Konzolová vojna pokračuje a Microsoft spoločne so Sony musia počas aktuálne generácie čeliť náročným výzvam. Aj keď Microsoft so svojím Xbox Series X a S momentálne ťahá za kratší koniec, technologický gigant súboj nevzdáva a nedávno všetkým vyrazil dych nadupanou prezentáciou svojich noviniek, kde okrem herných lahôdok oznámil aj trojicu svojich nových konzol.

Nezaháľa však ani japonský výrobca Sony, ktorý už tento rok pripravuje uvedenie výkonnejšej Pro verzie svojej úspešnej konzoly PlayStation 5. Plány Microsoftu a Sony však siahajú omnoho ďalej a už teraz sa začínajú objavovať prvé útržky o novom Xboxe či PlayStation 6, ako i chystaných handheldoch.

Súčasná generácia prináša veľké zmeny

Pri predošlých konzolových generáciách bolo zvykom, že si platformy svoje exkluzivity až na niekoľko výnimiek poctivo strážili. Doba sa však rýchlo mení a najväčšie hity od Sony ako The Last of Us, série Horizon, či God of War si už zahráš aj na počítači. Xboxové a PC exkluzivity sa už tiež dočkali premiéry na PlayStation, kam začiatkom tohto roka prišli štyri staršie hry, konkrétne Sea of Thieves, Grounded, Hi-Fi Rush a Pentiment.

XboxNews

Tento trend bude pokračovať aj pri niektorých ďalších tituloch a samotný Xbox nedávno potvrdil, že na PlayStation na veľké prekvapenie hráčov dorazí aj Doom: The Dark Ages. V aktuálnej generácii konzol sa Sony snaží zaujať silným zástupom exkluzivít i vydareným ovládačom DualSense, Microsoft stavil na silnú kartu v podobe Game Passu, kde používatelia nájdu najväčšie bomby hneď v deň vydania.

Aj keď na papieri je kráľom výkonu pri konzolách Xbox Series X, Microsoft aktuálnu konzolovú vojnu kruto prehráva. Podľa odhadov VGChartz sa do januára 2024 predalo cez 54 miliónov konzol PlayStation 5, zatiaľ čo Microsoft má na konte iba necelých 28 miliónov. Od predstavenia aktuálne konzolovej generácie ubehli už štyri roky a vývojári začínajú byť limitovaní hardvérom, ktorý sa čoskoro dočká medzigeneračného refreshu.

Medzigeneračná výmena
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú