NASA prostredníctvom vesmírnej sondy OSIRIS-REx koncom roka 2023 dopravila na zemský povrch jedinečné vzorky z asteroidu Bennu, ktorých získanie predstavovalo ohromnú technologickú výzvu a misia narazila aj na rôzne problémy. Nakoniec však skončila úspechom a vedci sa mohli pustiť do opatrnej analýzy a výskumu týchto vzoriek, ktoré odhaľujú nielen minulosť samotného asteroidu, ale tiež slnečnej sústavy ako takej.

Ako upozorňuje na základe najnovších poznatkov portál Interesting Engineering, vedci v týchto vzorkách objavili okrem vody a uhlíka už aj horčík-sodíkový fosfát, ktorý naznačuje, že tento kus horniny lietajúcej naprieč slnečnou sústavou bol kedysi súčasťou primitívneho oceánskeho sveta. Objav však expertov prekvapil z viacerých dôvodov.

Drobná planétka s oceánmi

Asteroid Bennu s priemerom vyše 500 metrov podľa pôvodných meraní samotnej sondy ani len nemal takéto fosfáty obsahovať, keďže ich meracie zariadenia pred odobratím vzoriek nezachytili. Ich prítomnosť je ale rozhodne príjemným prekvapením, keďže naznačujú, že v našej sústave v minulosti existovala drobná primitívna planétka s oceánmi, ktorá však dávno zmizla.

NASA/Goddard/University of Arizona

S najväčšou pravdepodobnosťou bola pohltená inou väčšou planétou, prípadne mohla byť gravitačnou silou pri blízkom strete s väčšou planétou vyvrhnutá zo sústavy a odsúdená na cestovanie medzihviezdnym priestorom. Nešlo by totiž o výnimku, keďže podľa nedávnej štúdie je takýchto osamelých planét naša galaxia plná.

Jeden z potenciálne nebezpečných objektov

Kým mnohé asteroidy nebezpečie pre Zem nepredstavujú, Bennu je jednou z viacerých výnimiek. Dobrou správou je, že má ku kolízii dôjsť až o 159 rokov. Už teraz má ľudstvo v rukách funkčnú metódu planetárnej obrany, ktorú otestovala NASA a je schopná odkloniť asteroidy včas, bezpečne a pomerne efektívne.

Ako ďalej dodáva portál SPACE.com, na Zemi sa spomínané fosfáty nachádzajú v rôznych geologických formáciách a mineráloch. Tím zodpovedný za výskum vzoriek dodáva, že pre potvrdenie pôvodu asteroidu Bennu je potrebný ďalší výskum, avšak objav slúži ako dôkaz dôležitosti podnikania takýchto riskantných a komplikovaných misií, ako je odoberanie vzoriek z asteroidov či dokonca z iných planét.

Misia trvala celé roky a samotné vzorky odobrala z Bennu pomocou zariadenia TAGSAM ešte v roku 2020. Zaujímavý na tomto asteroide je fakt, že aj po odolávaní zubu času v otvorenom kozme zachováva na svojom povrchu stopy po dávnom mračne plynov a prachu, z ktorých sa postupne formovala celá slnečná sústava. Okrem spomínaných látok sa na Bennu potvrdila aj prítomnosť dusíka a ďalších organických látok, ktoré sú na Zemi stavebnými prvkami života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú