Malú japonskú kapsulu, ktorá priviezla na Zem vzácne vzorky z asteroidu Ryugu a pristála pomocou padáka v púšti v Austrálii, už našiel pátrací tím. Výskumníci to oznámili v sobotu večer na Twitteri, z ktorého citovala agentúra DPA.

Našli sme kapsulu! Spolu s padákom! Hurá!“ uvádza sa v tvíte japonskej vesmírnej agentúry JAXA po tom, čo posádka vrtuľníka našla kapsulu v odľahlej oblasti Woomera v juhoaustrálskej púšti.

JAXA v sobotu večer už skôr oznámila, že malá kapsula vypustená japonskou sondou Hajabusa 2 pristála v odľahlej oblasti južnej Austrálie tak, ako bolo plánované, a priviezla dlho očakávané vzorky z asteroidu Ryugu. Tie môžu vysvetliť pôvod života na Zemi a prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy, informovali agentúry AP a AFP.

Kapsula so vzorkami asteroidu je už v rukách vedcov

Sonda Hajabusa 2 úspešne vypustila malú kapsulu v sobotu a poslala ju na Zem, aby doviezla spomínané vzácne vzorky – podľa očakávania to nebude viac než 0,1 gramu materiálu. Kapsula so vzorkami vnikla do atmosféry Zeme v nedeľu krátko pred 02.30 h japonského času (v sobotu pred 18.30 h SEČ) a vytvorila ohnivú guľu podobnú kométe.

Šesť rokov a konečne sa vrátila na Zem,“ povedal predstaviteľ, ktorý komentoval naživo vysielaný príchod kapsuly. Zábery zachytávali kolegov z JAXA, ako sa radujú a vzrušene mávajú päsťami vo vzduchu. Kapsula sa oddelila od sondy Hajabusa 2, keď bola táto sonda vo veľkosti chladničky vzdialená od Zeme 220.000 kilometrov. Hajabusu vypustili do vesmíru v roku 2014.

Malá kapsula s priemerom 40 centimetrov pristála za pomoci padáku v juhoaustrálskej púšti, kde ju hľadali v oblasti asi 100 štvorcových kilometrov pátracie posádky. V hľadaní im pomáhali svetelné znamenia vysielané kapsulou. Kapsulu neotvoria v Austrálii, ale odvezú ju do Japonska na analýzu, ktorá sa začne v júni.

Zobraziť celú galériu (0)
Akihiro Ikeshita/JAXA

Vzorky boli odobraté z asteroidu Ryugu približne 300 miliónov kilometrov od Zeme, počas dvoch rozhodujúcich fáz misie sondy Hajabusa 2 minulý rok. Sonda zobrala prach z povrchu asteroidu a aj prapôvodný, nedotknutý materiál spod jeho povrchu. Materiál získaný z asteroidu zostal podľa presvedčenia odborníkov nezmenený od čias, keď vznikal vesmír.

Väčšie nebeské telesá ako napríklad Zem prešli radikálnymi zmenami a menilo sa ich zloženie materiálu na povrchu aj pod ním. Ale „pokiaľ ide o menšie planéty alebo menšie asteroidy, tieto látky sa neroztavili, a preto sa tam podľa nášho presvedčenia stále nachádzajú materiály spred 4,6 miliardy rokov,“ povedal novinárom pred príchodom kapsuly šéf misie Makoto Jošikawa.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú