Nemecká spoločnosť Canyon, ktorá sa zaoberá výrobou elektrobicyklov, pred pár dňami predstavila naozaj zaujímavý koncept vozidla, ktorý spája výhody auta a bicykla. Future Mobility Concept je dopravný prostriedok určený do mesta a jeho dojazd je až 150 km, informuje spoločnosť na svojom webe.

Spoločnosť Canyon vidí budúcnosť mestskej mobility tak, že sa ľudia vrátia k využívaniu bicyklov. V dnešnej dobe, kedy bicyklom už štandardne dopomáha elektromotor, nie je dochádzanie do práce v meste až taký problém ani pre menej zdatných ľudí.

Mnohých ale odrádza fakt, že na bicykli predsa len nie sú chránení voči poveternostným podmienkam ako je dážď či chlad. Až 45 % ľudí na základe štúdie o mikro mobilite preferuje formy prepravy, v ktorých sú voči týmto vplyvom chránení. Daný problém rieši konceptuálne vozidlo spoločnosti Canyon. Future Mobility Concept má predstavovať alternatívu, alebo skôr kombináciu pre elektromobilu a elektrobicykla.

Pohonný systém tvoria pedále, ktorým dopomáha elektromotor, podobne ako tomu pri štandardných elektrobicykloch. Štyri kolesá, kabína a sedačka naopak vnášajú všetky výhody klasického auta.

Canyon

Režim bicykla aj elektromobilu

Future Mobility Concept disponuje dvoma jazdnými režimami. Prvý režim slúži na jazdu po klasickej ceste medzi ostatnými autami. V takomto prípade je maximálna rýchlosť vozidla až 60 km/h. V „cyklo“ režime dosahuje vozidlo maximálnu rýchlosť 25 km/h, no v tomto režime s ním môže isť majiteľ aj na cyklistické chodníky a cestičky, vďaka čomu sa dokáže hravo vyhnúť zápcham v uliciach veľkomiest.

Canyon

Vodiča pred nepriazňou počasia chráni panoramatická kapsula, ktorá môže byť v prípade pekných slnečných dní posunutá mierne vpred, čím nad hlavou šoféra vznikne otvorený priestor a vznikne akýsi „kabriolet“.

Konceptuálne vozidlo má za sedadlom vodiča dostatok priestoru na uloženie nákupu či dokonca dieťaťa. Ovláda sa podobne ako bicykle, pri ktorých jazdec „leží“ v sedačke. 2000 Wh batéria má podľa cyklu WLTP zabezpečiť dojazd až 150 km aj pri maximálnej rýchlosti 60 km/h. Pri jazde v režime bicykla bude dojazd pochopiteľne vyšší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom