Trh so smartfónmi je tak široký ako ešte nikdy vo svojej histórii. Aj v obrovskom počte zariadení však vieme nájsť telefón, ktorý sa radikálne odlišuje od všetkých.

Presadiť sa v mobilnom biznise nie je jednoduché a pri narastajúcom počte modelov začalo byť čoraz ťažšie byť iný. Výrobcovia sa snažia priniesť jedinečný dizajn, no často to končí na tom, že s obdlžníkovým tvarom smartfónov sa príliš experimentovať nedá.

Potom je tu otázka funkcií a dostupných technológií pre používateľa. Samsung so sériou Note ponúka unikátne využitie stylusu. Spolu s Huawei používateľom dávajú možnosť ako zmeniť smartfóny na špeciálnu obdobu stolového počítača. Model Mate 20 Pro zas dokáže bezdrôtovo nabíjať iné zariadenie. Apple sa v iPhonoch sústredí na najlepší používateľský zážitok. Každý sa snaží nájsť to, čo nemá nik iný. A iný je aj kúsok, ktorý nám nedávno pristál na redakčnom stole.

Dávid Igaz / FonTech

CAT síce nie je tak známou značkou telefónov ako vyššie spomínané spoločnosti, ale jej odolné modely ľudia poznajú roky. Lenže ani odolnosť nie je tá hlavná funkcia, ktorou zaujme tohtoročný S61. Má totiž funkcie, ktoré nenájdeme v žiadnom inom smartfóne a sú tak odlišné od zaužívaných trendov, že sme sa ich rozhodli vyskúšať. Našli sme im využitie?

Zima, zima, teplo

Už sme teda spomínali stylus, telefón ako počítač či reverzné nabíjanie, ale mať v mobile termokameru? CAT S61 síce nie je úplne prvým kúskom s takouto netradičnosťou, no predchodcom bol model rovnakej značky, CAT S60. Tento rok sme sa však dočkali žiadaných vylepšení. V novinke je možné nastaviť minimálnu teplotu, od ktorej kamera zobrazuje teplotné spektrum na snímanej scéne. Tiež je možné merať vyššie teploty než v minuloročnom modeli. V špeciálnom režime je to až do 400 °C, v klasickom od -60 do 150 °C.

Dávid Igaz / FonTech

CAT spolupracuje pri implementovaní termokamery so spoločnosťou FLIR, ktorá je v tejto oblasti špičkou na trhu. Na presnosti si dali záležať a do výbavy pridali niekoľko softvérových vychytávok. Je možné určiť oblasť pre zobrazenie priemernej teploty, meniť režimy zobrazenia napríklad najchladnejších či najteplejších miest na snímanej scéne, alebo meniť bod merania.

Samozrejme, využitie sa ponúka najmä profesionálom, ale aj bežný používateľ vie z toho vyťažiť. Pomocou kamery sme napríklad doma kontrolovali únik tepla okolo dverí či okien. Počas testovania notebookov sme zas merali teplotu komponentov. Stavbári či teplári však rozhodne nájdu ešte oveľa širšie spektrum využitia.

Hádať už netreba

Okrem vylepšenej termovíznej kamery tu však máme funkcie, ktoré sú novinkou aj v smartfónoch CAT. V zariadení je totiž implementovaný špeciálny laserový snímač, ktorý v spolupráci s kamerou umožňuje merať vzdialenosť medzi smartfónom a určitým objektom. Pred úvodným použitím je nutné aplikáciu Measure nakalibrovať s pomocou tradičného metra, následne je možné merať vzdialenosti s výrobcom udávanou toleranciou +/- 3 %.

Dávid Igaz / FonTech

Pre dosiahnutie čo najpresnejších výsledkov je však nutné dodržať istý postup merania. Merať je možné vzdialenosť maximálne do 8 metrov. Objekt by mal byť pritom v rovnakej výške, respektíve na úrovni smartfónu. Pri meraní vzdialenosti medzi dvomi bodmi, ktoré určí používateľ (áno aj to sa dá), musia byť objekty v rovnakej vzdialenosti ako je laserová bodka, ktorú smartfón pri tejto funkcii využíva.

Samozrejme, pri meraní je nutné rátať s istou odchýlkou, ale pri dodržaní pravidiel sme získali do vrecka veľmi užitočného pomocníka. Využitie? Opäť jednoznačne v stavbárčine, ale aj pre elektrikárov či napríklad dizajnérov. My sme si mobilom pomohli pri montovaní poličiek v kuchyni a konečne sme nemuseli sebavedomo (ale aj nepresne) odhadovať jednotlivé vzdialenosti.

Vyvetrajte, prosím             

Treťou najzaujímavejšou vychytávkou CAT S61 je opäť úplná novinka na trhu smartfónov. Telefón od Caterpillar totiž už môže plne nahradiť aj merač kvality ovzdušia. Slúžia na to špeciálne senzory na boku zariadenia. Tie konštantne nasávajú vzduch z okolia a merajú nielen teplotu a vlhkosť, ale aj mieru škodlivín v ovzduší.

Dávid Igaz / FonTech

Systém následne upozorňuje pokiaľ sa nachádzaš v prostredí s nekvalitným vzduchom a poskytuje odporúčania na dobu bezpečného pobytu na danom mieste, či tipy ako kvalitu zvýšiť. K dispozícii sú aj štatistiky napríklad za posledných 7 dní. Presnosť sa nám hodnotí ťažšie, pretože sme nemali po ruke žiadny podobný merač, ale napríklad v blízkosti odlakovača nám telefón hneď hlásil znečistenie. Tiež sme vždy vedeli, či sme dostatočne vyvetrali v kancelárii. Okrem profesionálov tentoraz odporúčame využitie pre každého, kto sa stará o to, aby žil v čo najzdravšom prostredí.

Dávid Igaz / FonTech

Má jasný smer

CAT S61 rozhodne nie je smartfónom úplne pre všetkých, na preplnenom trhu však ponúka unikátne vlastnosti, ktoré nenájdeme u žiadneho iného výrobcu. Je jasné, že nie je priamym konkurentom pre vlajkové modely Samsungu, Huawei či Apple, ale má jasný smer a vie sa odlíšiť. Zdá sa teda, že smartfón už nielenže skryje do nášho vrecka bežné zariadenia ako kameru, prehrávač hudby či takú jednoduchú vec ako svetlo, ale už tu máme možnosť aj pre termokameru, meter či senzor kvality ovzdušia. Znie to netradične, ale je to realita, ktorá prekvapivo funguje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom