Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA chce poslať na Mars ďalšie dve helikoptéry podobajúce sa Ingenuity, ktorá sa dostala na povrch červenej planéty spolu s najnovším roverom Perseverance.

V rámci historickej misie tak nahradia dôležitý rover, ktorý mal pomôcť s dopravením prvých marťanských vzoriek naspäť na Zem, informuje portál SPACE.

Ešte si počkáme

Misiu s účelom navrátenia vzoriek z Marsu na Zem mala NASA v pláne už od počiatku projektu rovera Perseverance, ktorý je momentálne najnovším a najpokročilejším pohybujúcim sa zariadením NASA na povrchu Marsu. Jeho úlohou je vykonávanie výskumu hneď niekoľkých oblastí a tiež odoberanie potrebných vzoriek, ktoré je nutné dopraviť na našu planétu bez akéhokoľvek znečistenia.

Pristávací modul sa dostane na povrch Marsu, aspoň podľa aktuálnych plánov, v roku 2031 a predpokladá sa, že bude rover Perseverance v tejto dobe naďalej funkčný a aktívny. Európska vesmírna agentúra (ESA) mala pôvodne za účelom získania vzoriek vyvinúť vlastný rover, avšak ten nahradia dva vrtuľníky podobné Ingenuity, píše Futurism.

NASA/JPL-Caltech/ASU

Ten sa dostal na Mars spolu s roverom Perseverance a drží neuveriteľné množstvo prvenstiev, ktoré bude veľmi ťažké prekonať. Jeho nástupcovia však dostanú niekoľko dôležitých vylepšení a zmien, ktoré sú pre dokončenie historickej misie kľúčové.

Pri troche šťastia dosiahne táto misia, známa ako NASA MSR, aj niekoľko ďalších prvenstiev.

Prvý štart z Marsu

Okrem dopravenia vôbec prvých marťanských vzoriek pôjde tiež o úplne prvý štart orbitálnej rakety z Marsu.

Misiu musí vyniesť do vesmíru silná raketa, keďže musí na povrch Marsu dostať pomerne ťažký náklad nielen s dvomi malými vrtuľníkmi, ale najmä s menšou raketou, ktorá je potrebné na odpálenie vzoriek na marťanskú orbitu, odkiaľ ich vezme k Zemi ERO (Earth Return Orbiter).

Predbehne ich súkromný sektor?

Smerom k červenej planéte sa chystá hneď niekoľko súkromných spoločností, pričom niektoré chcú na jeho povrchu pristáť oveľa skôr, než sa vôbec dostane misia NASA MSR do vážnejšieho štádia. Napríklad Relativity Space v spolupráci s mladou firmou Impulse Space plánuje odštartovať k Marsu už v roku 2024.

SpaceX chcel zase v tomto roku už pristávať, avšak čosi také je zatiaľ v nedohľadne – raketa Starship má ale, na rozdiel od ostatných súkromných projektov, schopnosť vrátiť sa na Zem.

NASA/JPL-Caltech

Nové vrtuľníky vedci vybavia kolesami, ktoré pripevnia na pristávacie nohy zariadenia. K ich použitiu dôjde pri odoberaní vzoriek z rovera Perseverance, keďže lietanie v jeho tesnej blízkosti je vysoko rizikové. Helikoptéry tiež dostanú malé robotické ramená pre manipuláciu so vzorkami a ich naloženie do rakety s názvom MAV (Mars Ascent Vehicle).

Niektorým inžinierom môže pôvodne navrhovaný rover z dielne ESA chýbať, keďže sa takisto jednalo o jedinečný stroj. Mal totiž dosahovať oveľa vyššiu rýchlosť ako ostatné marťanské vozítka a to štyri až päťnásobne. Vzorky sa majú dostať naspäť na Zem v roku 2033, tvrdí NASA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú