V čase, keď sa svetová biodiverzita vtákov ocitá na hranici kolapsu, prichádza z Nového Zélandu dôležitá správa. Pokročilý biotechnologický zásah, založený na kombinácii umelej inteligencie, asistovanej reprodukcie a pokročilej analýzy kvality spermií, priniesol významný pokrok pri záchrane kākāpō, ikonického, extrémne ohrozeného druhu nelietavého papagája, upozorňuje Interesting Engineering.

Ostávalo len pár jedincov

Kākāpō (Strigops habroptilus) je evolučná zvláštnosť. Vyznačuje sa nočnou aktivitou, nelietavosťou a mimoriadne pomalým rozmnožovaním. Samce sa snažia získať pozornosť samíc pomocou tzv. lekového systému – vydávajú hlasné dunivé zvuky z plytkých jám, ktoré si vyhĺbia v teréne. Tento spôsob dvorenia, ktorý je energeticky náročný a závislý od zvukového šírenia v krajine, je v súčasných ekologických podmienkach extrémne zraniteľný.

Kritickým faktorom ohrozujúcim prežitie druhu je genetická príbuznosť populácie, keďže menej než 250 jedincov žije pod stálou ochranou. Tento fakt vedie k zníženej genetickej diverzite a nárastu problémov spojených s plodnosťou.

Tím vedcov z Nového Zélandu a Nemecka vyvinul nový protokol asistovanej reprodukcie, ktorý umožňuje selektívne oplodniť samice pomocou spermií s najvyššou pohyblivosťou a morfologickou kvalitou. Kľúčovým krokom bola optimalizácia techniky odberu spermií, ktorá spája manuálnu brušnú stimuláciu s presne dávkovanou elektrickou stimuláciou ejakulačných nervov.

Vzorky spermií získané od 20 samcov boli podrobené podrobnej kvantitatívnej analýze pomocou počítačového zobrazovania a hodnotenia podľa WHO štandardov pre kvalitu spermií. Umelá inteligencia pomohla automatizovať výber optimálnych vzoriek na základe viacparametrickej analýzy, čím sa eliminoval subjektívny ľudský faktor.

Plány na ďalšie zlepšenie

Vybrané vzorky boli použité na insemináciu 12 samíc a výsledky boli prelomové. Miera oplodnenia dosiahla v druhej znáške až 70 %, pričom štyri mláďatá boli potvrdené ako potomkovia z umelej inseminácie. Tento úspech predstavuje nielen nádej pre kākāpō, ale aj model pre globálne úsilie v záchrane iných ohrozených druhov vtákov, ktorých prirodzená reprodukcia je ohrozená stratou biotopov, klimatickou destabilizáciou a invazívnymi predátormi.

Ďalším cieľom tímu je aplikovať túto metódu opakovane v ďalších hniezdnych obdobiach a zdokonaliť postup pre ešte presnejšiu selekciu genetického materiálu. V konečnom dôsledku ide o spojenie etológie, reprodukčnej biológie a technológií v prospech biodiverzity.

Zatiaľ čo sa mnohé druhy vtákov nenápadne vytrácajú z ekosystémov po celom svete, kākāpō sa stáva dôkazom, že dobre cielený technologický zásah môže nahradiť stratené funkcie prírody a vytvoriť nový nástroj pre záchranu života.

Ubúdajúca diverzita

Biodiverzita je nesmierne dôležitou súčasťou väčšiny ekosystémov, pričom práve táto vlastnosť zápasí s vážnymi problémami. Rozmanitosť druhov sa zhoršuje a to môže mať na ekosystémy nepríjemný dopad, ktorý nakoniec povedie k ohrozeniu ďalších druhov. Aj preto je využívanie moderných technológií na záchranu druhov viac než len vítané.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP