Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po aprílovom oficiálnom uvedení „najvýkonnejšej prílivovej turbíny“ na svete prichádza spoločnosť Orbital Marine Power, ktorá stojí za jej spustením, so skvelými novinkami. Nová turbína s označením O2 už usilovne dodáva elektrickú energiu do miestnej siete. Na tému upozornil portál CNBC.

Najvýkonnejšia turbína na svete

Škótska spoločnosť Orbital Marine Power, ktorú z minulosti môžeš poznať pod názvom Scotrenewables, ešte v apríli neskromne vyhlasovala, že uvádza na trh najvýkonnejšiu turbínu svojho druhu. Išlo o turbínu O2, ktorú spoločnosť dopravila k súostroviu Orkneje, upozorňuje portál NewAtlas.

Turbína využíva kinetickú energiu veľkého množstva vody, ktorá sa v dôsledku prílivu a odlivu divoko tlačí cez úžiny, kde sa jej tok neustále zrýchľuje. Na podobnom princípe fungujú aj dva najväčšie projekty prílivovej energetiky, Kórejská prílivová elektráreň Sihwa a Prílivová elektráreň Rance vo Francúzsku.

Tie fungujú tak, že okolo seba majú vybudované obrovské podmorské konštrukcie a závorové systémy, ktoré pri odlive zatvárajú a pri prílive otvárajú stavidlá tak, aby čo najefektívnejšie využili vodu na poháňanie turbín.

Keďže si je spoločnosť vedomá nedostatokov týchto prílivových elektrární (veľmi nákladná výstavba a neblahé environmentálne dôsledky), k turbíne O2 sa rozhodli pristupovať úplne odlišným spôsobom.

Orbital Marine Power vybudovala 74 metrov veľkú plávajúci turbínu, ktorá má po svojich bokoch nainštalované dve 18 m dlhé ramená. Na konci každého ramena sa nachádza rotor o priemere 20 m, pričom rotory spolu plnohodnotne využívajú plochu viac ako 600 m2.

Navyše, ramená s rotormi sú výškovo nastaviteľné, takže sa kvôli údržbe môžu vyťahovať von z vody. Aby celá turbína len tak voľne neplávala, v cieľovej destinácií s názvom Fall of Warness je ukotvená pomocou extrémne silných reťazí. Jej inštalácia bola teda pomerne jednoduchá, rýchla a hlavne v porovnaní s inými projektami podobného charakteru lacná.

NEPREHLIADNI
Dvojica najznámejších boháčov spája sily. Vybudujú pokrokový reaktor

Lacná a ekologicky prívetivá

Ako uvádza portál NewAtlas, predpokladaná životnosť turbíny je 15 rokov. Počas tohto obdobia bude O2 s výkonom 2 MW poskytovať energiu až pre 2000 britských domácností, čím sa ročne ušetrí až 2200 ton emisií oxidu uhličitého. S miestnou elektrickou sieťou je turbína prepojená prostredníctvom podmorského káblu.

Orbital Marine Power

Turbína je prepojená tiež s pozemným elektrolyzérom, do ktorého odosiela časť vyrobenej energie. Ten poslúži na výrobu zeleného vodíka.

Generálny riaditeľ spoločnosti Orbital Marine Power označil spustenie turbíny za „veľký míľnik pre O2“. Financie použité na výstavbu turbíny pochádzajú od verejných veriteľov, ktorí projekt financovali prostredníctvom Abundance Investment. 3,4 milióna libier poskytla aj škótska vláda prostredníctvom svojho vlastného fondu Saltire Tidal Energy Challenge Fund.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú