Najnovšia 8. generácia tohto hatchbacku od VW bola predstavená koncom októbra a výrobca s ňou priniesol na svet viacero nových vylepšení. Zmenil sa nielen dizajn, ale aj motorizácie a technológie, ktoré v aute nájdeme. Nový VW Golf už dostal slovenské ceny a na oficiálnom webe aj vlastný konfigurátor, v ktorom si môže zákazník vybrať výbavu podľa seba. Koľko však stojí úplný základ?

Ikonický modelový rad nemeckého Volskwagenu prešiel tento rok výraznou modernizáciou a výrobca sa opäť vybral smerom digitalizácie mnohých interiérových prvkov. Zmeny sú však badateľné už pri pohľade na exteriér vozidla, kde sme sa dočkali upravenej prednej masky, predĺžených LED svetiel, upraveného dizajnu zadnej časti a tiež nového loga VW.

Nový Golf dostal množstvo noviniek. Základ začína už pod 17 000 €

Najväčšie úpravy sa však odohrali v interiéri. Kabína totiž dostala množstvo moderných prvkov, veľké obrazovky a nenájdeme tu takmer žiadne tlačidlá. Tie sa stali súčasťou systému. Všetky informačné a multimediálne systémy sú prepojené prostredníctvom internetu. VW navyše ponúka možnosť zálohovania vlastných nastavení a pokiaľ vodič sadne do iného vozidla so systémom VW ID, auto sa mu behom chvíle prispôsobí.

Nenechaj si ujsť
Volkswagen predstavil 8. generáciu Golfu. Ponúka 11 modelov vrátane hybridov a ohromný digitálny interiér

Výrobca upravil aj ponuku motorov, kde okrem klasického benzínového a dieselového motora nájdeme aj 2 plug-in hybridy s 13 kWh batériami, ktoré ponúkajú výkon 204 a 245 koní. Podľa oficiálneho slovenského cenníka si u nás môže zákazník vybrať zo zopár benzínových a dieselových agregátov, ktoré sú spriahnuté s 5-stupňovou, 6-stupňovou manuálnou alebo 7-stupňovou automatickou DSG prevodovkou.

V ponuke bude benzínová jednotka s objemom 1,0 TSI, 1,5 TSI ACT, 1,5 eTSI ACT a dieselový motor 2,0 TDI. Výkonová stránka sa líši v závislosti od prevodovky a balíka. Karoséria vozidla príliš nenarástla a za väčšie rozmery prakticky vďačí väčším nárazníkom vpred aj vzadu, ktoré ho v porovnaní s predošlou generáciou predĺžili o niekoľko mm. Novinka je postavená na rovnakej platforme, no dostala omladené línie. Celkové rozmery nového Golfu nájdeš v priloženej tabuľke.

 

Čo ponúka základný balík v konfigurátore?

Základom je Golf s benzínovým motorom 1,0 TSI, ktorý spolupracuje s 5-stupňovým manuálom a ponúka výkon 66 kW/ 90 koní. Cena štartuje na 16 990 €.  Výkonnejším variantom bude motor 1,0 TSI so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorý dostal výkon 81 kW/ 110 koní. V tomto prípade je základ cenený od 18 050 €.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/FonTech/VW

Obe tieto motorizácie budú dostupné od marca 2020. Treťou voľbou v obyčajnej výbave Golf je dieselový motor 2,0 TDI so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a výkonom 85 kW/ 115 koní, ktorý bude dostupný od 21 050 €.  V spustenom konfigurátore zatiaľ nájdeme najlacnejší Golf vo verzii Life, kde je dostupný benzínový motor 1,5 TSI ACT so 6-stupňovou prevodovkou a výkonom 96 kW/130 koní za 20 670 € bez akejkoľvek príplatkovej výbavy.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/FonTech/VW

V základe má zákazník možnosť vybrať si lak „Urano“, disky 7Jx16 Norfolk z ľahkej zliatiny s pneumatikami 205/55 R16 a jeden z 2 dostupných štandardných poťahov (čierny a biely). Neskôr však do konfigurátora pribudne aj najmenší benzínový motor 1,0 TSI. S ním bude cena základného Golu 8. generácie ešte nižšia.

Zmenené názvy výbavy ponúkajú množstvo prvkov

V oblasti výbavy sú na výber 3 varianty. VW zanevrel na pôvodné označenia Trendline, Comfortline, Highline a priniesol upravené názvy. Najlacnejší Golf je vybavený systémom pre rozoznávanie kolízie s chodcom a cyklistom, kedy systémy automaticky aktivujú núdzové brzdenie. Nechýba tu ani asistent sledovania jazdného pruhu, systém sledovania situácie pred vozidlom, tiesňové volanie, funkcia Car2X, Bluetooth, multifunkčný volant, predné LED svetlá, či 10″ LCD panel a služba We Connect Plus na 3 roky.

Volkswagen

Strednou možnosťou je výbava Life, ktorá navyše ponúka adaptívny tempomat do 210 km/h, predné a zadné parkovacie senzory, AppConnect pre pripojenie smartfónov s Androidom a iOS, či 2 USB porty vpredu. Dostupný je aj Ambient packet s 10 možnosťami farebného osvetlenia interiéru a 16″ disky z ľahkej zliatiny (17″ disky Ventura za príplatok). Life výbava ďalej ponúka multifunkčný volant a riadiacu páku v koži alebo aj komfortné sedadlá.

Interiér nového Golfu / Zdroj: Volkswagen

Najvyššia výbava Style pridáva aj asistenta pre jazdu v kolóne, svetlá LED Plus s prisvetľovaním v zákrutách, automatickú 3-zónovú klimatizáciu, Ambient packet Plus s 32 farebnými možnosťami osvetlenia, ale aj 17″ disky.

Vo verzii s DSG prevodovkou je dostupný aj asistent vozidla pre núdzové zastavenie, ergoActive sedadlá s elektrickým nastavením a pamäťou pre sedadlo vodiča a ďalšie prvky. Vo všetkých verziách je dostupné aj množstvo príplatkovej výbavy, ktorá však môže základnú cenu jednotlivých verzií nového Golfu poriadne navýšiť.

*Podľa oficiálneho cenníka VW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom