Prenosové rýchlosti sa rôznymi metódami a technológiami neustále zrýchľujú, tie v praxi sú však ešte vždy nesmierne ďaleko od toho, čo dokážu vedci dosahovať v laboratóriách. To dokazuje aj nový experiment, na ktorý upozorňuje portál NewAtlas. V rámci neho sa podarilo vedcom dosiahnuť cez jediný optický kábel rýchlosť prenosu dát, na ktorú v praxi zatiaľ nič nemá.

Limity sme stále nedosiahli

Vedcom zo Spojeného kráľovstva sa podarilo dosiahnuť prenosovú rýchlosť až 301 Tb/s, čo je 37,63 TB/s. To je porovnateľné s prenosom 15 000 filmov za jedinú sekundu a čo je na rekorde najzaujímavejšie nie je samotné číslo, ale hardvér, pomocou ktorého sa k nemu tím vedcov zo Spojeného kráľovstva dopracoval.

Podarilo sa totiž už dosiahnuť aj oveľa vyššie prenosové rýchlosti, avšak spomínaných 301 Tb/s dosiahli pomocou jediného optického kábla. Podarilo sa im to využitím prídavných pásiem, ktoré sa síce v optických vláknach nachádzajú, avšak nie sú bežne využívané. Optické vlákna sa spoliehajú na pásma C a L, avšak vedci tentoraz využili aj pásma E a S.

freepik

Tieto pásma sa podľa expertov doteraz nevyužívali práve kvôli tomu, že C a L pásma zvládali poskytovať potrebné prenosové rýchlosti. Ide o vôbec prvý experiment s optickými vláknami, pri ktorom sa podarilo ovládnuť aj pásmo E.

Prenosy v petabitoch

Pomocou viacerých káblov sa podarilo dosiahnuť aj oveľa vyššie rýchlosti. Na linke dlhej 51 km totiž dokázali inžinieri preniesť dáta rýchlosťou 1,02 petabitov za sekundu (Pb/s). V tomto prípade sa expertom podarilo zabaliť viac jadier do jedného optického vlákna, čoho výsledkom je viacero prenosových ciest. Navyše, výroba týchto káblov sa veľmi nelíši od výroby konvenčných optických vodičov, takže ich uvedenie do praxe by nemalo robiť problém.

Vyvinuli novú techniku

Aby však dokázali prenos dát týmito pásmami stabilizovať, vyvinuli napríklad nové optické zosilňovače a ďalšie komponenty, ktoré potrebovali zmeny. Experti zodpovední za tento výskum sú presvedčení o tom, že môže takéto sprístupnenie nových pásiem v optických vláknach umožniť ekologické posilnenie kapacít prenosu dát.

Výhodou je totiž práve fakt, že tieto pásma sa v dnešných optických kábloch už nachádzajú, len nie sú využívané. Ide tak o ekologickejšiu alternatívu k stavbe čoraz väčšieho množstva podobných dátových liniek.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP