banner-nubia-z11Pravdou naďalej zostáva, že MediaTek musí poriadne zamakať na budúcoročných procesoroch v high-end segmente, nakoľko tohtoročné sa ku konkurencii veľmi nepriblížili. 

Každý si je asi vedomí, že Snapdragony momentálne suverénne dominujú trhu a MediaTek tak môže maximálne len znížiť odstup od Qualcommu. Vlajkové lode s nižšou cenovkou teda budú počas budúceho roka postupne presedlávať na zbrusu nový Helio X30, ktorý sa vyznačuje napríklad 10 nm výrobnou technológiou alebo podporou 8 GB LPDDR4 RAM modulov. Aby sme však mali približnú predstavu o tom, aký výkon vlastne procesor ponúkne, predčasne nás potešil výsledok zo známeho benchmarku GeekBench. V ňom sa objavilo zariadenie, ktoré obsahuje práve Helio X30-ku s frekvenciou 1,59 GHz, 6 GB RAM pamäťou a Androidom 7.0 Nougat.

zdroj fotografií: Gizmochina

V konečnom dôsledku tu ale niečo nehrá. Výsledok 1504 bodov pri teste jedného jadra a 4666 bodov v multi-core teste vôbec nenasvedčuje parametrom vlajkového procesora pre rok 2017. Výsledok je podstatne nižší ako má konkurenčný Snapdragon 821 alebo dokonca Kirin 960. Naozaj pevne veríme, že toto nie je X30-ka a jedná sa len o chybu. Keď už sme pri predstavovaní, pripomeňme si najdôležitejšie špecifikácie. Procesor príde s podporou fotoaparátov s maximálnym rozlíšením 40 MPx, 8 GB operačných RAM pamätí, 4-jadrovým akcelerátorom PowerVR 7XT a podporou LTE sietí Cat.12. Prvé zariadenia s novým procesorom postupne uvidíme v priebehu budúceho roka a už teraz môžeme vidieť ohlásenia niektorých výrobcov, že ich vlajková loď bude využívať práve MediaTek Helio X30.

TIP: Bude Vernee Apollo 2 skutočne prvým smartfónom so špičkovým procesorom MediaTek Helio X30?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP