Každý fanúšik si občas pri filme zanadáva na neprehliadnuteľné logické lapsusy, ktoré sa sem-tam vyskytnú v scenároch s dierami ako ementál. Čo je však pre bežného diváka občas ťažšie spozorovať, sú vedecké fakty, ktoré sú často jedným z kľúčových elementov pri natáčaní.

Režiséri musia dokonca v niektorých prípadoch k produkcii filmu povolať viacerých odborných konzultantov a nakrúcania populárnych veľkofilmov sa tak častokrát zúčastňujú aj poradcovia z NASA a vedeckej obce. Ani rady odborníkov však nemusia zákonite zabezpečiť výsledný vedecky správny charakter scenára.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Výsledkom tak môžu byť občasné, často malé nepresnosti a odchýlky vo vedeckých teóriách. Sú však prípady, kedy neodbornosť pri narábaní s vedeckými faktami vo filmoch privolá pozornosť samotnej vedeckej komunity a tá je so svojou kritikou nekompromisná, nevynímajúc ani snímky, ktoré sú všeobecne populárne a milujú ich milióny divákov na svete. Tie najznámejšie filmy, keď si filmári nerozumeli s vedou, si môžeš pozrieť v našom rebríčku.

Armagedon

Označenie „katastrofický film“ nie je jediným prívlastkom, ktorý by si film Armagedon zaslúžil. Slovo katastrofa by sa dalo použiť aj v spojení s vedeckými teóriami a faktami, ktoré boli aplikované v tejto akčnej legende od režisérskeho megalomana Michaela Baya. Vo filme o ničivom asteroide rútiacom sa na našu planétu je toľko nedostatkov, že vedci a inžinieri sa musia cítiť urazení len pri jeho samotnom pozeraní.

Aj keď NASA povolila filmárom použiť svoje meno pri natáčaní, pravdepodobne sa príliš nestarali o to, aby si overili vedecké základy filmu. Kľúčové chyby spočívajú v tom, že asteroid o veľkosti štátu Texas bol zaznamenaný len niekoľko dní pred dopadom, zatiaľ čo v realite by vedci takýto veľký asteroid a jeho trajektóriu odhalili už zopár desiatok rokov vopred.

Tvorcovia si taktiež nedali veľa úsilia pri skúmaní historických faktov, nakoľko sa vo filme objavuje informácia, že sila asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov, sa rovnal sile 10 000 jadrových bômb. Nie, že by to nebolo dosť desivé, ale vedci odhadujú, že v skutočnosti by to bol ekvivalent okolo 800 000 jadrových bômb.

Vo filme sa tiež objaví pár abnormalít, ako oheň vo vesmíre, kde nie je atmosféra a kyslík, alebo vŕtanie diery do asteroidu, ktorej veľkosť by nikdy asteroid nerozdelil na dve polovice ako ukazuje film. V Armagedone je v podstate toľko nepresností, že samotná NASA film využívala počas tréningu zamestnancov, aby zistila, či účastníci dokážu identifikovať všetky chyby.

Nebezpečná rýchlosť

Dynamickou a adrenalínovou jazdou sa môže popýšiť filmová akčná klasika Nebezpečná rýchlosť v hlavnej úlohe so sympatickým Keanu Reevesom a Sandrou Bullock. Film obsahuje už napohľad zaujímavú, no dosť ošemetnú hlavnú premisu. Dvaja hlavní hrdinovia sa totiž ocitnú v autobuse, ktorého rýchlosť nesmie klesnúť pod 50 míľ za hodinu (približne 80 km/h), v opačnom prípade autobus exploduje.

Speed
YouTube/Screenshot/úprava redakcie

V snahe udržať potrebnú rýchlosť autobusu musia v jednom momente odbočiť na diaľnicu, kde ich však čaká 15-metrový nedokončený úsek. Ak si si myslel, že tvorcovia si udržia pomerne solídnu a stabilnú logickú stránku počas celého filmu, si na omyle.

Napriek tomu, že druhá časť diaľnice je voči prvej na rovnakej úrovni a nie nižšie, autobus získa pred skokom výraznú dynamiku a pred magickým skokom sa začne nakláňať na zadné kolesá, vďaka čomu zázračne preskočí na druhú stranu a tachometer to, samozrejme, skoro vôbec nezaregistruje. Pozorné oko diváka si však môže v poslednom strihu všimnúť, že tvorcovia šikovne dali na koniec prvej časti diaľnice elegantnú rampu, ktorú však akosi zabudli na zábere skryť.

Videl si už najočakávanejší film tohto roka?Aký je najdrahší film Netflixu v histórii? Red Notice zabaví len jednu skupinu divákov

Jurský park

Aj keď je Jurský park na svoju dobu nepochybne jedným z najlepších klasických filmov s úžasnými efektmi a krásnou predstavou možného návratu dinosaurov na našu planétu, tak práve kľúčový prvok znovuzrodenia dinosaurov je vedecky chybný.

Dinosaury, ktoré sú atrakciou Jurského parku (a nakoniec začnú trhať ľudí na kusy), sú všetky klonované pomocou DNA nachádzajúcej sa vo vnútri komárov konzervovaných v jantáre. Aj keď sa to v tom čase mohlo zdať ako celkom vedecky solídne dejové vysvetlenie, vedci to odvtedy označili za absolútnu absurditu.

TMDB

Výskum ukázal, že polčas rozpadu DNA je približne 521 rokov, čo znamená, že 80 miliónov rokov stará dinosauria DNA by sa rozpadla za hranicu užitočnosti milióny rokov pred Hammondom a jeho skupinou hrdinov. V rozhovore pre BBC paleontológ Steve Brusatte opísal tento proces ako „dosť ťažký, ak nie nemožný“, pričom vysvetlil, že „na klonovanie dinosaura by sme potrebovali celý genóm a nikto nikdy nenašiel ani kúsok DNA dinosaura.“

Tento vedecký nedostatok sa však dá ľahko odpustiť vzhľadom na čisto zábavnú hodnotu Jurského parku a zároveň je určite upokojujúce vedieť, že nás nikdy nebude prenasledovať svorka velociraptorov.

Skyfall
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú