V texte boli použité materiály TASR.

Volkswagen Group dalo zelenú pre svoj dlho očakávaný elektromobil, ktorý sa zaradí medzi tie najlacnejšie na trhu. Svetová premiéra tohto vozidla je naplánovaná na rok 2027, pričom sa očakáva, že bude dostupné za cenu okolo 20 000 eur. Ako informoval TASR, túto informáciu poskytla spoločnosť po utorkovom zasadnutí predstavenstva, čím potvrdila svoje ambície stať sa lídrom v oblasti elektromobility.

Takže tieto veľmi potrebné lacné EV nebudú ešte zajtra k dispozícii. Z dlhodobého hľadiska sú však dôležité. Elektrické autá sú totiž stále oveľa drahšie ako ich spaľovacie náprotivky, najmä na západných trhoch.

 V Číne, kde elektrické a plug-in hybridné vozidlá už tvoria približne 50 % celkového predaja áut, v Európe sa stále máme čo učiť. Nehovoriac o skutočnosti, že Číňania majú možnosť kúpy elektrických vozidiel už od smiešnych 5 000 eur.  Nebude teda určite náhoda, že na trhu, kde sú elektromobily najlacnejšie, sú logicky aj najúspešnejšie.

Volkswagen nové elektrické auto
Volkswagen

Vyrábať sa bude v Európe

Nový elektromobil sa bude podľa skupiny vyrábať v Európe, uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ skupiny Oliver Blume. Volskwagen zatiaľ nešpecifikoval jeho značku ani konkrétnu lokalitu výroby.

„Na to, aby sa elektromobilita stala široko akceptovanou, potrebujeme atraktívne vozidlá, najmä v základnom segmente,“ povedal Thomas Schäfer, šéf hlavnej značky Volkswagen. „Prísľub našej značky znie: elektrická mobilita pre každého. Tento sľub sa teraz plní v skupine základných značiek,“ dodal.

Koncern Volkswagen predáva autá pod viacerými značkami vrátane VW, Audi, Porsche a Škoda. Na vrchole spektra vyvinula novú elektrickú platformu pre Audi a Porsche. Na spodnom konci svojej ponuky plánuje sériu elektromobilov v cene okolo 25 000 eur. Patria medzi ne dva kompaktné automobily od VW a Cupra spolu s malými SUV od VW a Škody. Ešte lacnejšie modely za 20 000 eur sú tak prirodzeným ďalším krokom-

O nových modeloch 2027 toho ale stále veľa nevieme. Volkswagen zdieľal len temnú siluetu zobrazujúcu malý hatchback, a tam to končí. Ďalšie detaily oznámi automobilka v priebehu tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú