Pred pár dňami sa na Twitteri českého fanúšika Tesly a tvorcu videí Ondřeja Bačinu objavila informácia, že americká automobilka plánuje na Slovensku postaviť druhú európsku Gigafactory. Na túto správu upozornili viaceré slovenské média, no jej dôveryhodnosť bola z viacerých príčin veľmi nízka a teraz sa ukázalo, že išlo o hoax.

Aktualizácia 22.1.2022:

Bačina pred pár hodinami zverejnil video, v ktorom vysvetľuje celé pozadie tejto falošnej správy o vybudovaní novej Gigafactory na Slovensku. Hneď v úvode ukázal dva dôvody, ktoré správe pridávali na dôveryhodnosti.

Podvodný nábor nových ľudí navyše prebiehal cez sociálnu sieť LinkedIn, ktorá takisto pridávala falošnej správe na kredibilite. Jedna z osôb, ktorá podvodnú správu dostala, pokračovala v konverzácii a ako sa neskôr ukázalo, išlo o obyčajný phishing.

Celú podvodnú správu Bačina vysvetľuje v 40-minutovom videu, do ktorého si prizval aj odborníka na kybernetickú bezpečnosť.

Aktualizácia 18.1.2022:

Bačina na svojom Twitteri pred pár hodinami zdieľal ďalší príspevok ohľadom novej továrne Tesly na Slovensku. V ňom uvádza, že informáciu o hľadaní ľudí na nové pracovné pozície súvisiace s výstavbou a riadením továrne mu potvrdili ďalší ľudia, no opäť nemenuje žiadne konkrétne osoby, čím relevantnosť informácie znovu stráca na kredibilite.

Ďalší používateľ v reakcii na Bačinov príspevok priložil e-mail popisujúci pracovnú ponuku, ktorá popisom zodpovedá požiadavkám Tesly, no nikde sa neuvádza názov spoločnosti, pre ktorú by mala byť táto pozícia obsadená.

Predmetný e-mail pritom prišiel bývalému výrobnému manažérovi, takže bol rozhodne cielený na osobu, ktorá sa už v podobnej brandži pohybuje. Ponuka ale svojimi podmienkami skôr pripomína prácu pre startup, než pre najväčšieho výrobcu elektromobilov na svete.

Pôvodný článok:

Ondřejov Tweet pochopiteľne strhol pozornosť nie len jeho sledovateľov, ale aj médií zo Slovenska či zahraničia. Správa o výstavbe novej továrne najväčšieho výrobcu elektromobilov na svete na území Slovenska je pochopiteľne veľkou senzáciou, no nakoľko jej môžeme veriť, je otázne.

Dôveryhodný zdroj, ktorý chcel zostať utajený

Prvou podozrivou skutočnosťou je, že zdroj, ktorý Ondřejovi Bačinovi túto informáciu zdelil, si podľa viacerých slovenských médií praje zostať utajený. Tento zdroj ale má byť dôveryhodný a sám vraj dostal ponuku práce od Tesly v rámci jej nového slovenského projektu.

Ďalšou skutočnosťou je, že Tesla na svojom oficiálnom webe zatiaľ nezobrazuje žiadne pracovné ponuky pre Slovensko, je teda nepravdepodobné, že by pred oficiálnym náborom oslovovala „náhodných“ ľudí – pokiaľ by nešlo priamo o tzv. plant manažérov, ktorý na budovanie celého projektu dohliadajú od absolútnych základov.

Dôveryhodnosti tejto správe nepridáva ani fakt, že Ondřej vo svojom Tweete informuje o výrobe Tesly Cybertruck a Roadster v novej fabrike na Slovensku. Zrovna tieto dva modely sú pre európsky trh potenciálne najmenej zaujímavé a Cybertruck je rozmerovo vhodný skôr na americký trh.

Cybertruck je totiž obrovský pickup a takýto štýl áut fičí najmä v zámorí, kdežto Tesla Roadster je superšport, ktorý sa bude vyrábať v nízkych objemoch a je tak nezmyselné stavať preň ďalšiu továreň.

Ani ľudia v komentároch pod príspevkom neprikladajú tejto informácii príliš veľkú dôveryhodnosť a jednohlasne sa zhodujú, že skôr, ako by u nás mohla vyrásť nová Gigafactory, by sme sa mohli dočkať oficiálneho vstupu Tesly na náš trh v podobe showroomu a servisu.

Giga Berlín na Európu postačí

Nedávno dokončená továreň Giga Berlín bude pre dopyt európskeho trhu zatiaľ absolútne postačujúca. Prvým cieľom automobilky Tesla je vyrobiť karosériu na Model Y za 45 sekúnd. To je skutočne pozoruhodný čas a v praxi by to znamenalo, že by mohla automobilka ročne vyrobiť až 700 000 elektromobilov.

Pri plnej prevádzke si „Muskovci“ ale dali skromnejší cieľ a ročne chcú vyrábať okolo 500 000 elektromobilov. Okrem týchto informácii Tesla zverejnila aj krátke video z novej továrne, ktoré nám ukazuje vnútorné priestory Giga Berlín.

Hoax alebo fantázia roka?

Aj keď by sme rozhodne privítali, aby bola táto správa pravdivá, skutočnosti zatiaľ nasvedčujú tomu, že sa jedná o hoax, alebo minimálne nesprávne interpretovanú skutočnosť.

Tesla skutočne môže prísť na Slovensko a niekoľko rokov na to dokonca netrpezlivo čakáme. No skôr, ako by u nás mala postaviť továreň, príde zrejme v podobe servisu a showroomu pre zákazníkov.

Čo si o tom myslíš ty? Skutočne u nás môže vyrásť slovenská Gigafactory, alebo sa jedná o hoax? Alebo sa tento rok konečne dočkáme spomínaného servisu? Zahlasuj v našej ankete.

Myslíš, že u nás Tesla postaví Gigafactory?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú