Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ťažba surovín a produkcia rôznych komponentov či produktov mimo našej planéty je nielen čoraz viac mainstreamovou témou, ale tiež realistickejšou. Aj keď snívajú o mimozemskej ťažbe ľudia už desaťročia, doteraz sa nepodarilo uviesť do pohybu projekt, ktorý by tento proces reálne priblížil. To sa však mení pomocou technológií, ktoré v minulosti chýbali.

Azda najväčšou prekážkou bol samotný transport. Na orbite našej planéty nie sú žiadne asteroidy, ktoré by stáli za naštartovanie ťažby a dosiahnutie Mesiaca bolo príliš drahé – tak drahé, že ho dostatočne veľké rakety nenavštívili ani len desaťkrát. To sa ale môže zmeniť oveľa skôr, než si ľudia mysleli a pomohlo aj množstvo ďalších technológií, vrátane umelej inteligencie.

Vesmírne stanice sa stanú normou

Mesiac je bohatý na množstvo látok a surovín, ktoré sú využiteľné hneď v niekoľkých oblastiach priemyslu. Azda najdôležitejším poznatkom pri skúmaní zloženia Mesiaca bol objav látok, ktoré umožňujú konštrukciu nielen zariadení pre budúco kolóniu alebo továrne, ale tiež na použitie v otvorenom vesmíre.

Na Mesiaci je totiž prítomný napríklad titán, ktorého kombinácia s hliníkom, železom a ďalšími dôležitými metalurgickými prvkami, ktoré sú v regolite takisto prítomné, je možné vytvoriť ľahké a pevné zliatiny, ktoré sú vhodné aj pre konštrukciu vesmírnych staníc. Keďže má navyše Mesiac oveľa nižšiu gravitáciu, vynášanie lokálne vybudovaných staníc môže byť oveľa efektívnejšie, než zo Zeme.

NASA

Budovanie vesmírnych staníc na Mesiaci je však jednou z posledných fáz presunu ťažkého priemyslu na jeho povrch a než sa ľudstvo dostane tak ďaleko, musí prekonať niekoľko veľkých prekážok. Nejedna firma je už však na tieto prekážky pripravená a spolieha sa na transport budúcnosti, ktorý prinesú kompletne opakovateľne použiteľné rakety ako Starship, či dokonca SSTO.

Začneme kyslíkom a vodou
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú