Keď Google minulý rok ohlásilo novú hernú streamovaciu službu Stadia, väčšina hráčskej základne, ktorá spravidla nad takýmito pokusmi len mávne rukou, spozornela. Predsa len, technologický gigant takýchto rozmerov by sa nepustil do niečoho obdobného, len aby to po niekoľkých neúspešných mesiacoch opustil, no nie?

Služba bola dostupná len vo vybraných krajinách, a tak väčšina hráčov, vrátane Slovákov, k službe oficiálne prístup nemala. To sa však mení zajtrajším dňom, kedy sa Stadia rozširuje do ďalších ôsmich európskych krajín, vrátane Slovenska.

Zobraziť celú galériu (15)
Marek Pillár / FonTech

Samotná služba je bude u nás dostupná v dvoch režimoch, líšiacich sa finančným modelom, pričom základný je úplne zadarmo.

Za mesačný poplatok 9,99 € získaš prístup k 4K rozlíšeniu, HDR a 5.1 audiu, samozrejme za predpokladu, že takýmto zobrazovacím panelom disponuješ. Oveľa väčším lákadlom je prístup do hernej knižnice momentálne čítajúcej niečo málo cez tridsať titulov.

Stadia bezplatne Stadia Pro – za 9,99 € mesačne
Dostupnosť pre každého, kto má Gmail účet po registrácii na Stadia.com Výber bezplatných hier, obohacovaných na mesačnej báze
Možnosť nakupovania z veľkej knižnice hier Vybrané hry zostávajú v knižnici aj po skončení ich bezplatného pôsobenia
Momentálne si po obmedzenú dobu môžeš zahrať Destiny 2 Hranie v 4K, 60 fps a HDR
Hranie v 1080p, 60 fps a so stereo zvukom Exkluzívne zľavy a prístup k Free Play Days
Každý novo zaregistrovaný používateľ získava prístup k Pro režimu na 30 dní

 

Táto knižnica titulov sa pritom rozširuje na mesačnej báze a určité hry sú dostupné aj v prípade, že si režim Pro predplatíš neskôr. Posledným a rozhodne nezanedbateľným kladom platenej verzie sú exkluzívne zľavy, respektíve prístup k Free Play Days, kedy si po obmedzenú dobu môžeš vyskúšať aj nové hry úplne zadarmo.

Stadia nie je herný Netflix

Služba funguje aj v bezplatnom móde, kde si odkázaný na zakúpené hry v knižnici. Za tie však musíš zaplatiť rovnakú čiastku aj v rámci režimu Pro, takže výhodou plateného režimu konkrétne v tomto prípade je len vizuál s vyšším rozlíšením, HDR a lepším zvukom.

Na jednej strane sú tak zvýhodnení neplatiči, zatiaľ čo hráči z Pro tábora majú prístup k pravdepodobne zanedbateľným benefitom. Ako som ale vyššie spomínal, tí si môžu počkať a hru v blízkej budúcnosti nájsť v exkluzívnej zľave.

Taktiež musím poznamenať, že Stadia je na Slovensku dostupná len ako služba aj napriek tomu, že ja som mal k dispozícii možnosť testovať aj Stadia Controller. Druhým dostupným príslušenstvom je Chromecast Ultra, sprístupňujúci službu na akomkoľvek televízore až do 4K rozlíšenia.

Zobraziť celú galériu (15)
Marek Pillár/FonTech

Párovanie už samotného Stadia Controlleru je používateľsky bezproblémovvé, ktoré priamočiaro funguje v rámci rozhrania aplikácie. Využívaným bezdrôtovým štandardom je tak Wi-Fi.

Samotný Stadia Controller je príjemnou perifériou, ktorá sa nemusí hanbiť postaviť vedľa konzolové alternatívy. Nie je síce tak pohodlný ako legendy od Microsoftu, no pôsobí robustne, čomu napomáhajú aj kvalitné plasty.

Kde a ako je dostupná Google Stadia

 • Na Windowse len v prehliadači Google Chrome
 • Vybrané smartfóny s Androidom 6.0 a vyšším
 • Na televízoroch pomocou Chromecast Ultra
 • Na iOS a Apple TV prostredníctvom softvéru tretej strany, napríklad TestFlight
 • Odporúčaná rýchlosť je 10 Mbps a vyššia pri 1080p a 35 Mbps a vyššia pri 4K

Zloženie tlačidiel a ich označovanie opozerali inžinieri u Xboxov, kedy však v prípade smerových tlačidiel siahol po tuhšom, klikateľnom mechanizme s krátkou dráhou. Controller, žiaľ, na Slovensku oficiálne nekúpiš.

Najväčšou výhodou služby ale je, že k samotnému hraniu nepotrebuješ žiadne ďalšie zariadenie. Na počítači, výhradne v rámci prehliadača Google Chrome, môžeš hrať len za pomoci klávesnice a myši a na smartfóne aj vďaka dotykovému rozhraniu.

Služba je zároveň kompatibilná s rôznymi gamepadmi, takže ak sa ti doma povaľuje Xbox Controller alebo Dualshock 4, môžeš ho využiť aj takto.

Služba je asi tak pohodlná, ako spustenie videa na YouTube

Stadiu som testoval v dvoch režimoch, na Android telefóne a Windowse.

Po odomknutí ponúkanej hry zadarmo som klikol na ikonu spustenia, kedy ma automaticky hra požiadala, či môže bežať v režime plnej obrazovky. Vďaka tomu som takmer okamžite zabudol, že hra nie je uložená na mojom harddisku.

Optimalizácia rozhrania síce potrebuje ešte niekoľko skrášľovacích kúr absolvovať, no po prvotných nárazoch na neodpovedajúcu čiernu obrazovku som sa po čase zbavil aj tohto problému.

Zobraziť celú galériu (15)
Stadia Controller na Slovensku oficiálne dostupný nie je

Prvým titulom, ktorý som vyskúšal, bolo Destiny 2, hra sústreďujúca sa na rýchlu akciu viacerých hráčov v relatívne peknej grafike. Google pre hranie v 1080p odporúča 10 Mbps pripojenie. Ja som hru testoval v prípade domáceho WiFi pripojenia s rýchlosťou 300 Mbps a ani pri rušnejších scénach som nepocítil razantnejšie poklesy snímkovania.

Najlepšie tituly momentálne dostupné bezplatne v rámci režimu Pro

 • Destiny 2
 • Hitman
 • Celeste
 • PUBG
 • Dead by Daylight

Hra bezproblémovo bežala aj na OnePlus 7 Pro s podporou vyššieho rozlíšenia až 1440p. Tam som vyskúšal hardvérovo náročný titul PlayerUnknown’s Battlegrounds, ktorý aj napriek veľkému otvorenému svetu bežal plynulo na 50 až 60 fps v každej situácii. Ako pri laptope, tak aj na telefóne som bol pripojený na 5 GHz Wi-Fi.

Zobraziť celú galériu (15)
Plošinovka Celeste mi dokázala, že odozva ovládania je bezstratová

Zaujímavým detailom pri PUBG bolo drobné Stadia logo nad hráčom, ktorý podľa všetkého hral na rovnakej službe. Bezchybnosť odozvy som tak vyskúšal na indie plošinovke Celeste, kde práve včasné a na milimeter presné manévrovanie s postavou tvorí gro hrateľnosti.

Či už som hral s gamepadom pripojeným na kábel alebo bezdrôtovo, všetky testované hry reagovali okamžite, a to aj vtedy, keď som testoval hru Hitman skrz hotspot telefónu napojeného na 4G sieť.

Rýchlosť prenosu v tomto prípade činila 60 Mbps. Vtedy som ale spozoroval radikálny pokles v kvalite grafiky, ktorý môžeš sledovať na obrázku nižšie.

Rozlíšenie sa síce znížilo, no za cenu ustálenej plynulosti. Zhoršovanie, respektíve zlepšovanie kvality zobrazovania tak funguje podobne ako napríklad na Netflixe. Proces sa nezastaví a neprepne do horšie vyzerajúceho režimu, no plynulo v reálnom čase do neho prejde, až pokým sa rýchlosť opäť nevráti do normálu.

Inštancia si na nižšiu rýchlosť postupne „zvykla“ a po niekoľkých sekundách vrátila nádhernú grafiku späť. Išlo len o niekoľkosekundovú dobu transferu, kedy ma v každom smere prekvapila udržaná rýchlosť, kľúčová najmä pri tituloch orientovaných na hru viacerých hráčov.

Príklady hier k zakúpeniu

 • Sekiro: Shadows Die Twice – 59,99 €
 • Star Wars Jedi: Fallen Order – 69,99 €
 • Immortals Fenyx Rising – 69,99 €
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint – v zľave za 11,19 €
 • NBA 2K21 – v zľave za 10,79 €

Kvalitu grafiky hier podobne ako na konzolách  nemôžeš nastavovať. Všetko tak závisí od tvojho pripojenia, ktoré sa odráža najmä na rozlíšení. V konečnom dôsledku sa detaily držia na vyšších úrovniach, kedy by som sa kvalitu grafiky odvážil priblížiť herným konzolám PS4 a Xbox One.

V žiadnom prípade ale nejde o detailnosť porovnateľnú s počítačmi osadenými najlepším hardvérom na trhu. Google totiž uprednostňuje stabilitu a odozvu pred vizuálom.

Používateľské prostredie je excelentné

Google musím pochváliť aj za dizajn služby ako v Chrome, tak aj jej podobu v smartfóne. Všetko je prehľadné a dostupné na dosah niekoľkých klikov. Zrozumiteľnosť ponuky tak zohráva prvé husle, čo sa mi dvojnásobne osvedčilo pri párovaní gamepadu dedikovaným postupom.

Prostredie navádza používateľa k správnym krokom, či už v oblasti nakupovania, respektíve nárokovania hier zadarmo, tak aj na strane nastavenia účtu alebo predplatného. Služba taktiež tlačí na sociálny aspekt skrz zoznamy priateľov, kedy som žiaľ v závislosti od absentujúcej rozšírenosti služby na nikoho známeho za krátky čas testovania nenarazil.

Aplikácia je dostupná len na vybraných Android zariadeniach. Sú to tieto

 • Všetky modely OnePlus 5 a vyššie
 • Všetky Pixel zariadenia od 2 a vyššie
 • Všetky Samsung Galaxy zariadenia S a Note rady od 8 a vyššie
 • Všetky generácie Asus ROG Phone
 • Oba Razer Phone
 • Všetky LG od V50 a vyššie

Milo prekvapený som ostal aj v prípade ovládania služby skrz periférie. Prechod medzi gamepadom a kombináciou klávesnice a myši je bezproblémový, keďže oba vstupy fungujú súčasne a nie je potreba medzi nimi manuálne prepínať.

Najlepšie na tom ale nie je dotykové ovládanie replikujúce fyzický ovládač. V žiadnom prípade tak nejde o alternatívu a v prípade veľkých hier by som sa dotykové ovládanie bál označiť aj ako poslednú záchranu. Na telefónoch je tak akýkoľvek kompatibilný gamepad bezodkladnou nutnosťou.

Verdikt

Stadia je drobný zázrak. Bez väčších zaváhaní ju viem usadiť na piedestál vedľa obdobne fungujúceho xCloud od Microsoftu, kedy ponúka ešte prístupnejšie digitálne hranie pre väčšiu skupinu používateľov. Tí navyše vedia naskočiť do videoherného vlaku bez akejkoľvek potreby kupovania dodatočného hardvéru.

K hraniu ti totiž postačí aj ten najjednoduchší počítač s nainštalovaným prehliadačom Chrome, respektíve smartfón s verziou operačného systému Android 6.0 a vyšším. Verzia pre iOS je momentálne vo fáze plánovania, kedy kvôli reštrikciám Apple vyjde len vo webovej podobe.

Streamovacia služba od Google funguje aj pri nižších rýchlostiach náramne dobre. Je plynulá a s jemne prižmúreným okom dokáže nahradiť konzolu alebo herný počítač. Vzhľadom na jej technickú nenáročnosť, internetové pripojenie a financie je vynikajúcou voľbou najmä príležitostných hráčov, no nedivil by som sa, keby svojimi kvalitami prekvapila aj hrubšie hráčske jadro.

Niekoho môže odradiť zvláštny finančný model, kedy aj napriek mesačnej platbe za režim Pro si hry mimo ponúkanú knižnicu musíš kupovať za plnohodnotné ceny.

Na druhej strane, takmer identické programy majú aj konzolisti (PS Plus a Xbox Live Gold), ktorí mimo pravidelného nakupovania hier už investovali nemalú čiastku do konzoly alebo spomínaných predplatných programov.

Rovnako tak nehodnotím kladne potrebu investície do zariadenia Chromecast Ultra, ktoré je exkluzívnym spôsobom v prípade hrania na televízoroch. Aplikácia by sa podobne, ako v obchode Google Play, uchytila aj na najrozšírenejších operačných systémoch televízneho segmentu.

Stadia funguje prekvapivo dobre aj na Slovensku. Vzhľadom na takmer bezstratovú kvalitu titulov si teda myslím, že si nájde svojich fanúšikov, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú utiekať k mesačným platbám, s cieľom využitia bezplatných hier.

Neviem si ale predstaviť, aby si hráči boli ochotní budovať ďalšiu digitálnu knižnicu, s ktorou by boli ešte menej prepojení ako v prípade už niekoľko rokov zabehnutých služieb. Ak však nájdeš v takomto hraní zmysel, Stadia je momentálne tou najlepšou voľbou na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom