Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výrobcovia vakcín predpovedajú svetlú budúcnosť medicíny a ľudského zdravia. Ako informuje Futurism, do roku 2030 má ľudstvo získať, podľa odborníkov, liek na rakovinu. Jej liečebné metódy sú od základov menené už dnes, očakávajú však zásadný prevrat, ktorý navždy všetko zmení a dá pacientom s týmto nebezpečným ochorením novú nádej.

Vakcína proti rakovine

K problematike sa vyjadrili aj profesorka a profesor Ozlem Tureci a Ugur Sahin, ktorí stoja obaja za známou farmaceutickou spoločnosťou BioNTech. V rozhovore pre BBC vyhlásili, že ich spoločnosť pracuje na vakcíne proti rakovine a že cítia, že je liek na rakovinu alebo zmena životov pacientov s rakovinou na dosah.

Pri hľadaní takéhoto „zlatého grálu“ medicíny zásadne pomohol vývoj vakcíny na moderné ochorenie COVID-19. Práve tieto vakcíny sa pritom zrodili vďaka výskumu mRNA vakcín a rakovinových vakcín špeciálne navrhnutých pre každého pacienta.

Obe výskumy si tak navzájom pomohli a zásadne sa posunul vpred výskum liečby špecifických typov rakoviny, ako je napríklad rakovina hrubého čreva či rakovina kože.

Anne Weston, Francis Crick Institute

Vakcíny typu mRNA zamerané proti rakoviny majú byť navrhnuté tak, aby v tele vyhľadávali rakovinové bunky a zvládali ich odlišovať od normálnych a zdravých buniek. Po identifikácii majú rakovinové bunky zabiť a Tureci zároveň naznačuje, že je pomerne nepravdepodobné, aby takéto vakcíny nefungovali.

Pomôžu aj špeciálne vírusy

Dobrou správou je aj to, že sa klinických testov na ľuďoch sa po dekádach čakania a nádeje dostal špeciálny vírus, ktorý má úplne zmeniť modernú medicínu a zdravie celého ľudstva. Tento vírus je onkolytický, teda dokáže zabíjať rakovinové bunky a má obrovský potenciál.

Nové liečivo dostalo názov CF33-hNIS, je však oveľa známejšie pod názvom Vaxinia a jedná sa o onkolytický vírus schopný selektívne napádať a následne zabíjať rakovinové bunky, pričom tie zdravé obchádza. V skutočnosti ide o vírus kiahní, ktorý sa podarilo vedcom modifikovať do požadovanej podoby na liečenie jedného z najzávažnejších ochorení ľudského pokolenia.

Jeden prelom za druhým

Medicíne, pochopiteľne, intenzívne napreduje spolu s ostatnými odvetviami, avšak na život ľudí má oveľa väčší dopad, než niektoré iné odvetvia vedy.

Ľudia dnes žijú oveľa dlhšie, než v minulosti a medicína zároveň zabezpečuje pohodlnejší, príjemnejší život a to aj pre tých, ktorí trpia nevyliečiteľnými, resp. zatiaľ nevyliečiteľnými ochoreniami – či už psychologického alebo fyziologického charakteru.

Freepik/Pixabay/Úprava redakcie

Zásadné objavy a dôležité výsledky experimentov prichádzajú z medicíny pomerne pravidelne a množstvo z nich sa týka aj rakoviny. Tá je príčinou smrti každého šiesteho človeka a len v roku 2020 pripravila o život približne 10 miliónov jedincov. Medzi najbežnejšie typy patrí rakovina prsníka, pľúc, hrubého čreva, konečníka a prostaty, vysvetľuje Svetová zdravotná organizácia (WHO).

Ak sa navyše nezačne robiť viac v boji proti rakovine pečene, počet ľudí, u ktorých sa toto ochorenie rozvinie alebo mu podľahnú, stúpne do roku 2040 o 55 %.

Vyplýva to z výsledkov štúdie Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC). Štúdia tiež ukázala, že rakovina pečene je jedna z troch najčastejších príčin úmrtí na onkologické ochorenia v 46 krajinách sveta a v takmer 100 krajinách je v prvej päťke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú