Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku boli použité aj materiály SITA a TASR.

Od 23. decembra 2023 by sa malo na Slovensku zaviesť povinné zmluvné poistenie (PZP) aj na elektrické kolobežky. Legislatívny návrh rezort financií už predložil do pripomienkového konania. Bude sa týkať kolobežiek a segwayov, ktorých rýchlosť je vyššia ako 25 kilometrov za hodinu, resp. s maximálnou rýchlosťou 14 kilometrov za hodinu a hmotnosťou nad 25 kilogramov.

Je to reakcia na európske nariadenie, ktoré Európsky parlament schválil v máji 2023 a podľa ktorého budú musieť mať majitelia elektrických kolobežiek od budúceho roka uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP).

Poisťovne zmenu vítajú

„S masívnym využívaním elektrických kolobežiek výrazne rastie počet kolízií a dopravných nehôd, v zahraničí dokonca pribúdajú nehody so smrteľnými následkami. Dalo sa preto očakávať, že na pôde Európskej únie príde k návrhom na efektívne vymáhanie preplatenia škôd, preto túto iniciatívu len vítame,“ povedal manažér poistenia majetku Uniqa Zdeněk Hruška.

Slovenská asociácia poisťovní už pred časom pre agentúru SITA uviedla, že do definovanej kategórie sa podľa ich informácie bude radiť minimum elektrických kolobežiek, pretože väčšina má konštrukčne obmedzenú rýchlosť do 25 kilometrov za hodinu. Dôvod, pre ktorý sa pristúpilo k zavedeniu pravidiel pre náhradu škôd spôsobených kolobežkami, bol podľa asociácie poisťovní zvyšujúci sa počet kolízií s chodcami, často s fatálnymi dôsledkami. A tiež počet škôd, ktoré spôsobovali kolobežky, napríklad na stojacich autách. „Vymáhanie škôd spôsobených kolobežkami preto dostáva európsky právny rámec a táto iniciatíva je všeobecne vítaná,“ myslí si poistná asociácia.

Novela zákona zároveň zvyšuje limity poistného plnenia. Je to najvyššia hranica poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti. Limit sa má zvýšiť zo súčasných 5,24 milióna eur na 6,45 milióna eur. Náklady bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených sa zvyšuje zo sumy 1,05 milióna eur na 1,3 milióna eur. Doposiaľ totiž boli rozdielne výšky poistného krytia v závislosti od členského štátu. Ide teda tiež o harmonizáciu v rámci EÚ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú