizačný balík už nezobrazí v zozname nainštalovaných.

Používatelia sa však spomaleniu a problémom v tejto aktualizácii môžu vyhnúť. Pokiaľ ešte tento balík nemajú v systéme nainštalovaný, môžu si manuálne stiahnuť a nainštalovať nový Edge, čím dôjde k automatickému zablokovaniu inštalácie tohto updatu. Ak už ale bola aktualizácia nainštalovaná, zrejme neostáva nič iné, len si počkať na opravu od Microsoftu.

Taktiež je však možné využiť nástroj pre obnovenie systému, ktorý nájdeme v Nastaveniach -> Aktualizácia a zabezpečenie -> Obnovenie. Týmto spôsobom môžeme vrátiť Windows 10 do bodu, kedy nebola aktualizácia ešte nainštalovaná. Následne si používateľ môže stiahnuť nový Edge a vyhne sa automatickému updatu, ktorý by spomalil jeho zariadenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom