banner-galaxy-a3-a5V poslednom čase sa mnoho výrobcov sústredí na výrobu zariadení strednej a vyššej triedy a so zvyšujúcim sa dopytom rastie aj množstvo súčiastok potrebných pre ich výrobu. Tento rok však reálne hrozí, že veľa dodávateľských reťazcov bude meškať s výrobou, čo môže spôsobiť nedostatok hlavných komponentov do smartfónov. 

Kým sa niektorí výrobcovia začali na nedostatok komponentov pripravovať a zvyšujú výrobu súčiastok, iní si zas uvedomujú, že napredujú príliš rýchlo. Väčšina čínskych výrobcov však ešte viac zväčšuje výrobu svojich zariadení, aby dokázali uspokojiť dopyt zákazníkov. Huawei už v minulom roku prekročil významný míľnik, keď dodal viac ako 139 miliónov smartfónov a predpokladá sa, že v tomto roku sa môže toto číslo zvýšiť až na 150 miliónov. Ďalší veľký čínsky výrobca, spoločnosť Vivo, tiež nebude zaostávať a v roku 2017 môže dodať až 100 miliónov kusov.

iphone-7-plus-demontaz-ifixitzdroj fotografie: iFixit

Niektorí neplánujú zväčšovať svoju výrobu, no chcú sa sústrediť najmä na výrobu zariadení strednej a vyššej triedy, v čom vidia možnosť zvýšenia svojich ziskov. Nové mid-range smartfóny pomaly mažú rozdiely medzi jednotlivými vrstvami, pretože neraz v nich môžeme nájsť komponenty drahších modelov, ako sú napríklad snímače fotoaparátov. V ohrození sú aj dodávky OLED panelov. Podľa doterajších informácií plánuje aj Apple vybaviť svoj iPhone 8 týmto typom displeja a čínski dodávatelia by sa mali pripraviť na zvýšenie dodávok.

xiaomi-mi-note-2-recenzia-16

TIP: Xiaomi chce tento rok utŕžiť viac ako 100 miliárd jüanov. Príde s novými technologickými inováciami a novou maloobchodnou stratégiou

Už v minulom roku bol mierny nedostatok OLED displejov a zvýšenie dopytu by mohlo spôsobiť ich dočasnú nedostupnosť v tomto roku. „Lepšie“ sú na tom TFT obrazovky, ktoré sa v tomto roku budú kvôli zníženému dopytu dodávať iba na objednávku. Takýto nedostatok súčiastok sa časom môže odraziť aj na výsledných cenovkách, na ktoré samozrejme doplatí len a len koncový zákazník. Predčasné zvyšovanie cien sa však zatiaľ nepredpokladá a výrobcovia budú naďalej pokračovať vo svojej účinnej stratégií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP