Sonic the Hedgehog

Obľúbený modrý ježko sa preháňa po obrazovkách počítačov a televízorov už viac ako tri dekády. Formy v ktorých prichádza, sú naozaj rozmanité – od 2D plošinoviek, ktoré boli jeho začiatkom, cez 3D otvorený svet a závody typu Mario Kart, až po olympijské športy, v ktorých už zahviezdil deväť krát.

SEGA

O tom, že SEGA žmýka značku najviac, ako vie, svedčí aj počet hier – vrátane spin-offov ich je už cez 150. Pri takejto kadencii chrlenia nových titulov s modrým ježkom je vysoká pravdepodobnosť kolísavej kvality, keďže vývojári nedokážu hry odladiť a dostatočne inovovať, aby boli aj naďalej zaujímavé.

Pre dôkaz o výkyvoch v kvalite nemusíme ísť príliš hlboko do histórie. V roku 2017 prišiel Sonic Forces, ktorému bolo vyčítané zlé ovládanie, katastrofálna optimalizácia a obsah, pretože hra obsahovala iba niekoľko krátkych levelov.

Nasledujúci diel série prišiel až po dlhšej pauze, konkrétne po piatich rokoch. Bol ňou Sonic Frontiers, ktorý hráčom učaroval otvoreným svetom plným hádaniek a zaujímavých súbojov s bossmi. Síce by si hra zaslúžila trochu viac odladiť detaily, ale aj tak získala prevažne pozitívne hodnotenia.

Steam

Celkovo sa však pri Sonicovi už dávno nedá hovoriť o veľkých úspechoch a možno je načase nechať sériu odpočinúť a venovať sa iným projektom. Ukazuje to aj Metacritic – z 81 vybraných Sonic hier je iba 28 z nich hodnotených vyslovene pozitívne, pričom celkový priemer skóre zo všetkých hier je 68 bodov zo sto. Nie je to najhoršie, no ikonická postavička už má obdobie najväčšej slávy dávno za sebou.

Prečítaj si tiež
Toto sú nové hry v 2023, ktoré ti grafikou aj novinkami odpália dekel

Postal

Jedna z najnásilnejších a najofenzívnejších herných značiek na trhu je určite Postal, ktorý je dokonca zakázaný v niektorých konzervatívnejších kútoch sveta. Séria od svojich počiatkov oplýva nadmerným množstvom urážok, cielených na takmer všetky skupiny ľudí.

Steam

Prvá časť, ktorá bola vydaná ešte v roku 1997, bola akčnou kópiou prvých GTA s pohľadom zhora, v ktorej nešlo o nič viac, ako o zavraždenie každého, kto sa ti postavil do cesty počas spanilej jazdy mestom.

Dvojka bola zaiste najlepšou časťou, v ktorej sa autori naozaj vyriadili. Nekorektný humor a extrémne násilie v podobe podpaľovania ľudí a močenia na ich horiace telá boli iba zlomkom toho, čo titul obsahoval.

Od trojky však išlo všetko dolu vodou. Vývojári Running with Scissors ponúkli značku ruskému štúdiu Akella, ktoré zahodilo všetko, čo stálo za zmienku v predchodcovi. Otvorené mesto sa premenilo na lineárne koridory, pohľad bol tentokrát z tretej osoby a vydanie sprevádzali obrovské technické problémy, vrátane nekonečných časov načítania.

GameSpot

Po tomto fiasku si sériu opäť prebralo Running with Scissors s pokusom o nápravu stratenej reputácie. Bohužiaľ nedodali to, čo sľúbili a vo štvrtej časti sme dostali iba hromadu lacných vtipov, ktoré by nerozosmiali ani žiaka základnej školy, otrasnú grafiku a bezduché mesto, čím sa titul prepadol až pod úroveň trojky.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú