Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po nešťastnej havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorá sa odohrala v roku 2011, mnoho inžinierov a odborníkov hľadalo nové zdroje „zelenej“ energie. Jeden takýto zdroj teraz priniesol výrobca ťažkých strojov IHI Corp, ktorý úspešne otestoval prototyp turbíny o veľkosti lietadla. Na tému upozornil portál Futurism.

Monštrum menom Kairyu

Na novom zariadení, ktoré je schopné odolať aj tým najsilnejším morským prúdom, aby premenilo morský tok na prakticky neobmedzenú zásobu elektrickej energie, pracovali spoločnosti Ishikawajima-Harima Heavy Industries, ktorá sa vývojom tejto technológie zaoberá už od roku 2017 a Organizácia pre rozvoj nových energií a priemyselných technológií, upozorňuje portál ScienceAlert.

IHI Corp./NEDO

Tento 330 ton vážiaci kolos s názvom Kairyu (pozn. redakcie: v preklade „morský prúd“) pozostáva z dvoch protiľahlých turbín, ktoré sú navzájom prepojené masívnym trupom. Celá konštrukcia dosahuje dĺžku presne 20 metrov a pozostáva z dvoch obrovských valcov, z ktorých každý obsahuje systém na výrobu elektrickej energie. Samotné lopatky týchto turbín majú veľkosť 11 metrov.

Kairyu je skonštruované tak, aby sa dokázalo udržať 30 až 50 metrov pod morskou hladinou, pričom na mieste ho udržiavajú obrovské kotvy pripevnené o morské dno. Keď je zariadenie ukotvené k morskému dnu, dokáže sa samostatne natáčať takým spôsobom, aby našlo čo najefektívnejšiu polohu na generovanie energie. Tú samozrejme vytvára vďaka tlaku hlbokomorských prúdov.

Zariadenie na roztočenie svojich turbín a výrobu energie využíva prúd Kuroshio, čo je jeden z najsilnejších morských prúdov na svete. Demonštračné testy prebehli ešte začiatkom tohto roka, kedy zariadenie patriace spoločnosti IHI Corp ukázalo, že je schopné generovať približne 100 kW stabilnej energie (50 kW na turbínovú jednotku)

Väčší „súrodenec“

Hoci pri porovnaní s inými modernými turbínami, ktoré dokážu generovať aj 3,6 MW energie, sa Kairyu nemusí zdať ako šialené morské monštrum, treba si počkať na jeho nasledovníka. Ten by mal pri svojom chode otáčať až 20 metrov veľkou turbínou, čo povedie ku generovaniu až 2 MW.

Ako však píše portál PopularMechanics, podľa zistení a výpočtov Organizácie pre rozvoj nových energií a priemyselných technológií by Kairyu vďaka prúdu Kuroshio mohlo v reálnej prevádzke generovať až 200 GW energie, čo je zhruba 60 % súčasnej výrobnej kapacity Japonska.

Ak všetko pôjde podľa plánov, zariadenie sa dostane do reálnej prevádzky okolo roku 2030.  To, či sa celé zariadenie napokon podarí zväčšiť a uviesť do komerčnej prevádzky, ale závisí od viacerých faktorov.

NEPREHLIADNI
Budúcnosťou letectva je hybrid lietadla a raketoplánu, kamkoľvek na Zemi sa dostane do hodiny

Ako totiž upozorňuje portál Bloomberg, hoci potenciál oceánov je „nekonečný“, energia vĺn v oblasti Japonska je nestála. Ďalším problémom je aj inštalácia rozvodných sietí hlboko pod hladinou mora, ktorá môže narušiť chod lodnej dopravy, ale aj morský život.

Najvýkonnejšia turbína na svete

Aktuálne najvýkonnejšou turbínou na svete sa môže pochváliť škótska spoločnosť Orbital Marine Power, ktorá minulý rok spustila turbínu O2 neďaleko súostroviu Orkneje. Turbína využíva kinetickú energiu veľkého množstva vody, ktorá sa v dôsledku prílivu a odlivu divoko tlačí cez úžiny, kde sa jej tok neustále zrýchľuje.

Na podobnom princípe fungujú aj dva najväčšie projekty prílivovej energetiky, Kórejská prílivová elektráreň Sihwa a Prílivová elektráreň Rance vo Francúzsku. Tie fungujú tak, že okolo seba majú vybudované obrovské podmorské konštrukcie a závorové systémy, ktoré pri odlive zatvárajú a pri prílive otvárajú stavidlá tak, aby čo najefektívnejšie využili vodu na poháňanie turbín.

Keďže si je spoločnosť vedomá nedostatokov týchto prílivových elektrární (veľmi nákladná výstavba a neblahé environmentálne dôsledky), k turbíne O2 sa rozhodli pristupovať úplne odlišným spôsobom.

Orbital Marine Power vybudovala 74 metrov veľkú plávajúci turbínu, ktorá má po svojich bokoch nainštalované dve 18 m dlhé ramená. Na konci každého ramena sa nachádza rotor o priemere 20 m, pričom rotory spolu plnohodnotne využívajú plochu viac ako 600 m2. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú