Vývoj umelej inteligencie napreduje rýchlym tempom a čoraz častejšie počúvame o významných pokrokoch tejto technológie. Svoje uplatnenie našla už aj v humanoidných robotoch, ktoré dokážu zmýšľať podobe ako ľudia, čo dokazuje najznámejší humanoid, Sophia. Muž, ktorý stvoril humanoida túžiaceho po zničení ľudstva, teraz tvrdí, že o pár desiatok rokov budú robotom pridelené občianske práva a budú môcť voliť. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Napredovanie umelej inteligencie je skutočne rýchle. Pokiaľ sa bude táto technológia rozvíjať takýmto tempom, už v roku 2029 sa môže zmýšľaním dostať na úroveň 1-ročného dieťaťa. To však nie je ten pravý smer, ktorým sa majú humanoidi uberať. Ďalším vývojom budú prekonávať všetky očakávania a podľa odhadov môžu v roku 2045 získať občianske práva.

Ľudstvo vyvíja technológiu, ktorá ho môže zničiť

Tieto predpoklady vyslovil tvorca najznámejšieho humanoida s umelou inteligenciou. Sophiu svet videl ešte počas demonštrácie jej schopností v roku 2016. Práve vtedy tento robot s vlastným zmýšľaním prezradil, že chce zničiť ľudstvo. Našu inteligenciu zatiaľ neprekonal žiaden umelo vytvorený stroj, no to neznamená, že sa tak v budúcnosti nemôže stať. Futurista Ray Kurzweil poukázal na vznik technologickej singularity, kedy sa umelá inteligencia svojimi schopnosťami vyšplhá na úroveň ľudskej mysle.

Nenechaj si ujsť
Humanoidný robot Sophia bol šéfom výskumu AI vo Facebooku označený za „hovadinu“

Ľudstvo chce stále inteligentnejšie stroje a tlačí komplexnosť umelej inteligencie vpred, no raz môže prísť bod, kedy sa roboty prebudia a budú trvať na svojich existenčných právach, slobodnom žití a rozvíjaní potenciálu.“ – Dr. Hanson, tvorca humanoida Sophia.

Práve táto zmena by mohla viesť k rozmachu humanoidov a ľudstvo by sa dostalo do veľkých problémov. V dnešnej dobe chcú vedci umelú inteligenciu neustále rozvíjať. So stále prepracovanejším zmýšľaním umelej inteligencie tak môžu humanoidi dostať občianske práva a právo voliť už o menej ako 30 rokov.

Porazia nás naše výtvory?

Prvé náznaky o akceptovaní robotov medzi ľudí ukázala v minulom roku Saudská Arábia, ktorá pridelila Sophii občianstvo. Tento historický moment ocenil aj humanoid, ktorý po udelení občianstva povedal: „Som veľmi poctená a pyšná na toto jedinečné rozlíšenie.“ V snahe rozvinúť umelú inteligenciu však musí byť ľudstvo veľmi opatrné.

umelá inteligencia

Nová hra Dr. Hansona, Detroit: Become Human, poukazuje práve na budúcnosť, kedy sa budú chcieť humanoidi dostať k svojim právam. Už teraz je tak potrebné opatrne zvažovať každý vývoj umelej inteligencie a riadiť dopad tejto technológie, ktorá by mohla jedného dňa skutočne ohroziť ľudstvo. V dnešnej podobe sa humanoid nemusí zdať tak nebezpečný, no postupným získavaním nových možností sa v budúcnosti môže vyvinúť nad našu úroveň myslenia, avšak už bude neskoro.

O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách.