V minulom roku technologickým svetom otriasol škandál o slabej bezpečnosti Wi-Fi sietí, keď sa podarilo hacknúť šifrovací štandard WPA2. Ten mal pred útokmi ochrániť miliardy zariadení, vrátane tých s operačným systémom Android a iOS. Aliancia pre Wi-Fi siete prináša nápravu v bezpečnostnom protokole WPA3, ktorý dostane vylepšenia pre vyššiu bezpečnosť súkromných a verejných sietí.

Správy o novom bezpečnostnom štandarde WPA3 boli odhalené 8. januára v Las Vegas, kde sa aktuálne koná konferencia CES 2018. Mnohí technologickí giganti odhaľujú svoje nové zariadenia, no tie musia spĺňať aj určité bezpečnostné kritériá. Po bezpečnostnom probléme, ktorý hacknutie WPA2 predstavovalo, bude onedlho dostupné bezpečnejšie riešenie v novom štandarde WPA3.

Bezpečnejšie Wi-Fi pripojenie

Vrámci silnejšej ochrany Wi-Fi sietí sa objavia až 4 výrazné vylepšenia. Dve z nich ochránia používateľa pred možným útokom aj vtedy, pokiaľ on sám zvolí krátke heslo, ktoré nespĺňa odporúčania. Taktiež bude s WPA3 možné jednoduchšie konfigurovať bezpečnosť zariadení s obmedzeným, alebo aj žiadnym displejom. Nový bezpečnostný štandard tak zvýši celkovú ochranu pred potencionálnymi útokmi v súkromnej, ale aj verejnej sieti. 

Nenechaj si ujsť
Svetom otriasa obrovské bezpečnostné riziko. Všetky WiFi sa dajú extrémne ľahko hacknúť

Práve v druhom type pripojenia je mnoho zariadení zraniteľných, no s WPA3 budú všetky dáta šifrované u každého pripojeného používateľa individuálne. Vrcholom všetkých vylepšení, ktoré tento štandard prinesie, bude vysoká úroveň bezpečnosti aj vďaka 192-bitovej bezpečnostnej sade. Tá prináša ochranu, ktorú ocenia najmä vládne inštitúcie a armáda. Chyba v zabezpečení WPA2 bola minulý rok odhalená Mathym Vanhoefom, ktorý teraz prezradil, že WPA3 umožní šifrovanie údajov aj bez potreby autentifikácie používateľa.

Milióny zraniteľných zariadení ale stále využívajú práve staršie zabezpečenie WPA2, ktoré postupom času nahradí jeho silnejší nástupca. Wi-Fi siete tu s nami pobudnú ešte poriadne dlhú dobu, a tak je nevyhnutné stále vyvíjať sofistikovanejšie a bezpečnejšie spôsoby zabezpečenia, ktoré budú spĺňať aktuálne potreby. Viac detailov o WPA3 nám Aliancia pre Wi-Fi siete prezradí už v priebehu tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom