Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) včera prišla so zásadnou novinkou v oblasti WiFi sietí. Pre nový štandard WiFi 6e totiž uvoľnila celú šírku 6 GHz pásma, informuje portál GizChina.

WiFi 6e prichádza ako nadstavba štandardu WiFi 6, ktoré ešte stále pracuje na frekvenčných pásmách 2,4 GHz a 5 GHz. O výhodách WiFi 6, ako aj WiFi 6e sme informovali už dávnejšie. Štandard WiFi 6e však vďaka novému 6 GHz frekvenčnému pásmu bude môcť komunikovať v ešte vyšších prenosových rýchlostiach a taktiež by sa mala znížiť aj odozva medzi zariadeniami pri vzájomnej komunikácii.

Doposiaľ však bol tento vylepšený štandard iba na papieri, až včera FCC uvoľnilo celé 6 GHz pásmo, presnejšie frekvencie v rozmedzí od 5,925 GHz po 7,125 GHz, na neautorizované využitie. Nové 6 GHz pásmo je tak výrazne širšie, ako pri 2,š4 GHz, ale dokonca aj pri 5 GHz pásme.

Wi-Fi Alliance

Zariadenia fungujúce na štandarde WiFi 6e budú navyše podporovať systém automatickej koordinácie frekvencií, ktorá by mala zabrániť komunikačným kolíziám viacerých zariadení, ktoré spôsobujú spomalenie komunikácie, píše TechPowerUp. Túto technológiu spolu vyvíjajú spoločnosti ako Apple, Google, Microsoft, Intel a Qualcomm.

Vďaka uvoľneniu celej šírky 6 GHz pásma budú môcť kompatibilné zariadenia využívať až 7 kanálov širokých 160 MHz a 14 kanálov širokých 80 MHz. Pre porovnanie, pri 5 GHz pásme sú k dispozícii len dva 160 MHz kanály a šesť 80 MHz kanálov. Maximálna šírka pásma jedného kanálu sa plánuje zvýšiť až príchodom štandardu WiFi 7, kde by mal tento parameter dosahovať hodnotu 320 MHz.

Nový štandard tak poskytne až 2,5-krát rýchlejšiu komunikáciu, ako v prípade WiFi 5. Jedná sa tak zrejme o najväčšie vylepšenie tejto technológie za posledných 20 rokov. WiFi 6e však bude určite trpieť na kratší dosah signálu, podobne ako štandardy využívajúce 5 GHz pásmo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom