Volkswagen v rámci balíka opatrení pre udržateľnú logistiku bude prepravovať svoje automobily na nákladných lodiach poháňaných biopalivom. Týmto prístupom zníži emisie CO2 nákladnej dopravy o viac ako 85 %, informuje Volkswagen v tlačovej správe.

Volkswagen ide ostatným automobilkám skutočne pozitívnym príkladom. Nielenže neustále vyvíja a vyrába nové elektromobily, nemecká automobilka našla aj ďalší spôsob, ako znížiť emisie CO2. Na medzipevninskú prepravu automobilov bude využívať nákladné lode poháňané biopalivom.

Prepálený olej z reštaurácií

Novovzniknuté partnerstvo medzi koncernom Volkswagen a dodávateľom biopalív GoodFuels zabezpečí, že loď Patara prevážajúca automobily bude poháňaná palivom vyrobeným z udržateľných zdrojov. Do zmesi patrí napríklad olej z reštaurácií, ale aj oleje a súčasti z rôznych rastlinných odpadov.

„Sme prvou automobilkou, ktorá využíva toto palivo na prevoz automobilov. Týmto spôsobom opätovne využívame odpadový olej ekologickým spôsobom. Vďaka nižším emisiám CO2 až o 85 % oproti konvenčným fosílnym palivám je príspevok k ochrane klímy obrovský,“ hovorí Thomas Zernechel, vedúci logistiky koncernu Volkswagen.

Dve lode momentálne ročne prevezú okolo 250 000 nových vozidiel značiek Audi, Seat, Škoda a Volkswagen medzi mestami Emden (Nemecko), Dublin (Írsko), Santander (Španielsko) a Setubal (Portugalsko). Obrovskou výhodou je, že lode si nevyžadujú žiadnu úpravu, Splash247 totiž informuje, že biopalivo sa bude tankovať do bežných palivových nádrží.

Po úplnom pretransformovaní paliva z námornej nafty na spomínané biopalivá klesnú emisie CO2 zo 60 000 na približne 9000 ton ročne. Okrem toho sa takmer úplne zabráni emisiám oxidu siričitého.

Prvá testovacia loď poháňaná týmto palivom vyplávala v polovici novembra, ďalšia bude vypravená na začiatku budúceho roka. Nemecký koncern rovnako plánuje zaradiť alternatívne spôsoby pohonu tiež aj na zaoceánske lode. Alternatívou má byť skvapalnený zemný plyn (LNG).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP