Je výkon procesoru Helio X25 v Meizu Pro 6 naozaj nedostačujúci?

Teraz čítate
Je výkon procesoru Helio X25 v Meizu Pro 6 naozaj nedostačujúci?

banner-pro-5
Mnoho ľudí ostalo sklamaných po nedávnom predstavení Meizu Pro 6, keďže „slabšie“ špecifikácie zariadenia sa akosi nezhodovali s celkovými očakávaniami. Nedávno sme vám priniesli porovnanie s predchádzajúcim modelom výrobcu Meizu Pro 5ktoré nevyznelo v prípade novinky Pro 6 veľmi pozitívne. Je však procesor Helio X25 naozaj tak veľkou slabinou zariadenia?

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Technologický nadšenci zo skupiny Ifanr sa rozhodli na túto otázku nájsť odpoveď, keď podrobili procesor Helio X25 v Meizu Pro 6 testu proti konkurencii Samsung Galaxy Note 5 s čipom Exynos 7420 (rovnaký sa nachádza v Meizu Pro 5) a OPPO R9 Plus, vybaveným Snapdragon 652. Ako sa zdá, nie všetko je v prípade novinky tak pochmúrne, ako tvrdia odporcovia. Prvým, už doslova nevyhnutným testom sa stal benchmark AnTuTu vo verzii 6.1.3, ktorý ukázal celkom slušný výsledok pre Meizu Pro 6, avšak treba pripomenúť, že Samsung Galaxy Note 5 je vybavený displejom s 2K rozlíšením a výsledok je tak trochu skreslený.

Meizu Pro 5 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>meizu-pro-6-benchmark1

Antutu test Samsung Note5, OPPO R9 Plus, Meizu Pro 6

Ďalší test v poradí, benchmark Geekbench, už priniesol pre Helio X25 impozantnejšie čísla a dokázal, že tento procesor nie je v otázke čistého výkonu žiadnym slabým hráčom. Posledným, ale nemenej dôležitým porovnaním bolo testovanie grafického výkonu pomocou 3D Mark benchmarku. Tu grafický procesor Mali-T880MP4 použitý v Helio X25 tvrdo dopadol na zem v konkurencii staršieho Mali-T760MP8, ktorý sa nachádza v testovanom Exynos procesore. V tomto teste nezáleží na rozlíšení displeja a tak porovnanie môže byť viac-menej presné. Ďalšie znepokojenie môže predstavovať vyššia teplota Helio X25 pri plnom výkone, i keď nejde o extrémne vysoké čísla sú stále znateľné.

meizu-pro-6-benchmark2

GeekBench CPU test Samsung Note5, OPPO R9 Plus, Meizu Pro 6

Aký je teda záver založený na vyššie uvedených testoch? Vyzerá to tak, že procesor Helio X25 nie je až tak zlý ako sa ho mnoho ľudí snaží vykresliť. Je však nepopierateľné, že nepredstavuje ani očakávaný výkonnostný pokrok. Ak zároveň uvážime použitie LPDDR3 a len eMMC5.1 pamäti namiesto LPDDR4 a UFS2.0, ako to bolo v prípade predchádzajúceho high-end modelu Meizu Pro 5, je jasné, že Meizu Pro 6 nie je veľkolepou novinkou na poli tých najvýkonnejších zariadení.

meizu-pro-6-benchmark3

3D Mark test Samsung Note5, OPPO R9 Plus, Meizu Pro 6

Zdroj: Gizchina.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem.
 • 1+1

  hmm slušne :D ale som počul , že sa chysta snapdragon 823 :D

  • peterpan

   ale kto? meizu? lol :D silne pochybujem.. meizu nikdy snap doteraz nepouzil..

   • Tobiaš

    Vravel som všeobecne. Ani v tomto článku sa neporovnávajú len Meizu, a ja som ho ani nikdy konkrétne nespomenul. A k tomu, že nikdy ani nepoužil, no príde mi to tak, že akosi ani nechcú, a naozaj ten postoj nechápem. Ten telefón môže byť dobrý, no tá vidina uzavretého exynosu/mediateku ma desí.

    • Tobiaš

     Ospravedlňujem sa, prehliadol som, že to nebola reakcia na môj komentár

  • Tobiaš

   Nechápem. Je samozrejmé, že aj 820 je výkonnejšia. Nehovoriac o tom, že MT má 10 jadier, SD 4, teda je pravdepodobnejšia väčšia produkcia tepla a vyššia spotreba. No neviem či je toto porovnanie dobré. Benchmarkové porovnávanie nie je objektívne. Výrobcovia lacných čipov naháňajú skóre, no ich reálny výkon je 1/10 výsledku. Mám osobné skúsenosti, že octacore s 1,5-násobným skóre v antutu a takmer identickom v geekbenchi je v reálnom svete proti quadcore s horším výsledkom znateľne pomalší. V reálnej záťaži jednoducho nestíha za benchmarkovo horším procesorom. Je tak hlavne pri porovnávaní MediaTek, Exynos a Snapdragon. Samozrejme, že keď sa porovnávajú dva procesory rovnakého výrobcu, je to dobré merítko toho, ktorý je výkonnejší. No porovnávať MediaTek a Snapdragon nemá cenu. Príklad. Známy má HelioX10, a ten telefón je pod úrovňou reakcií Snapdragon 410. Pritom v benchmarku má 410 cca 25k, a X10 50k. Je to len zneužívané na marketingové účely. Dnes je to proste IN. Človek ktorý o tom prd vie, ide do obchodu, vidí vedľa seba dva telefóny s podobnou cenou, no a ku ktorému sa ako laik prikloní? Ku tomu čo sa chváli 50 000 bodmi v teste a 8 jadrami na obale, alebo tomu ktorý má 4 jadrá na nižšej frekvencií a polovicu bodov v teste? Pre obyčajných spotrebiteľov je pojem ,,Snapdragon“ a ,,Mediatek“ neznámy. Nerozumie rozdielu. A to je zle. Pretože si kúpi ten papierovo ,,namakaný“ telefón a o rok ho v nervoch hodí o zem, lebo sa zase zasekol keď potreboval urobiť niečo dôležité. Prejde ku iOS a vysmieva sa aký je Android nanič.

 • peterpan

  keby len slaby vykon, ale ono to ma aj slabu priam srackovu bateriu a navyse nevymenitelnu a k tomu absencia sd karty ktorou to vse zaklincovali kedze sa ani neunuvali vydat aspon ako kompenzaciu 128gb verziu..