banner-letv-le-1S
Možno si kvôli názvu dnešného dielu myslíte, že ideme riešiť problémy s prehrievaním, no nie je to tak. Budeme sa však venovať koláčom, ich aktivácií, prispôsobovaniu a uvedieme si pár príkladov využitia.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Koláč:

Je to malý kruhový výrez obsahujúci základné tlačidlá, ako napríklad späť, domov, multitasking, prípadne nejaké voliteľné. Hlavnú úlohu zohráva pri práci so smartfónom jednou rukou alebo pri veľkých uhlopriečkach, kedy je veľmi ťažké posunúť prst na hardvérové tlačidlá. Dôležitá je tiež jeho správna konfigurácia, lebo náhodným spúšťaním môže priniesť viac problémov než úžitku.

Ja som praktické použitie koláča objavil v prípade núdze, kedy som mal zapnutý koláč, ale aktívne som ho nevyužíval, až do chvíle, kedy sa môj mobil dostal do kolízie so zemou vo vysokej rýchlosti, čo samozrejme spôsobilo rozsiahle rozbitie displeja. Obraz bol viditeľný, bohužiaľ mi však prestal fungovať dotyk na polovici obrazovky a s ním aj kapacitné tlačidlá. Než som si našiel nový, naučil som sa ho ovládať otáčaním prípadne myšou pripojenou cez OTG. Problém nastal v situácii, kedy som potreboval použiť napr. tlačidlo späť, ktoré nefungovalo. Zhodou náhod som si spomenul na koláč a vďaka nemu som mal zariadenie pod kontrolou. Ale to je len jedno z veľa využití koláča, ktorý si v dnešnom diele upečieme.

Začneme spustením nám už dobre známej aplikácie GravityBox a zvolením Koláča v hlavnom menu (1). Tu následne koláč zapneme a zvolíme si, z ktorých strán môžeme koláč aktivovať (2) (3). Koláč sa aktivuje potiahnutím zo zvoleného okraja do stredu obrazovky. Aby sme zamedzili náhodným aktiváciám, môžeme použiť tzv. „Stredový aktivátor“, čo znamená, že koláč aktivujeme len potiahnutím zo stredu okraja +- veľkosť aktivátora, ktorú si určíme (4).

Výsledný koláč má jednoduchý vzhľad (5) a pri dlhšom podržaní zobrazí systémové informácie, ako je čas, stav batérie, názov pripojenej WiFi… (6) Toto je samozrejme možné vypnúť, prípadne tlačidlá otočiť. Za užitočné považujem tiež možnosť vynútiť menu tlačidlo, ktoré je niekedy možné mať k dispozícií. K tlačidlám môžete pridať aj inú akciu, predovšetkým na dlhé podržanie. (7) Vzhľad je tiež možné prispôsobiť a farebne skombinovať so zvyškom systému (8).

V nasledujúcom diele tohto seriálu si ukážeme, ako vyťažiť maximum z menu napájania. Pridáme napríklad tlačidlo na záznam obrazovky bez potreby pc alebo inštalácie iných aplikácií (okrem GravityBoxu a Xposed frameworku). Ukážeme si tiež iné alternatívy reštartu a veľa ďalších. Uvidíme sa o týždeň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom