Nachádzame sa priamo v San Franciscu na odhalení desiatej generácie telefónov Galaxy S. Samsung tu dnes ukázal tri nové zariadenia. Galaxy S10, Galaxy S10+ a Galaxy S10e. Sú to zatiaľ najlepšie smartfóny od Samsungu, ktoré kedy vyrobil.

Stovky novinárov, televízie z celého sveta a tiež mnohé známe osobnosti sa dnes stretli v San Franciscu na veľkolepom odhalení novej vlajkovej lode od Samsungu. Celé predstavenie zobrala juhokórejská spoločnosť veľmi vážne a veľkolepo, a má celosvetový dosah. Samsung napríklad uvádza svoju novinku špeciálnou projekciou aj na moste SNP v Bratislave.

My sa však nachádzame v USA a na exkluzívnom predstavení sme nechýbali. A vďaka tomu vám prinášame aj rýchle prvé dojmy z používania. Západné pobrežie USA má naviac krajšie počasie ako na Slovensku, a tak sme mali krátku možnosť vyskúšať si novinku aj mimo priestorov tlačovej konferencie. Ale čo dnes Samsung ukázal.

Máme tu Samsung Galaxy S10, väčšiu verziu Galaxy S10+, ale aj novinku v podobe Galaxy S10e. Čiže podobne ako Apple, Samsung stavil na trojicu zariadení. Dve vlajkové lode a jeden model, ktorý dostane podobnú výbavu ako top verzia, no má pár kompromisov a o niečo lepšiu cenovku. Podobne ako nový iPhone XR.

„Od svojho uvedenia na trh pred desiatimi rokmi sa rada Galaxy S stala synonymom špičkových inovácií – ponúka spotrebiteľom neuveriteľné zážitky a dáva im možnosť nájsť si zariadenie, ktoré je pre nich tým pravým,“ uviedol DJ Koh, prezident a generálny riaditeľ divízie IT & Mobile Communications spoločnosti Samsung Electronics.

Drahomír Piok

Rad Galaxy bol od prvej verzie stále porovnávaný s iPhonom, a zrejme ako jedinej značke sa jej to darí už celých desať rokov. Napríklad v roku 2009 ešte existovala Nokia, HTC prekvitalo, Huawei bol úplne mimo hry a Xiaomi ani neexistovalo. Poďme však späť k telefónom.

Malou zaujímavosťou je, že Samsung bude vôbec svetovo prvý výrobca, ktorý pripraví 5G verziu smartfónu. A bude ním unikátna verzia Galaxy S10, ktorá dostane špecifické parametre, ako napríklad 6,7 palcový displej. Na Slovensku sa, samozrejme, predávať ešte nebude.

Drahomír Piok

Tým najlepším, čo dnes Samsung predstavil, je model Galaxy S10+. Má celkovo päť kamier, novú generáciu AMOLED displeja a konečne aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá je integrovaná v displeji. Tá je mimochodom úplne odlišná od toho, čo dnes ponúka konkurencia. Váš prst totiž zosníma aj ultrazvuk a kontroluje aj 3D reliéf odtlačku. Je to bezpečnejšie a lepšie riešenie. Vôbec nevadí, ak máte napríklad mokré alebo spotené prsty.

Model S10+ má 6,4 palcový displej s Quad HD+ rozlíšením. Nová obrazovka má už na prvý pohľad úžasné podanie farieb. Má ísť o vôbec najpresnejšie farebné podanie, aké je mobilné zariadenie dnes schopné ponúknuť.

Drahomír Piok

Displej je roztiahnutý po celom zariadení a podobne ako konkurencia, Samsung vyrezal laserom do displeja otvor pre selfie kameru. V prípade modelu Galaxy S10+ je to dokonca dvojica kamier. Širokouhlá a klasická.

Na zadnej strane sa nachádza už ďalšia trojica fotoaparátov. Okrem klasického snímača a teleobjektívu (12 Mpx a dvojnásobný optický zoom) je novinkou 16 Mpx širokouhlý objektív. Záber je 123 stupňov a jeho clonové číslo f/2,2.

Drahomír Piok

Dobrou správou je, že produkuje krásne a zaostrené fotky. Navyše fotiť s novou S10-tkou je radosť. Displej je tak dobrý, že keď vidíte výslednú fotografiu na inom zariadení, máte z nej iný dojem. Rovnaký fotoaparát majú všetky predstavené verzie. Len menšia S10 a S10e dostali po jednej selfie kamere (10 Mpx) a S10e nemá teleobjektív. Samsung popracoval aj na stabilizácii videa. Funkcia Super Steady je nová digitálna stabilizácia a pripomína nové GoPro, ktorá ponúka technológiu HyperSmooth.

Medzi ďalšie novinky patrí aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. S10 tak dokáže napríklad nabíjať iný telefón alebo iné nositeľné zariadenie. Táto funkcia je výborná najmä pri cestovaní, ak si napríklad zabudnete kábel na nabíjanie bezdrôtových slúchadiel či hodiniek. Jednoducho v noci necháte nabíjať telefón a na jeho vrch položíte iné zariadenie, ktoré takto nabijete.

Pri používaní, ktoré sme si mohli vyskúšať, je S10 opäť špičkovým telefónom bez kompromisov. Celkovo sa nám táto generácia veľmi páči, a ak uvažujete o zmene, môžeme povedať, že toto je konečne nadčasový smartfón od Samsungu.

V prípade technických parametrov sa všetkým telefónom venujeme podrobnejšie v ďalších článkoch. Top verzia S10+ má však exkluzívne parametre, ale aj cenu. V keramickom prevedení, ktoré by malo byť odolnejšie, ale aj krajšie, dostane S10+ až 1TB miesta (môžete ho rozšíriť mircoSD karty o ďalších 512 GB), má 12 GB RAM a cenovku 1599 eur.

Podrobnosti o všetkých modeloch, ich dostupnosť a cenu, nájdete v našich ďalších článkoch:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP