Praktická orientácia: Ako rozďeľujeme WiFi a čo ponúka najnovšie Wi-Fi 6E?
Wi-Fi sa vyvíjalo a skvalitňovalo, pričom k dispozícii bolo viacero verzií. Najnovšia so sebou prináša ďalšie vylepšenia, vďaka čomu bude opäť o niečo kvalitnejšia. Výhody Wi-Fi 6 sa využijú hlavne na miestach, kde je do siete pripojených viacero zariadení a na trhu sa rozšíri v priebehu tohto roka.
Wi-Fi je súbor štandardov umožňujúci elektrickým zariadeniam pripojiť sa na bezdrôtovú lokálnu sieť LAN (WLAN). Navrhnutá bola pre bezdrôtové zariadenia, no v súčasnosti sa najčastejšie používa na pripojenie k internetu.
Názov Wi-Fi je slovná hračka k „Hi-Fi“, čo v preklade znamená vysoká vernosť (High Fidelity). Toto slovné spojenie sa však dá interpretovať aj ako Wireless Fidelity (Wi-Fi) – „bezdrôtová vernosť“. Názov ale v skutočnosti nie je skratkou, ale ide o marketingovú náhradu pre štandard „IEEE 802.11“. Držiteľom ochrannej značky Wi-Fi je aliancia (Wi-FI Alliance), ktorá ju definuje ako WLAN založenú na spomenutom štandarde.
Šiesta generácia s obrovskou rýchlosťou
Ako už bolo spomenuté, aktuálne pôjde už o šiestu aktualizáciu IEEE 802.11. Identifikovať verziu v tvojom zariadení nie je práve jednoduché a aj preto sa aliancia rozhodla názvy sprehľadniť. Najnovšia šiesta generácia IEEE 802.11ax preto bude niesť aj označenie Wi-Fi 6, pričom predošlá verzia IEEE 802.11ac ponesie označenie Wi-Fi 5. Označovanie bude pokračovať až po základný štandard, čo je v tomto prípade Wi-Fi 1.
Štandardy sa od seba líšia hlavne v rýchlosti a ich efektívnosti. Rozdielne sú však aj frekvencie pásiem, v ktorých pracujú. Prvé tri štandardy si aj naďalej zachovávajú pôvodné označenia, pričom nové, ako je napríklad Wi-Fi 1, 2 a 3 sa bude používať len neoficiálne, aby bol v systéme poriadok.
Vôbec prvá verzia 802.11b (Wi-Fi 1), prijatá v roku 1999, pracovala s rýchlosťou do 11 Mbit/s vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz. V rovnakom roku sme sa dočkali aj ďalšej verzie 802.11a (Wi-Fi 2), ktorá dosahovala rýchlosť do 54 Mbit/s vo frekvenčnom pásme 5 GHz. Tretia verzia 802.11g (Wi-Fi 3), prijatá v roku 2003, dosahovala taktiež rýchlosť do 54 Mbit/s, no tentokrát pracovala vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz.
Najväčší prelom z hľadiska rýchlosti nastal s príchodom Wi-Fi 4 (802.11n), ktorá bola prijatá v roku 2009 a jej rýchlosť dosahovala maximálne 600 Mbit/s. Pracovať dokázala vo frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz. Wi-Fi 5 (802.11ac) bola prijatá v roku 2014 a jej rýchlosť dosahovala až 6,9 Gbit/s, pričom pracovala vo frekvenčnom pásme 5 GHz.
Najnovšia, šiesta generácia, by mala byť oproti predošlej Wi-Fi 5 rýchlejšia až o 30 %. Pracovať môže vo frekvenčných pásmach 2,4 a 5 GHz, pričom jej rýchlosť by mala dosahovať maximálne až 9,6 Gbit/s, čo umožní plnohodnotný prenos rozšírenej reality, hier či obsahu v 4K. Okrem toho je najnovšia verzia vybavená schopnosťou OFDMA, ktorá umožňuje vysielaču komunikovať s viacerými zariadeniami.
V praxi to bude znamenať rýchlejšiu a efektívnejšiu komunikáciu s viacerými zariadeniami ako sú smartfóny, konzoly, počítače, bezdrôtové slúchadlá, routre, kamery a mnohé ďalšie. Wi-Fi 6 totiž dokáže signál rozdeliť na menšie zdrojové jednotky, čo umožňuje lepšiu a efektívnejšiu komunikáciu a zníženie latencie.
Nadstavba pracujúca v novom frekvenčnom pásme
Wi-Fi 6 bude efektívnejšia aj z pohľadu šetrenia energie. S predchádzajúcimi verziami sa stávalo, že zariadenia vysielali signál naraz, čo často mohlo končiť prerušením signálu a následným opätovným prebúdzaním zariadenia na vyslanie ďalšieho signálu. Toto by malo byť už minulosťou, nakoľko najnovšie Wi-Fi dokáže spolu s routerom vyslanie signálov inteligentne naplánovať.
Organizácia Wi-Fi Alliance začiatkom nového roka predstavila dokonca aj ďalšiu verziu – Wi-Fi 6E, ktorá na trh prichádza ako nadstavba k pôvodnej Wi-Fi 6. Tento štandard disponuje všetkým, čo ten pôvodný, zmena nastala len v tom, že dokáže pracovať v širokom frekvenčnom pásme 6 GHz. To by malo za následok o niečo vyššie rýchlosti a ešte nižšiu latenciu. Frekvenčné pásmo 6 GHz však zatiaľ nie je dostupné, nakoľko Wi-Fi aliancia sa zatiaľ len uchádza o jej získanie.
Zariadenia s novým štandardom
Na najnovšiu verziu Wi-Fi sa pripravili aj výrobcovia, ktorí postupne uvádzajú na trh zariadenia s podporou Wi-Fi 6. Na tohtoročnom veľtrhu CES 2020 v Las Vegas sa už objavilo viacero routerov od spoločností ako TP-Link, Arris či D-Link. Dôležité je aj to, že najnovší štandard je už dostupný aj v nových smartfónoch, ktoré sú už v predaji, informuje TheVerge.
Najnovším štandardom disponuje napríklad iPhone 11 a 11 Pro, Samsung Galaxy S10, no nájdeme ho aj v najnovších počítačoch od spoločností Samsung, Lenovo alebo Asus. Postupne sa však budú pridávať aj ďalší výrobcovia, ktorí nebudú chcieť zaostávať a svoje zariadenia taktiež vybavia najnovším štandardom Wi-Fi 6. V priebehu roka sa však budú pravdepodobne objavovať zariadenia s najnovšou nadstavbou Wi-Fi 6E.
V súvislosti s novou verziou nemôžeme očakávať okamžité rozdiely a zlepšenia. Tie sa dostavia hlavne s pribúdajúcimi zariadeniami, ktoré budú týmto štandardom disponovať. V domácnosti možno rozdiel nespozorujeme vôbec. Najväčší rozdiel bude práve v komunikácii s viacerými zariadeniami a v rýchlosti pri prenose náročného obsahu s vysokým rozlíšením.
[supsystic-tables id=160]
Čítajte viac z kategórie: Ako na to?
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Koniec kompromisov. Huawei spustil na hodinkách Slovákmi vymodlenú funkciu, tu je návod
Vyvinie rýchlosť 6 000 km/h. USA odhalilo miliardovú superzbraň, nepriateľov rozpráši v sekunde
AKTUÁLNE: Veľká zmena v USA. Ak im nedáš sociálne siete, nepustia ťa do krajiny
V bojovom teste všetkých zarazil. Náš sused nasadí vojenského robota, ktorý môže spasiť NATO
AI dali „mozog“ a ostali zaskočení. Čína testuje humanoida, ktorý sa správa až nepríjemne ľudsky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Veľká zmena počasia sa blíži: Na Slovensko mieria prvé zrážky po týždňoch sucha, hlásia experti
Izraelsko-iránsky konflikt mení mapu sveta. Ako ho čítať a čo z neho plynie pre Slovensko (ANALÝZA)
Nemocnica pre Startitup opísala realitu krízy: Zatvárame ambulancie, prepúšťame
Od júla si prilepšia státisíce Slovákov. Zisti, či si medzi nimi aj ty. V hre sú milióny eur (PREHĽAD)
Matematička a fyzik z Košíc vytvorili revolučné riešenie: „Máme technológiu s globálnym potenciálom“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Zničil rebríčky sledovanosti. Pokračovanie filmového fenoménu z Netflixu sa predstavuje v prvej ukážke
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
-
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Nový čínsky motor prežil test, ktorý láme fyzikálne zákony. Využíva pohon ako z iného sveta
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
Rusko chce ovládnuť čínsky trh s kľúčovou surovinou, Indii ponúka „oceľové srdce“
Na Slovensku môžeme závidieť. U našich susedov spustili vo vlakoch testovanie Starlinku
Veľká zmena v slovenskej energetike: ZSE a VSE sa spojili, vzniká nová éra
Pre Teslu to už nemôže byť horšie. Na kľúčových európskych trhoch sa prepadla až o 60 %
Trump má vážny problém. Iránski hackeri hrozia, že zverejnia 100 GB dát e-mailov „jeho ľudí“
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP