Príbeh obľúbených zlodejov v červených kombinézach s maskami Salvadora Dalího sa rúti do svojho veľkého finále a fenomén Money Heist sa aktuálne na Netflixe predstavil prvou päticou epizód poslednej piatej série. O novinku je podľa očakávaní opäť obrovský záujem a až na výnimku Južnej Kórei neexistuje krajina, kde by sa Money Heist neumiestnil aspoň v TOP 5 najsledovanejšieho obsahu.

Koniec predchádzajúcej série zanechal množstvo otvorených otázok, tvorcovia navyše ukázali, že sa neboja šokovať a odpísať aj jedných z vôbec najobľúbenejších členov zlodejského tímu. V tomto trende pokračujú aj v čerstvých epizódach, ktoré sú opäť nasiaknuté efektnou akciou, prekvapivými zvratmi a šachovou partiou medzi zlodejskou bandou na čele s Profesorom a štátnymi zložkami snažiacimi sa lúpeži tisícročia zabrániť.

Cieľ: Prežitie

V čerstvej piatej sérii sa však miska váh začína rapídne prikláňať na stranu štátnych zástupcov a geniálny plán lúpeže naráža na vážne štrbiny. Povolané sú totiž armádne zložky, ktorých prioritou už nie je záchrana rukojemníkov, ako jasne pripomenie aj jedna z vedľajších postáv, ale eliminácia teroristov v červených úboroch sídliacich v Španielskej národnej banke.

Netflix

Tím zlodejov naopak prichádza o svoju hlavnú výhodu v podobe Profesora, ktorý sa v závere poslednej série stal rukojemníkom bývalej policajnej vyjednávačky Alicie Sierra. Tá s mozgom celej akcie už od úvodnej epizódy nemá žiadneho zľutovania, čo je však horšie – necháva hlavných hrdinov odrezaných od vonkajšieho diania a bez jasných inštrukcií.

Zlodejská skupina je tak nútená spojiť sily viac, ako kedykoľvek pred tým, čo je však vzhľadom na predchádzajúce spory i výbušné povahy jednotlivých členov mimoriadne náročné.

Do diania v banke navyše vstupujú aj ďalšie problémové faktory. Rukojemníci na čele s Arturom a guvernérom banky vyhlasujú otvorenú rebéliu, posledné slovo zďaleka nepovedal ani Gandía, ktorý má na svedomí smrť Nairobi a aj v nových epizódach ukazuje svoju nevyspytateľnosť a odhodlanie pomstiť sa za svoje poníženie.

Atmosféra novej série je preto vybičovaná na absolútne maximum, vďaka čomu ani tentokrát nie je problém zhltnúť všetkých päť častí za jeden večer a ešte zostať hladný po prídavku. Prvá časť finále Money Heist totiž opäť doručuje prvotriednu televíznu zábavu, na akú sme si zvykli v predchádzajúcich sériách. Zároveň však seriál čoraz viac stráca na uveriteľnosti a diery v scenári sa snaží prekryť nablýskanou, no častokrát bezzubou akčnou pozlátkou.

Netflix

Nová hrozba

Dynamiku celej piatej série vo veľkom ovplyvňuje nový hlavný nepriateľ v podobe armádnych zložiek. Ich príchod na scénu v obrnených transportéroch a baretách je mimoriadne efektný a divák okamžite cíti, že hra pomaly speje do svojho konca a sú v nej tie najvyššie stávky. Cítia to aj hlavné postavy, ktoré zabúdajú na predchádzajúce spory a konečne začínajú ťahať za jeden povraz.

Kým v predchádzajúcej sérii Palermo fungoval ako neriadená strela, v nových častiach konečne skrotol a začal hrať tímovú hru. Zabudnuté sú aj ďalšie spory – Tokio a Rio už neriešia svoj vzťah tak intenzívne, to isté platí aj manželských sporoch medzi Denverom a Štokholm. V stávke už nie je iba lúpež, ale samotné prežitie a je radosť vidieť milovaných hrdinov opäť spolupracovať.

Nové epizódy veľkolepý plán lúpeže riešia skôr okrajovo a priestor je venovaný predovšetkým zúfalej snahe zločincov udržať čoraz beznádejnejšiu pozíciu v banke. Divákovi sú tak servírované viaceré veľkolepé akčné sekvencie, ktorým je neraz venovaná nosná časť celej epizódy. Problémom v tomto prípade je, že akcia síce vyzerá fantasticky, dej však takmer nikam neposúva.

Reč je predovšetkým o nekonečnej prestrelke medzi zlodejmi a rukojemníkmi na úteku vedenými pološialeným Arturom, ktorá pokojne mohla byť o polovicu kratšia a pozornosť sa mohla venovať skôr hlavným postavám.

Tvorcovia v akčných sekvenciách na náš vkus až príliš povoľujú uzdu fantázii a Money Heist miestami začína pripomínať bezduché akčné série v štýle Rýchlo a zbesilo – všetci sa tvária pekelne vážne, o reálnosti však hovoriť nemožno.

To samozrejme neplatilo ani doteraz a celý úspech Money Heist je postavený na tom, že divák občas prižmúri oko a vychutnáva si brilantný plán lúpeže vykonaný skvele zahranými postavami. V prípade novej série sa však tento plán zatiaľ drží v úzadí a namiesto neho je vo viacerých prípadoch servírovaná iba povrchná akčná zábava.

Dupľuje to aj výber špeciálneho tímu pod vedením novej postavy, veliteľa Sagasta, ktorý si do svojho tímu povolá nestabilných a psychicky labilných jednotlivcov. Tvorcovia síce týmto spôsobom nepriateľom pridávajú identitu a divák si ich rýchlo zafixuje, zároveň však predstavením podobných „exotov“ uberajú na autenticite, čo je zároveň aj veľká škoda – riešenie rukojemníckej situácie sa totiž doposiaľ aspoň trocha opieralo o reálne základy.

Netflix

Výlety do minulosti

Nové epizódy oproti predchodcom naopak v ničom nezaostávajú pri retrospektívnych vsuvkách, ktoré opäť skvele dotvárajú príbehy obľúbených hrdinov. Veľká časť z nich je venovaná Tokio a jej životu pred tým, než stretla Profesora a stala sa členkou ikonického tímu.

Výborne sem pasuje aj nová postava v podaní 38-ročného herca Miguela Ángela Silvestra, známeho napríklad zo seriálu Sense8. Dozvieme sa viac o minulom živote zamilovaného páru, postavy trocha zafilozofujú na tému skutočnej slobody, čím ospravedlňujú prepadávanie bánk a reštaurácií.

V iných prípadoch by podobne časté vsuvky mohli pôsobiť rušivo, prípadne ako prehnaná motivácia tvorcov predĺžiť stopáž, pri Money Heist však výlety do minulosti predstavujú vítané osvieženie, aj vďaka tomu, že postavy jednoducho nejde nemilovať a sú zaujímavé v akýchkoľvek rovinách. Dvojnásobne to platí pre líniu s Berlínom, ktorý aj napriek svojej smrti na konci druhej série stále patrí medzi vôbec najobľúbenejších protagonistov seriálu.

Netflix

Závideniahodnú charizmu herec dokazuje aj v nových častiach, kde sa stretáva so svojím synom a pomaly ho láka na zlodejské chodníčky. V pozícii otca sme Berlína doposiaľ nevideli, svojej povesti ale nezostáva nič dlžný a otcovskými radami neraz rozosmeje. „Ak v živote skutočne niečo chceš, musíš to ukradnúť od niekoho iného,“ hovorí vždy elegantný Berlín svojmu potomkovi, no táto rada ho ešte pravdepodobne vyjde draho.

V príbehovej odbočke s Berlínom sa zároveň dočkáme aj samostatnej lúpeže podľa ďalšieho brilantného plánu. Týmto spôsobom tvorcovia vkusne kompenzujú absenciu podobnej linky v hlavnom príbehu a zároveň pripomínajú, prečo si Money Heist obľúbili diváci na celom svete. V návratoch do minulosti sa tvorcovia venujú aj postavám Denvera či Manily, prvej transrodovej postave seriálu, ktorá je rovnako predstavená v doposiaľ nevidenom spektre.

Zaujme aj samotný dej, ktorý nielen svižne odsýpa, ale neraz tiež prekvapí. Pozorný divák síce na zvraty príde už v predstihu, tvorcovia sa však ani tentokrát neboja šokovať a obľúbené postavy vystavujú bolestným previerkam. Deje sa tak prirodzene, zvraty nepôsobia silene, aj keď v prípade poslednej epizódy sa pátosu zdalo byť až priveľa. Vzhľadom na udalosti i obľúbenosť postáv je to zároveň pochopiteľné.

Jednotka bez hviezdičky

Celkovo tvorcovia dostáli svojmu slovu a hrdinov v červených kombinézach postavili až na samotnú hranicu fyzických i psychických možností. Grandiózny plán lúpeže tentoraz zostal v úzadí a priestor dostáva skôr boj o prežitie s armádnymi zložkami, záver ale opäť naznačuje, že absolútne finále seriálu sa ponesie v dobre známej i milovanej rovine a naplno sa prejaví genialita celej lúpeže.

Azda až na momenty prepálenej akcie sa tak novej sérii Money Heist nedá vytknúť nič zásadné a môžeme len konštatovať, že nové časti opäť skvele bavia a nesú sa na dobre známej vlne. Fanúšikovia by sklamaní zostať nemali, koho naopak seriál nezaujal už od začiatku, útechu vo finálnej sérii bude hľadať iba ťažko.

Po kvalitatívnej stránke ide o drobný krôčik späť, zároveň je však skvelou a napínavou ochutnávkou pred finálnym hlavným chodom. Dúfame len, že tvorcovia sa pri jeho servírovaní budú nohami držať pri zemi.

HODNOTENIE

7.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú