Plusy

+ Nádherný flexibilný OLED displej
+ Pomerne pohodlná klávesnica s bezdrôtovým nabíjaním a magnetmi
+ Pevný mechanizmus a telo s koženým poťahom
+ Manažovanie tepla

Mínusy

- Vysoká a neobhájiteľná cenovka
- Na pomery ceny nedostatočný výkon
- Slabá výdrž batérie
- Miniaturný touchpad a niektoré natlačené klávesy
- Len dva USB-C porty
- Nekvalitné reproduktory a ich umiestnenie

Najrýchlejšie sa posúvajúcim segmentom technologického odvetvia sú bez najväčších pochýb smartfóny. Keď sa však pred dvomi rokmi väčšine technologickým nadšencom zdalo, že do posledného detailu vyšperkované vreckové superpočítače sa už nemajú kde posúvať, predovšetkým Samsung naznačil, akým smerom sa trh bude uberať.

Samsung Galaxy Fold bol jedným z prvých smartfónov s ohybným displejom, ktorý sa dokázal zložiť ako kniha bez toho, aby sa panel poškodil. Po takmer dvoch rokoch a podstatne úspešnejších pokusoch aj ostatných spoločností tu máme prvý laptop s takýmto displejom. Lenovo ThinkPad X1 Fold sa dostal do FonTech.sk exkluzívne ako do prvej redakcie a po niekoľkých týždňoch prinášame detailnú recenziu.

Korunným klenotom je displej

Ako prvé ti do oka udrie 13,3-palcový a vďaka technológii OLED farebne nádherný displej. Ten, ako som už naznačil v úvode, je zložiteľný presne v strede a vzhľadom na prevažne horčíkové telo celý mechanizmus ohybu pôsobí robustne a trvácne.

 Lenovo vyťažilo z OLED panelu maximum, vďaka čomu je práve tento komponent v pozícii najdôležitejšej vlastnosti X1 Fold. V móde tabletu by som si síce vedel predstaviť užšie rámiky, no aj tak mám pocit, že držím jeden z najlepších panelov na trhu. Veľkú rolu v tom zohráva aj o niečo vyššie rozlíšenie 2048 x 1536 pixelov, pri štandardnej frekvencii 60 Hz.

Displej pri neustálom prenášaní chráni schopnosť jeho zloženia. V takomto prípade je plnohodnotný 13,3-palcový displej skrytý v tele veľkom len 28 cm po diagonále. Rovnako prijateľne je na tom aj hrúbka, ktorá pri zložení činí niečo málo pod 3 cm v najhrubšom meranom bode.

Pri zložení zariadenie nepôsobí o nič robustnejšie ako tradičný diár veľkosti A5, čomu nahráva aj fakt, že horčíkové telo je pokryté luxusne pôsobiacou čiernou kožou, ktorá plní nielen funkciu reprezentatívnosti, ale ho aj chráni, respektíve dodáva používateľovi pocit istoty, že mu počítač nevypadne z rúk. Dizajn na spodnej polovici je navyše delený integrovaným stojanom, ktorý v horizontálnom aj vertikálnom režime pôsobí stabilne a dá sa na neho spoľahnúť.

Počítač viacerých „tvárí“

Flexibilnému a na dotyk precíznemu panelu sekunduje pribalený stylus Lenovo Pen, vybavený dvomi programovateľnými tlačidlami a skrytým portom USB-C k nabíjaniu. Ten ale rozhodne neradím do kategórie profesionálnych grafických pier, keďže dokáže rozoznať len obmedzený počet úrovni tlaku.

Nielen serióznosti, ale aj použiteľnosti dopomáha priložená klávesnica Lenovo Fold Mini Keyboard, ktorá skrz Bluetooth funguje aj na diaľku, no potenciálny používateľ ju bude používať najčastejšie tak, ako to inžinieri zamýšľali, a teda pri zohnutom displeji na spodnej polovici. Rozhodne chválim využitie pomerne silných magnetov, ktoré celkovému zážitku, stavajúcemu na prestíži len hrá do karát.

Aj keď samotná myšlienka žonglovania medzi dotykom, perom a klávesnicou je premyslená špičkovo, ani tento kúsok hardvéru nemôžem považovať za plnohodnotnú perifériu. Zariadenie v móde s klávesnicou totiž konštantne pripomína pokusy netbookov, ktoré aj napriek nízkym cenovkám nedokázali preraziť na trhu. Rozloženie a samotný mechanizmus síce replikuje legendárne klávesnice ThinkPadov, jej klaustrofóbické usporiadanie dobré meno etablovanej značke rozhodne nerobí.

Aj napriek rôznym nečakaným kompromisom, kedy napríklad bodka a čiarka sú až smiešne úzkymi a u mňa konštantne preklikávanými klávesmi, Lenovo našlo miesto medzi pravým Altom a šípkami pre dedikovanú klávesu emotikonov. Z môjho uhla pohľadu ide o bezprecedentný prežitok, ktorý iba zbytočne kazí, inak úspešne vybudovaný, luxusný vizuál.

Omnoho tragickejšie je na tom miniatúrny touchpad, ktorý nezachraňuje ani jeho schopnosť klikania po celej ploche. Hoci je s prižmúrením oka presný, no inak, ako poslednou a nie veľmi vítanou záchranou by som sa ho nazvať neodvážil.

Plocha s klávesnicou a touchpadom je ale chvályhodne vyrobená z pevného plastu a našťastie sa nabíja bezdrôtovo po položení na displej, keďže jediným externým portom jej nabíjania je archaické microUSB. Vedľa neho tak nájdeš aj dedikovaný posúvač, určený v prípade nepoužívania k vypnutiu. Klávesnica je mimochodom dostupná samostatne. Jej cenovka je okolo 200 €, no dokážeš ju kúpiť aj výhodnejšie už spolu počítačom.

Aj keď Lenovo radí zariadenie medzi pracantov kategórie ThinkPad, sústredene sa vyhýbam jeho zadefinovaniu, keďže zatiaľ čo používateľský zážitok zastrešuje tradičný Windows 10, interakciu s X1 Fold a najmä samotný výkon by som skôr čakal od treťotriedneho tabletu.

Myšlienku fungovania formou tabletu ale Lenovu nevyčítam, keďže na trhu existuje hneď niekoľko obľúbených alternatív, ktoré v kombinácii so spomínaným operačným systémom fungujú náramne dobre. Skôr ma zaráža technická špecifikácia, ktorá sa bojím, že v takto finančne nastavenom produkte nenájde u konzumentov pochopenie.

Najväčším kameňom úrazu je slabý výkon

Lenovo ThinkPad X1 Fold je na pomery laptopov príliš slabý pomocník a v porovnaní s tabletmi zase predražený kus hardvéru, najmä ak beriem na zreteľ, že jeho využitie spočíva najmä v konzumovaní obsahu a nie v jeho tvorbe.

Oficiálna cenovka mnou testovaného kusu totiž presahuje hranicu 3000 €, čo pri pohľade na 8 GB RAM a slabučký procesor Intel Core i5-L16G7 mu rozhodne na guráži nepridáva. Svetoborná nie je ani vstavaná Intel UHD grafická karta, respektíve extrémne rýchly, no na pomery ceny relatívne malý 512 GB M.2 disk.

Spomínaný procesor pochádza z rodiny čipov Lakefield a ide o jeden z produktov, vyrábaných technológiou SOC, využívanou pri smartfónoch a po novom už aj u Apple počítačov v prípade M1 modelov. To znamená, že všetky potrebné komponenty ako napríklad RAM a procesor sú umiestnené „vedľa seba“ na jednom čipe.

V porovnaní napríklad ale s M1 procesormi Apple, netradičných 5 jadier Intel Core i5-L16G7 nikoho neoslní a z dlhodobého hľadiska určite nepodrží. Čip pritom disponuje integrovanou, a teda nerozšíriteľnou pamäťou RAM, ktorá pri 8 GB kapacite môže byť už o niekoľko mesiacov nedostatočná.

Geekbench 5 hodnotenie

Procesor si v benchmarku Geekbench 5 odniesol 861 bodov v teste jedného jadra a 1791 bodov pri viacjadrovom testovaní. Tohtoročný MacBook Air s M1 procesorom bez akéhokoľvek ventilátora si v rovnakom teste odniesol 1693 pri jednom a 7322 bodov pri viacerých jadrách.

V závislosti od mojej rozpoltenosti zo zariadenia som sa pozrel aj na výsledky nového iPadu Air a Samsung Galaxy Tab S7. Apple A14 Bionic si odniesol 1585 pri jednom a 4203 bodov pri viacjadrovom teste. Android variant si podľa portálu NotebookCheck.net odnáša 897 bodov pri teste jedného jadra a 2975 bodov pri viacerých jadrách.

Všetky vyššie spomínané zariadenia, či už na poli tradičnejších počítačov, alebo tabletov si odniesli ďaleko lepšie hodnotenia, ako mnou testovaný flexibilný prienik tabletu a notebooku. Ten ale v porovnaní s nimi stojí minimálne trojnásobok, neponúka tak prémiové materiály a ani výkon, no má flexibilný displej, astronomicky navyšujúci cenovku.

Aj napriek nízkym laboratórnym výsledkom, rýchly disk zabezpečuje v prípade tradičných konzumentských úloh plynulý chod. U hier ostávam nesmierne opatrný a skôr sa prikláňam k alternatívnym metódam v zastúpení cloudových služieb Stadia od Google alebo xCloud od Microsoftu. Je takmer isté, že aj tie najjednoduchšie tituly ako League of Legends, Fortnite či Minecraft zvládne Lenovo ThinkPad X1 Fold len na najnižšie možné nastavenia, na čom sa vo veľkej miere podpisuje aj integrovaná grafická karta.

Operačný systém potrebuje v určitých momentoch vyladiť

Ako som spomínal vyššie, používateľskému prostrediu panuje regulárny Windows 10 so zanedbateľnou softvérovou nadstavbou. Tá spočíva v klávesovej skratke tlačidiel Win + O zamykajúcej, respektíve odomykajúcej otáčanie displeja a jednoduchej ponuke, ktorá sa na displeji zjavuje pri položení klávesnice a prepnutí do módu notebooku.

FonTech

Menu pozostáva z troch volieb sústreďujúcich sa na ovládanie správania displeja. Klikom na jednu z nich môžeš presunúť aktívnu plochu na hornú alebo spodnú polovicu, respektíve ponechať rozloženie plochy roztiahnuté na celom paneli.

FonTech

Ako u Lenovo býva zvykom, operačný systém už v základe disponuje hneď niekoľkými druhmi bloatwaru, ktoré ale nie je problém jednoducho odinštalovať. Vo väčšine situácií tak ide o softvér priamo od Lenova, starajúci sa o správu ovládačov alebo kalibráciu displeja.

Aj napriek všeobecnej plynulosti systému ma však zarazili relatívne časté záseky, spojené najmä s otáčaním plochy a externou klávesnicou. ThinkPad vtedy reagoval oneskorene, blikal a pri vybití batérie a opätovnom zapnutí mal problém rozoznať, že klávesnica je prichytená magnetmi, na základe čoho sa do režimu notebooku neprepol.

Každopádne ide o dolaďovanie na strane softvéru, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou Lenovo zapláta jednoduchou aktualizáciou. Po vytiahnutí z krabice však išlo z mojej strany o nemilé prekvapenie, keďže práve zatváranie, otáčanie a možnosti Fold Mini Keyboard sú hlavnými prednosťami notebooku.

Ventilátor síce v útrobách je, počuť ho ale nebudeš

Vďaka úspornému procesoru, X1 Fold netrpí absolútne žiadnym zahrievaním. Teploty sa v priemere držia na úrovni 55 °C, kedy sa pri záťaži jemne dotýkajú 70 °C, no ani vtedy som nezapočul ventilátor. O jeho existencii som sa dozvedel v podstate náhodou, keďže sa na dve sekundy spustil pri zapínaní systému po väčšej aktualizácii.

Počítač sa takmer vôbec nezahrieva

Všetky vyššie popísané faktory v kombinácii s horčíkovým telom a kožou zapríčiňujú, že povrch ostáva chladný aj v najvypätejších situáciách. Šasi sa minimálne zahrieva len pri nabíjaní batérie, kedy však rozhodne nejde o drastické navýšenie teplôt, hodné komentovania.

Batéria by pritom podľa oficiálny prospektov mala vydržať až 11 hodín. Pri mojom scenári, kombinujúcom maximálny výkon, zapnuté Wi-Fi štandardu 6 a najvyššej svietivosti som dosiahol len niečo málo cez 6 hodín. Zarážajúcu výdrž batérie zachraňuje pomerne rýchle nabíjanie, zabezpečené cez ktorýkoľvek z dvojice USB-C 3.2 Gen 2 portov. Žiaľ, ani pri jednom z nich nenájdeš akúkoľvek iteráciu Thunderboltu.

Zároveň ma prekvapila kvalita webkamery, ktorá má síce len 5 MPx, no pri dobrých svetelných podmienkach je naozaj vynikajúca. V prípade šera tak už tradičné narazíš na nepríjemný šum, tiahnuci sa naprieč drvivou väčšinou Windows laptopov. Na rovnakej polovici displeja je aj štvorica reproduktorov, ktoré zužujú hneď dva problémy.

Prvý z nich spočíva v umiestnení, keďže všetky reproduktory sú sústredené na vrchnú, respektíve ľavú polovicu. V horizontálnom režime, v ktorom by používateľ asi najčastejšie konzumoval audiovizuálny obsah, tak na teba dopadnú zvuky len z jednej strany. Tento problém sa na druhej strane eliminuje v režime s klávesnicou alebo v prípade vertikálneho položenia.

Druhým problémom je ich všeobecne nízka kvalita. Pri najvyšších úrovniach majú jednotlivé tóny tendenciu splývať a nepolepší sa to do momentu, kým neznížiš úroveň hlasitosti až zhruba na polovicu. Zamrzí aj absencia akéhokoľvek slotu na pamäťové karty alebo tradičného jacku. Isté percento konzumentov potešia konfigurácie podporujúce SIM karty, vďaka čomu sa zariadenie dá pripojiť aj k 5G sieti.

Zhodnotenie

Flexibilné OLED panely, ktoré doteraz boli doménou segmentu smartfónov prišli aj medzi notebooky, pričom Lenovo ThinkPad X1 Fold je úplne prvým Windows počítačom svojho druhu. To sa odráža na jednej strane v nádhernom displeji a luxusnom šasi, no zároveň aj v nízkom výkone a vysokej cenovke.

Vzhľadom na konfiguráciu notebooku odvíjajúcu sa od prítomnosti klávesnice alebo slotu na SIM karty tak jeho cena môže prerásť aj niekoľko tisíc eur. Za tie ale potencionálny konzument nedostane špecifikáciami nekompromisný zážitok, obhajujúci investované peniaze ešte niekoľko rokov od zakúpenia.

Zároveň je náročne definovať, pre koho je takýto typ zariadenia určený. Kreatívnym dušiam bude absentujúci výkon chýbať a manažéri síce nadčasovú myšlienku ocenia, no vzhľadom na nepohodlnosť ponúkaného touchpadu a niektoré zbytočne natlačené klávesy Lenovo Fold Mini Keyboard po napísaní prvého e-mailu zrejme zavrhnú.

X1 Fold rovnako nedáva zmysel ako prostriedok určený na konzumáciu obsahu, keďže na trhu existujú desiatky lacnejších alternatív. Lenovo ale musím pochváliť za odvahu preraziť na trhu s niečím novým a verím, že druhá generácia sa z chýb terajšej poučí. Technológia je tu a funguje, teraz už stačí len dotiahnuť myšlienku do zdarného a pre konzumenta prívetivého konca.

HODNOTENIE

5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú