Nemecký koncern Volkswagen v Rusku rieši svoje problémy týkajúce sa odchodu z krajiny, ku ktorému musela firma pristúpiť kvôli vojne, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Ako vysvetľuje ruský portál Drom, zamestnancom ponúka koncern tučné odstupné a dostanú dokonca možnosť kúpiť si Tiguan za zlomok jeho bežnej ceny.

Na tému u nás upozornil portál Pravda.

Kaluga končí

Odchod koncernu Volkswagen z továrne Kaluga núti firmu vysporiadať sa so zamestnancami a majetkom, ktorý si nemôže vziať naspäť do Európy. Zamestnanci, ktorí vo firme pracovali viac ako päť rokov, dostanú osem bežných platov ako odstupné.

Čím dlhšie zamestnanci vo firme pracovali, tým viac násobkov svojho platu dostanú, a to až do desať mesačných platov. Je však nutné podotknúť, že platy v Rusku nie sú práve vysoké,  avšak obzvlášť zaujímavá je ďalšia možnosť – kúpiť si od firmy populárny Tiguan len za zlomok jeho bežnej ceny.

Volkswagen

Dvojročný Tiguan s pohonom 4×4 môžu zamestnanci kúpiť len za 490 000 rubľov, teda približne 5 700 eur. Za dvojročný Tiguan v plnej výbave zase zaplatia 800 000 rubľov, teda do 9 300 eur. Ako ale dodáva zdroj, informácie nie sú oficiálne od samotného koncernu, ale od jeho zamestnancov v továrni Kaluga, ktorej výrobná kapacita dosahovala až takmer štvrť milióna áut ročne.

Odchádza aj Hyundai

Po vyše roku vojny sa prebudila aj juhokórejská automobilka Hyundai, ktorá ohlásila predaj svojich ruských závodov kazašskej firme. Výrobu v ruských závodoch však Hyundai pozastavil ešte v minulom roku. Pred vojnou patrili Hyundai a Kia spolu s Renaultom medzi tri najpredávanejšie značky v Rusku. Teraz, keď sa globálni hráči stiahli, ich vo vojnovej ekonomike Ruska nahrádzajú čínske značky.

Čelil aj žalobám

Informácie o predaji továrne v Kaluge vyplávali na povrch na prelome februára a marca, pričom nemecká automobilka ešte v marci roku 2022 oznámila, že zastavuje svoje aktivity v Rusku v reakcii na vojnu. K zastaveniu výroby došlo nielen v továrni Kaluga, ale tiež v Nižnom Novgorode.

VW

Volkswagen v Rusku čelí aj žalobe zo strany Gorkovského automobilového závodu, ktorý je súčasťou ruskej automobilky GAZ. Dôvodom bolo práve rozhodnutie VW ukončiť výrobu v závode v Nižnom Novgorode, kde na základe dohody vyrábal GAZ pre nemeckú firmu vozidlá.

Závod nesúci názov po predchádzajúcom názve mesta Nižný Novgorod (Gorkij), žiada od Volkswagenu náhradu vo výške 28,4 miliardy rubľov, čo v prepočte predstavuje približne 320 miliónov eur. Táto suma je ďalšou k sume požadovanej samotnou firmou GAZ. Tá žiada VW o náhradu vo výške 15,6 miliardy rubľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú