banner-redmi3pro
Po trochu dlhšej prestávke sa znovu vraciame s našim seriálom Vylepšujeme si fóny z Číny. Dnešný diel bude venovaný pár krokom, ktoré väčšina z nás nerobí, ale v prípade odcudzenia vášho miláčika dokážete s minimom úsilia zistiť čo najviac o vašom zariadení a vzdialene ho uzamknúť, prípadne úplne vymazať.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Poslednú dobu som sledoval vo svojom okolí, ako ľudia zabezpečujú svoje smartfóny. Nejdem však rozoberať kvalitu vzorov či hesiel. Sám som človek čo chce mať zariadenie odomknuté takmer okamžite, a preto som nechával zariadenie vždy odomknuté. Teraz som našiel spriaznenú dušu v snímači odtlačkov prstov, ale to je na iné rozprávanie. Povieme si, čo dokážeme urobiť v prípade odcudzenia zariadenia a čo by sme mali preventívne nastaviť v našom smartfóne.

DSC_0707
Možno by ste to nikdy nepovedali, ale už samotný Google vám dokáže bez akýchkoľvek nastavení poskytnúť veľa informácií cez internet. Stačí, keď sa prihlásite do svojho účtu na adrese https://www.google.com/android/devicemanager.

VsFZc (2)
Okamžite dostávate takto prístup k zoznamu všetkých vašich zariadení. Vybrané zariadenie je možné kontaktovať a v prípade, že je pripojené na internet a má zapnutú polohu v nastaveniach, na mape sa jeho poloha zobrazí.

Ak hľadáte váš mobil len u vás doma, môžete si dať vaše zariadenie prezvoniť. Keď už prichádza do tuhého a vaše zariadenie bolo odcudzené, zariadenie je možné uzamknúť, ba dokonca úplne vymazať. Keď si vyberiete možnosť uzamknúť alebo vymazať, zariadenie bude znovu kontaktované a preverí sa schopnosť uskutočnenia týchto možností.

V prípade uzamknutia si môžete nastaviť heslo pre uzamknutie obrazovky a nejaký krátky odkaz pre nálezcu. Ak pridáte aj telefónne číslo, nálezca vás môže kontaktovať. Nikdy nezadávajte číslo na SIM, ktorá je v danom zariadení. Z toho, že niekto zavolá sám sebe nemáte žiadny prínos. Ak už máte zariadenie uzamknuté heslom, ostane nastavené staré heslo.

Screenshot VSFZX (5)

Výsledkom je takto vyzerajúca obrazovka uzamknutia. Takto to ide celkom jednoducho, ale čo v prípade, keď vaše zariadenie nie je pripojené na internet? Ani vtedy to nie je úplne beznádejné. V nastaveniach v ponuke zabezpečenie je funkcie Mobile anti-theft. Tá vám umožňuje pomocou SMS správy z vami zvoleného dôveryhodného telefónneho čísla zamknúť alebo vymazať dáta. V prvom kroku si nastavíte svoj bezpečnostný PIN určený na odomknutie zariadenia. V druhom kroku zvolíte bezpečné čísla a nakoniec sa vám zobrazia podporované SMS príkazy. Myslite na to, že v prípade uzamknutia vám príde SMS o uzamknutí, za ktorú musíte samozrejme zaplatiť.

Zariadenie sa automaticky uzamkne aj v prípade, že bola zmenená karta SIM. Zároveň vám bude okamžite doručená SMS správa z nového čísla, na ktoré je potrebné doručiť SMS s príkazom. Táto služba ostáva aktívna aj po obnovení do továrenských nastavení. Z tohto dôvodu ju nezabudnite deaktivovať napríklad pred predajom zariadenia.

Screenshot VSFZX (2)Tieto malé drobnosti vedia urobiť vaše zariadenie potenciálne horším cieľom pre neskúsených zlodejov. Treba si však dávať pozor aj na iné potenciálne zadné vrátka. Môžete mať napríklad akokoľvek silný odomykací vzor, ale so zapnutým USB ladením ho hocikto po pripojení k PC odstráni do niekoľkých minút.


Keď už ku krádeži dôjde, nezabudnite kontaktovať políciu. Tá dokáže vaše zariadenie veľmi ľahko vypátrať s pomocou mobilných operátorov. Každý smartfón má svoj jedinečný identifikátor IMEI. Jeho číslo je uvedené na krabici, prípade v jej vnútri na samolepkách s čiarovým kódom. Keď sa zariadenie pripája na sieť, odosiela jej aj svoje IMEI, ktoré si následne mobilný operátor ukladá. Polícia môže operátorov požiadať aby zistili, koho karta SIM bola do zariadenia s vašim IMEI vložená. To isté platí aj o smartfóne, ktorý nájdete, nevkladajte doň svoju kartu SIM, ale rovno ho odovzdajte na polícii, prípadne priamo majiteľovi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú