Moderné technológie nezlepšujú len naše zariadenia, s ktorými každodenne pracujeme, ale veľkú úlohu zohrávajú aj v armáde. Okrem bojových dronov či autonómnych lietadiel sa inovácie ocitli aj vo vojenských oblekoch, ktoré zmenia vojakov na nepoznanie. Aktuálne najväčším úspechom ruskej armády je bojový exoskelet, ktorý odolá aj tým najťažším podmienkam a z obyčajného vojaka spraví supervojaka.

Predstavoval si si niekedy, aké by to bolo, keby sa vojaci zo sci-fi filmov stali realitou? Práve tento scenár sa už čoskoro bude odohrávať v Rusku, kde sa podarilo vyvinúť bojový oblek podobný tomu, ktorý nosili vojaci vo Hviezdnych vojnách.

Exoskelet so špičkovou výbavou

Táto technológiami prešpikovaná výzbroj v sebe nesie výbavu, ktorá odolá radiácii po atómovom výbuchu či elektromagnetickým vlnám. K nej patria aj špičkové hodinky so samonatáčacím mechanizmom, ktoré sú zároveň schopné pracovať aj pod vodnou hladinou. Celkovo sa tento exoskelet skladá až z 59 najmodernejších prvkov, s ktorými sa vojaci stanú nielen silnejšími, ale budú tiež viac chránení pred guľkami a dlhšie sa udržia v boji.

Hlavu vojaka ochráni špeciálna helma so zabudovaným head-up displejom, aby mohol aj počas útoku prijímať najnovšie informácie. Skutočný klenot vo výbave ruskej armády môže byť do bojového nasadenia pripravený už v roku 2022. Dovtedy sa však inžinieri ešte pokúsia zredukovať jeho celkovú hmotnosť o ďalších 30 %. Rusko ale nie je jedinou veľmocou, ktorá si pre prípadné vojenské konflikty pripravuje moderné armádne vybavenie. Na vlastnom vojenskom exoskelete pracujú v Spojených štátoch, ale tiež v ďalších veľkých krajinách po celom svete.

Vojenské vybavenie je čoraz dômyselnejšie a nebezpečnejšie

Zbrane získavajú vlastný rozum, vďaka ktorému dokážu automaticky zneškodniť nepriateľa, drony dokážu lietať s výzbrojou a svoje využitie si nachádza aj smrtiaci laser. Plány armádnych predstaviteľov však siahajú aj do vzdialenejšej budúcnosti.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk a ďalších 116 expertov pre technológie sa obávajú vzbury útočných robotov s umelou inteligenciou. Zakročili 

Niektoré vojská sú v týchto dňoch dokonca pripravované na boj proti mimozemšťanom. Samozrejme, že najlepším riešením je mier, pretože moderná vojna by mohla na našej planéte napáchať škody, z ktorých by sme sa už nemuseli spamätať. Dúfajme teda, že sa všetká tá špičková vojenská technika nebude musieť využiť v ostrom nasadení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom