Wi-Fi sa vyvíjalo a skvalitňovalo, pričom k dispozícii bolo viacero verzií. Najnovšia so sebou prináša ďalšie vylepšenia, vďaka čomu bude opäť o niečo kvalitnejšia. Výhody Wi-Fi 6 sa využijú hlavne na miestach, kde je do siete pripojených viacero zariadení a na trhu sa rozšíri v priebehu tohto roka.

Wi-Fi je súbor štandardov umožňujúci elektrickým zariadeniam pripojiť sa na bezdrôtovú lokálnu sieť LAN (WLAN). Navrhnutá bola pre bezdrôtové zariadenia, no v súčasnosti sa najčastejšie používa na pripojenie k internetu.

Názov Wi-Fi je slovná hračka k „Hi-Fi“, čo v preklade znamená vysoká vernosť (High Fidelity). Toto slovné spojenie sa však dá interpretovať aj ako Wireless Fidelity (Wi-Fi) – „bezdrôtová vernosť“. Názov ale v skutočnosti nie je skratkou, ale ide o marketingovú náhradu pre štandard „IEEE 802.11“. Držiteľom ochrannej značky Wi-Fi je aliancia (Wi-FI Alliance), ktorá ju definuje ako WLAN založenú na spomenutom štandarde.

Šiesta generácia s obrovskou rýchlosťou

Ako už bolo spomenuté, aktuálne pôjde už o šiestu aktualizáciu IEEE 802.11. Identifikovať verziu v tvojom zariadení nie je práve jednoduché a aj preto sa aliancia rozhodla názvy sprehľadniť. Najnovšia šiesta generácia IEEE 802.11ax preto bude niesť aj označenie Wi-Fi 6, pričom predošlá verzia IEEE 802.11ac ponesie označenie Wi-Fi 5. Označovanie bude pokračovať až po základný štandard, čo je v tomto prípade Wi-Fi 1.

Štandardy sa od seba líšia hlavne v rýchlosti a ich efektívnosti. Rozdielne sú však aj frekvencie pásiem, v ktorých pracujú. Prvé tri štandardy si aj naďalej zachovávajú pôvodné označenia, pričom nové, ako je napríklad Wi-Fi 1, 2 a 3 sa bude používať len neoficiálne, aby bol v systéme poriadok.

Vôbec prvá verzia 802.11b (Wi-Fi 1), prijatá v roku 1999, pracovala s rýchlosťou do 11 Mbit/s vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz. V rovnakom roku sme sa dočkali aj ďalšej verzie 802.11a (Wi-Fi 2), ktorá dosahovala rýchlosť do 54 Mbit/s vo frekvenčnom pásme 5 GHz. Tretia verzia 802.11g (Wi-Fi 3), prijatá v roku 2003, dosahovala taktiež rýchlosť do 54 Mbit/s, no tentokrát pracovala vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz.

Najväčší prelom z hľadiska rýchlosti nastal s príchodom Wi-Fi 4 (802.11n), ktorá bola prijatá v roku 2009 a jej rýchlosť dosahovala maximálne 600 Mbit/s. Pracovať dokázala vo frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz. Wi-Fi 5 (802.11ac) bola prijatá v roku 2014 a jej rýchlosť dosahovala až 6,9 Gbit/s, pričom pracovala vo frekvenčnom pásme 5 GHz.

Najnovšia, šiesta generácia, by mala byť oproti predošlej Wi-Fi 5 rýchlejšia až o 30 %. Pracovať môže vo frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz, pričom jej rýchlosť by mala dosahovať maximálne až 9,6 Gbit/s, čo umožní plnohodnotný prenos rozšírenej reality, hier či obsahu v 4K. Okrem toho je najnovšia verzia vybavená schopnosťou OFDMA, ktorá umožňuje vysielaču komunikovať s viacerými zariadeniami.

V praxi to bude znamenať rýchlejšiu a efektívnejšiu komunikáciu s viacerými zariadeniami ako sú smartfóny, konzoly, počítače, bezdrôtové slúchadlá, routre, kamery a mnohé ďalšie. Wi-Fi 6 totiž dokáže signál rozdeliť na menšie zdrojové jednotky, čo umožňuje lepšiu a efektívnejšiu komunikáciu a zníženie latencie.

Nadstavba pracujúca v novom frekvenčnom pásme

Wi-Fi 6 bude efektívnejšia aj z pohľadu šetrenia energie. S predchádzajúcimi verziami sa stávalo, že zariadenia vysielali signál naraz, čo často mohlo končiť prerušením signálu a následným opätovným prebúdzaním zariadenia na vyslanie ďalšieho signálu. Toto by malo byť už minulosťou, nakoľko najnovšie Wi-Fi dokáže spolu s routerom vyslanie signálov inteligentne naplánovať.

Organizácia Wi-Fi Alliance začiatkom nového roka predstavila dokonca aj ďalšiu verziu – Wi-Fi 6E, ktorá na trh prichádza ako nadstavba k pôvodnej Wi-Fi 6. Tento štandard disponuje všetkým, čo ten pôvodný, zmena nastala len v tom, že dokáže pracovať v širokom frekvenčnom pásme 6 GHz. To by malo za následok o niečo vyššie rýchlosti a ešte nižšiu latenciu. Frekvenčné pásmo 6 GHz však zatiaľ nie je dostupné, nakoľko Wi-Fi aliancia sa zatiaľ len uchádza o jej získanie.

Zariadenia s novým štandardom

Na najnovšiu verziu Wi-Fi sa pripravili aj výrobcovia, ktorí postupne uvádzajú na trh zariadenia s podporou Wi-Fi 6. Na tohtoročnom veľtrhu CES 2020 v Las Vegas sa už objavilo viacero routerov od spoločností ako TP-Link, Arris či D-Link. Dôležité je aj to, že najnovší štandard je už dostupný aj v nových smartfónoch, ktoré sú už v predaji, informuje TheVerge.

Najnovším štandardom disponuje napríklad iPhone 11 a 11 Pro, Samsung Galaxy S10, no nájdeme ho aj v najnovších počítačoch od spoločností Samsung, Lenovo alebo Asus. Postupne sa však budú pridávať aj ďalší výrobcovia, ktorí nebudú chcieť zaostávať a svoje zariadenia taktiež vybavia najnovším štandardom Wi-Fi 6. V priebehu roka sa však budú pravdepodobne objavovať zariadenia s najnovšou nadstavbou Wi-Fi 6E.

V súvislosti s novou verziou nemôžeme očakávať okamžité rozdiely a zlepšenia. Tie sa dostavia hlavne s pribúdajúcimi zariadeniami, ktoré budú týmto štandardom disponovať.  V domácnosti možno rozdiel nespozorujeme vôbec. Najväčší rozdiel bude práve v komunikácii s viacerými zariadeniami a v rýchlosti pri prenose náročného obsahu s vysokým rozlíšením.

[supsystic-tables id=160]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP