Seriálový fenomén Money Heist speje do svojho konca a 3. decembra jeden z najpopulárnejších počinov od Netflixu končí finálnymi epizódami piatej série. Aj keď to s jej kvalitou ide dole vodou, Money Heist sa nezabudnuteľne zapíše do seriálovej histórie. Pozreli sme sa na zaujímavosti, ktoré si o seriáli pravdepodobne nevedel.

Mal sa volať inak

Len málokto si vie predstaviť, že by sa La Casa de Papel, alebo tiež Money Heist, volal inak. Ako upozorňuje portál Screenrant, s týmto názvom tvorcovia prišli až neskôr. Pôvodne mal seriál niesť meno Los Desahuciados, čo by sa dalo preložiť ako Vydedenci.

K názvu sa viaže aj ďalšia zaujímavosť – anglický preklad „Money Heist“ totiž nie je doslovným prekladom zo španielčiny – ten by mal znieť House of the Paper, teda Papierový dom, ktorý je inšpirovaný lúpežou v tlačiarni peňazí v prvej a druhej sérii.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Zahral si v ňom aj Neymar

Do fanúšikovskej základne Money Heist patrí aj mnoho známych osobností. Medzi najväčších priaznivcov sa radí napríklad Stephen King, ktorý o seriáli viackrát písal aj na Twitteri.

Ešte ďalej išiel slávny futbalista Neymar, ktorý tvorcov seriálu opakovane otravoval so žiadosťou, aby sa v ňom mohol aspoň na chvíľu objaviť. Nakoniec mu Netflix vyhovel – Neymar sa objavil v druhej epizóde 3. série v úlohe mnícha a divákov pobavil svojou vetou, že nemá rád brazílsky futbal ani párty.

Mená postáv mali byť podľa planét

Jedným z množstva originálnych nápadov v seriáli sú postavy, ktoré sú pomenované podľa svetových metropol. Tokyo, Denver či Helsinki sa nezabudnuteľne vryli do diváckych pamätí, tvorcovia s týmto nápadom však pôvodne nerátali a postavy byť pomenované podľa planét.

Situácia sa zmenila, keď sa na jednom zo stretnutí objavil tvorca seriálu, Alex Pina, v tričku s nápisom Tokyo. Podľa Mirchiplay jeden z členov štábu vtedy poznamenal, že by to bolo skvelé meno pre niektorú z postáv. O 15 minút neskôr už mali všetky postavy nové krycie identity.

Nevieš, čo pozerať? Pozri si naše tipy
Skryté klenoty 2021. Týchto 11 neznámych seriálov si nesmieš nechať ujsť

Netflix

Skryté meno Profesora

Pri menách podľa miest ešte chvíľu zostaneme, jedno z nich má totiž aj geniálny Profesor. V seriáli ho síce všetky postavy oslovujú len ako Profesor, čo bolo aj zámerom tvorcov – jeho postavu chceli od ostatných odlíšiť ako strojcu nepriestrelného plánu a lídra celej skupiny.

Menej známa už je skutočnosť, že aj Profesor má krycie meno – je ním Vatican City, ktoré k nemu ideálne pasuje. Vatikán je nenápadný, skvele chránený a skrýva množstvo tajomstiev.

Netflix ho kúpil za babku

Aj keď sa Money Heist stal jedným z poznávacích znakov Netflixu, pôvodne išlo skôr o prehliadaný seriál, ktorý bol dokonca zrušený. La Casa De Papel štartoval ako projekt španielskej televízie Antena 3. Prvá epizóda bola veľkým úspechom a podľa HoursTV si ju pozrelo 4,5 milióna divákov.

Čísla sledovanosti však začali dramaticky padať a seriál bol zrušený už po troch mesiacoch od premiéry. Projekt za 2 doláre (skutočne, za 2!!! doláre) odkúpil Netflix, ktorý ho prestrihal na kratšie epizódy, bez väčšej reklamy ho zaradil do svojho obsahu, no a šialenstvo na seba nenechalo dlho čakať. Pôvodní držitelia práv si pravdepodobne takýto predaj len tak neodpustili.

Netflix

Takmer bez najobľúbenejších postáv

Postavy Tokyo a Nairobi patria medzi absolútnych diváckych favoritov zlodejskej bandy, tvorcovia však s nimi pôvodne mali celkom iné plány. Tokyo v seriáli zďaleka nemala mať taký priestor, aký nakoniec dostala, postava Nairobi bola dokonca do príbehu pridaná až dodatočne a tvorcovia s ňou najskôr vôbec nerátali.

Alex Pina predovšetkým chcel, aby hŕstka ženských postáv v početnejšom mužskom tíme vynikala, Tokyo sa teda stala jednou z ústredných postáv a tvorcovia k nej dodatočne pridali aj voľnomyšlienkársku Nairobi.

Čítal si už? 
Ty ich miluješ, vedci nechápavo krútia hlavami. Toto je TOP 10 slávnych momentov, kedy filmy odignorovali realitu

Seriál inšpiroval skutočné lúpežné prepadnutia

Asi nebude prekvapením, že Money Heist inšpiroval aj zlodejov v reálnom svete a objavili sa desiatky prípadov, kedy kriminálnici s maskami Salvadora Dalího, červenými kombinézami alebo jednoducho s nepriestrelným „profesorovským“ plánom prepadli banky, obrnené transportéry či zlatníctva.

Niektoré skončili tragicky, pri iných na to naopak zlodeji išli rafinovane. Príkladom je vylúpenie zlatníctva v južnej Indii, pri ktorom siedmi lupiči prerazili bočnú stenu renomovaného zlatníctva a v tichosti vybrakovali jeho tri poschodia.

Ako približuje Meaww, zlodeji v zlatníctve nepozorovane strávili asi 90 minút a to aj napriek tomu, že pred ním počas lúpeže hliadkovalo 6 strážnikov. Lupiči si odniesli približne 800 kusov šperkov za 2 milióny dolárov. Polícia neskôr skupinu odhalila vďaka náhode – pri kontrole zastavila jedného z členov gangu ovešaného 5 kilami zlata a diamantmi. Dôvod kontroly? Išiel na motorke a nemal prilbu. Zlodeji sa neskôr priznali, že inšpiráciou na krádež im bol práve Money Heist.

Najhorší deň nakrúcania

Seriálový štáb si počas nakrúcania prešiel viacerými náročnými skúškami, len máločo sa však vyrovná nakrúcaniu scény v trezore zatopenom vodou, v ktorom sa zlodeji dostanú k zlatým tehličkám. Na ich výrobu tvorcovia použili penu a prípravou stoviek tehál podľa Design členovia produkcie strávili mesiace. Problémom bolo, že po napustení fingovaného trezora vodou sa tehličky začali vznášať a plávať smerom ku hladine. Na oprave sa podieľali desiatky členov štábu, len aby čoskoro narazili na ďalší problém – pena sa vplyvom tlaku vody začala deformovať.

Vrásky tvorcom dalej vyvolali aj police, na ktorých boli tehly uložené – tie pre zmenu pod vodou začali chytať hrdzu a museli sa opakovane natierať. Nakoniec sa práce museli chytiť vizuálni špecialisti, ktorí museli každú tehlu v zábere ručne upraviť. Celkovo takto opravili viac než tisícku tehličiek. „Myslím, že tím digitálnych efektov si nás určite bude pamätať,“ skonštatoval scenárista Esther Martínez Lobato.

Money Heist v číšlach
  • 69 miliónov – divákov si nenechalo ujsť prvú časť finálnej série Money Heist. Seriálu tak patrí 5. priečka v historicky najsledovanejších seriáloch Netflixu
  • 1 milión – falošných 50 € bankoviek tvorcovia vyrobili počas nakrúcania Money Heist. Väčšina z nich bola využitá v scéne, kde zlodeji bankovky vyhodili z balóna do ulíc Madridu. Táto scéna sa zároveň pre tvorcov stala nočnou morou a kvôli výkyvom počasia bola niekoľkokrát pretáčaná.
  • 6 000 – imitácií zlatých tehličiek bolo vyrobených pre potreby seriálu. Na potápačskú scénu v trezore tvorcovia pravdepodobne len tak nezabudnú
  • 600 – ikonických červených kombinéz bolo použitých počas produkcie piatich sérií seriálu
  • 300 – rôznych lokácií poslúžilo tvorcom pri nakrúcaní. Kým prvé dve série sa kvôli nízkemu rozpočtu nakrúcali len v Madride, s príchodom Netflixu giganticky narástli aj finančné prostriedky. Seriál sa napokon nakrúcal až v siedmych krajinách, medzi ktorými nechýbalo Thajsko, Dánsko či Taliansko
  • 6 – epizód v priemere za sebou pozreli na jedno sedenie. Money Heist je tak s prehľadom absolútnym kráľom binge watchu, teda pozretia seriálu na jeden dych. Druhé miesto podľa Vacnouvermedia patrí seriálu Klinika Grace, kde diváci na jedno posedenie pozreli v priemer dve epizódy

Netflix

Najnenávidenejšia postava v televíznej histórii?

Money Heist ponúka množstvo skvelých a masovo obľúbených postáv, zároveň tu nájdeme aj hrdinov, ktorých diváci od srdca nenávidia. Patrí medzi nich aj nevyspytateľný Arturo Roman, ktorý už mal byť podľa fanúšikov dávno v seriálovom nebi.

Arturito sa vo viacerých hlasovaniach fanúšikov stal s prehľadom najneobľúbenejšou postavou seriálu, v nesympatiách podľa Indiatimes dokonca tromfol aj nenávidenú Cersei z Hry o tróny. Jeho herecký predstaviteľ si Enrique Arce si však postavu užíva a hovorí, že keď si diváci Money Heist pozrú po čase a vyprchajú z nich emócie, Artura budú vidieť v úplne inom svetle a dokonca si ho možno obľúbia.

Silný odbojový nádych

Money Heist síce v prvom rade ponúka popcornovú zábavu, seriál má však aj silný spoločenský presah a postupne sa stal symbolom boja proti politickému systému a vládnym nariadeniam. Maska Salvadora Dalího, známeho umelca a odporcu kapitalizmu, ktorú majú postavy v Money Heist neustále po ruke, sa stala novodobým symbolom protestov po celom svete. Tie neraz sprevádzajú aj tóny talianskej odbojovej hymny Bella Ciao, ktorá bola naopak symbolom partizánskeho hnutia proti fašistom počas 2. Svetovej vojny.

Nezastavila ho ani smrť

Ak je Arturito najnenávidenejšou postavou Money Heist, jednou z najobľúbenejších je jednoznačne postava Berlína. Fanúšikovia seriálu dobre vedia, že Berlín sa na konci druhej série obetoval za tím a zomrel, nikto z tvorcov však nečakal, že diváci si ho napriek jeho úchylkám zamilujú až do takej miery, aby sa musel objaviť aj v ďalších pokračovaniach.

Scenáristi v prvom rade nepočítali s tým, že Money Heist bude po dvoch sériách pokračovať. Ak by vedeli, že seriál pobeží ďalej, s jeho postavou by podľa vlastných slov nakladali „menej definitívne“. Z mŕtvych však Berlína nikto vzkriesiť nemohol, tvorcovia teda pristúpili k alternatíve a predstavili spomienkové restrospektívne pasáže, ktoré sú vytvorené výlučne kvôli tejto postave.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú