Kľúčová vládna agentúra v USA sa spája s legendárnou spoločnosťami Nvidia a Lockheed Martin v projekte, ktorý má priniesť zásadný pokrok v predpovedaní počasia, píše Interesting Engineering. Vytvoria spolu digitálny klon zemskej atmosféry, ktorému dajú všetky štyri rozmery a umožnia ním využitie umelej inteligencie do takej miery, ako sa doteraz v meteorológii nepodarilo.

Predpoveď blízkej budúcnosti

Predpovedanie počasia je často kvôli svojim nepresnostiam ľudovo označované za veštenie z krištáľovej gule. Práve sa ale môže čoskoro zmeniť vďaka jedinečnému systému, ktorý sa má podľa spoločnosti Lockheed Martin podobať na Google Earth.

Dostane však dáta zo všetkých možných pozorovaní, vďaka čomu bude možné pomocou tohto systému sledovať atmosféru v reálnom čase na celom svete. Takýto systém vyžiadal Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA). Systém dostal názov NOAA Earth Observing Digital Twin, teda doslova digitálne dvojča Zeme pre jej pozorovanie.

NVIDIA

Kľúčovou výhodou tak komplexného systému je schopnosť oveľa presnejšieho predpovedania počasia, keďže majú pokročilé algoritmy umelej inteligencie na vyhodnocovanie masívne množstvá dát. Čím viac spoľahlivých dát táto umelá inteligencia dostane, tým presnejšie môžu byť jej predpovede a to aj z dlhodobého hľadiska, nielen z hľadiska niekoľkých hodín alebo dní. Ako píše NVIDIA, dáta majú pochádzať nielen z pozemných systémov, ale tiež zo satelitov.

Drasticky sa mení

Pozorovanie atmosféry je čoraz dôležitejšie, keďže kvôli klimatickým nastávajú vážne zmeny, ktoré je ťažké predpovedať. To ale zároveň znamená, že má ľudstvo k dispozícii čoraz väčšie množstvo dát, ktoré nie je možné „manuálne“ spracovať. Kľúčom sa môže stať práve umelá inteligencia a strojové učenie, ktoré sú schopné v dátach hľadať vzorce a spracúvať ich oveľa efektívnejšie.

Formát, ktorý využil Pixar

Po úspešnom vyhodnotení dát má dôjsť k ich transformácii do formátu USD, ktorý pri svojej 3D grafike používala aj známa spoločnosť Pixar. Okrem trojrozmerného modelu ale systém dostane aj štvrtý rozmer, ktorým je čas. Má tak vzniknúť dvojtýždňový model zemskej atmosféry, v ktorom je možné sledovať pohyb atmosféry, procesy v nej a ďalšie detaily.

NASA

Umelá inteligencia má okrem toho identifikovať aj vzorce v týchto dátach a upozorňovať na prípadné anomálie. Jedná sa o nesmierne ambiciózny projekt, ktorého vývoj má potrvať dlhšie ako rok, avšak už koncom tohto roka má byť k dispozícii prvý prototyp, o ktorý sa firmy podelia s verejnosťou.

Americká spoločnosť Lockheed Martin v tlačovej správe vysvetľuje, že čosi také pre firmu nie je úplnou novinkou a digitálne dvojčatá a umelú inteligenciu využíva pri poskytovaní kľúčových informácií o prebiehajúcich misiách svojim vládnym zákazníkom. Lockheed Martin je totiž firma známy najmä množstvom vládnych a armádnych projektov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú