banner-mi-max
V dnešnom hardvérovom špeciáli si ukážeme, ako môžeme omladiť alebo opraviť dizajnové nedostatky našich smarfónov. Použijeme k tomu karbónovú fóliu. Zdá sa vám, že je zadná strana vášho smartfónu veľmi klzká, poškriabaná alebo sa na nej zachytávajú odtlačky? To všetko vyrieši karbónová fólia.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Profesionálne fólie
dbrand.com

Ashampoo_Snap_2016.05.28_17h32m46s_003_
Pokiaľ vlastníte jeden z tých smartfónov, ktoré sa tešia širokej komunite používateľov, môžete si kúpiť profesionálne štýlové fólie, vyrezané laserom presne na mieru vášho smartfónu. V redakcii máme skúsenosti s fóliami od kanadskej spoločnosti Dbrand. U nich si dokážete fóliu vyskladať úplne na mieru a tie vám následne zašlú poštou. Doručenie je naozaj rýchle a zásielka vám príde do týždňa. Vychutnajte si fotogalériu nášho OnePlus 2 s karbónovou fóliou.

Po nalepení:

DIY
Banggood.com – 4,5 €

VsFzC20-06
Keď nemáte to šťastie na profesionálne fólie, vždy si dokážete vytvoriť vlastnú fóliu na mobil a ešte aj ušetríte. Karbónovú fóliu zo širokej ponuky rôznych farieb si môžete kúpiť už od 4,5 €. Upraviť fóliu je trochu náročnejšie. Možno to na prvý pokus nebude vyzerať podľa vašich predstáv, no s tipmi v tomto článku z toho vyťažíte maximum.

VsFzC20-62

1. Krok
Vytvoríme si malý kúsok

VsFzC20-18
Fólia, ktorú si objednáte, má najčastejšie rozmery 50 x 127 cm. Kvôli tomu je navinutá do rolky. Toto všetko je veľmi dobré, ale v praxi nám to vytvára veľké množstvo komplikácií. Pre pohodlnú prácu si najskôr musíme odrezať menší diel. Skúste priložiť fóliu k mobilu a pre istotu odrežte fóliu obdĺžnikového tvaru s 2 cm okrajmi, s ktorými budeme neskôr pracovať.

2. Krok
Vyrovnáme fóliu

VsFzC20-20
Nastáva čas oprášiť staré ťažké čítanie, na ktoré ste si ešte nenašli čas. Pokrútenú a zvlnenú fóliu umiestnime na 24 hodín pod kopu ťažkých predmetov a vďaka vlastnostiam fólie bude výsledkom nádherná vyrovnaná fólia. Len s vyrovnanou fóliou sa dá neskôr bez komplikácií pracovať.

VsFzC20-22

3. Krok
Fóliu zarovnáme a nájdeme kontrolný bod

VsFzC20-25
Zarovnáme jeden z rohov fólie s rohom smartfónu. Ak chceme presne vyrezať otvory, je dobrý spôsob nájsť si nejaký veľký objekt, podľa ktorého si ich dokážeme vždy nájsť a zmerať. Najčastejšie je ním fotoaparát. Jeho vypuklý objektív je možné ľahko ohmatať a označiť si jeho hrany pre neskoršie orezávanie. Ak si netrúfate ísť rovno naostro, môžete si všetky kroky uvedené nižšie vykonať na papierovej predlohe, ktorú následne obkreslíte na karbónovú fóliu. Tiež je možné skúsiť preložiť fóliu na poli, a tak dostanete pomocnú stredovú čiaru. Po 5. kroku však zopakujte 2. krok, aby ste fóliu znovu vyrovnali.

4. Krok
Podľa kontrolného bodu si prenesieme polohu ďalších dôležitých prvkov zadnej strany

VsFzC20-28
Prichádza čas zobrať do rúk pravítko a ceruzku, prípadne popisovač na CD/DVD a pokúsiť sa naznačiť všetky tvary dôležitých prvkov, ktoré nechcete zakryť fóliou. Aj napriek niekoľkým meraniam sa takmer vždy stane, že niečo presne nesedí. Pre neskoršie overenie je výhodné vyrezať malý štvorček zo stredu. Teraz, keď si znovu prirovnáte fóliu k mobilu, mali by ste vidieť šošovku fotoaparátu.

VsFzC20-31
Ak to tak nie je, je potrebné znovu premerať polohu prvkov.

5. Krok
Vyrezanie prvkov

VsFzC20-34
Podľa veľkosti prvkov použite tomu primerané nástroje a dávajte pozor na to, aby ste nepoškodili fóliu aj tam, kde nechcete.

6. Krok
|Rýchle opravy

VsFzC20-35
Ak cítite, že vám horí za chrbtom a aj napriek veľkej opatrnosti sa niečo pokazilo, je čas na rýchle opravy. Stačí urobiť menší kúsok a položiť na poškodenú časť. Nebude to také zlé, ako keby tam nič nebolo.

7. Krok
Nalepenie

VsFzC20-36
Pri lepení začíname naším kontrolným bodom a následne zarovnávame podľa bočnej strany. Keď už sme spokojní so zarovnaním, fóliu pritlačíme. Ak niečo prečnieva, teraz je ten správny čas to odstrihnúť. Na záver ešte raz všetky záhyby poriadne pritlačíme. Takto jednoducho sa dá zmeniť celkový vzhľad zariadenia, ochránime ho pred odtlačkami prstov a už sa nebude šmýkať po klzkých povrchoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom