Včera poobede sme boli svedkami ďalšej misie programu Starlink, kedy spoločnosť SpaceX na obežnú dráhu Zeme znova vyniesla várku svojich unikátnych satelitov. Týmto štartom si však firma Elona Muska zapísala aj ďalší historický míľnik, pretože išlo v poradí už o stý let v jej podaní. Pri príležitosti osláv teraz spoločnosť na svojom Twitteri zverejnila krátky zostrih všetkých letov, upozornil Tesmanian.

Od prvého úspechu až dodnes

Od nedeľného 99. letu neubehol ani len týždeň a včera o 17:31 nášho času z Mysu Caraneval po dvoch odkladoch vzlietla nosná raketa Falcon 9 B1060, na ktorej palube sa nachádzalo 60 satelitov Starlink.

Po návrate na dronovú loď Just Read the Instructions v Atlantickom oceáne a vypustení satelitov vo vesmíre tak išlo už o 15. úspešnú misiu programu Starlink, ktorá však zároveň značí aj stý úspešný let spoločnosti od 28. septembra 2008, kedy z ostrova Omelek na obežnú dráhu Zeme vyletela raketa Falcon 1. SpaceX preto dnes zverejnil aj nižšie uvedené oslavné video, ktoré ukazuje krátky zostrih všetkých úspešných letov.

Pripomeňme si, že raketa Falcon 1 dosiahla obežnú dráhu Zeme až na štvrtý pokus. Po prvom štarte v roku 2006, kedy v čase T+33 došlo k zlyhaniu motora, pokračovali ďalšie dva pokusy v roku 2007 a 2008, ktoré skončili neúspechom.

Samotný Elon Musk na Medzinárodnom astronautickom kongrese v roku 2017 povedal, že štvrtý neúspech by bol „absolútnym fiaskom“ pre SpaceX a spoločnosť by s najväčšou pravdepodobnosťou skončila v obrovských finančných problémoch.

Muskova firma je priekopníkom najmä v znovupoužiteľnosti svojich rakiet, v ktorej od júla tohto roka drží aj svetový rekord, kedy použila nosnú raketu Falcon 9 B1058 už 51 dní po prvom štarte počas misie Demo-2.

SpaceX kladie na túto oblasť veľký dôraz, pretože tvrdí, že znovupoužiteľné rakety sú kľúčovým krokom pre zníženie nákladov na lety do vesmíru. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že dlhodobou prioritou Muska je dopraviť ľudí na Mars a vybudovať tam prvú kolóniu.

Zobraziť celú galériu (1)
Prvý let Falconu 1 sa uskutočnil ešte v roku 2006. Svoj posledný absolvoval v roku 2009, keď sa pri úspešnom štarte vyniesol na orbitu satelit RazakSAT. Zdroj: SpaceX

Z doterajších 100 letov sa spoločnosti podarilo úspešne pristáť s prvým stupňom rakety už 63-krát, pričom opätovne ich použila pri 45 letoch. Počas tohto roka uskutočnil SpaceX v poradí už šiesty let u dvoch nosných rakiet a Falcon 9 sa stal dokonca najpoužívanejšou raketou v USA, uviedla spoločnosť v svojej tlačovej správe.

Pristáť orbitálnu raketu po tom, čo sa vráti do atmosféry Zeme nadzvukovou rýchlosťou, taktiež nie je žiadna triviálna úloha. SpaceX pritom zostáva naďalej jedinou spoločnosťou na svete, ktorej sa tento kúsok podaril.

Stabilizácia nosnej rakety, ktorá má výšku ako 14 poschodí a padá rýchlosťou 1300 metrov za sekundu (4680 km/h), je totiž podľa spoločnosti ekvivalent pokusu balansovať gumenú metlu na ruke uprostred hurikánu. Čo sa môže počas dnešných misií zdať ako rutina, stálo SpaceX mnoho rokov vývoja plných chýb a ponaučení.

Pošli nám TIP na článokVesmír a veda