Odvšadiaľ sa na nás hrnú požiadavky k tomu, aby sme začali viac využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Svetlo, voda a vietor sú tie, ktoré sa k získavaniu energie využívajú najčastejšie, no bohužiaľ nie v takej miere, aby dokázali prekonať výrobu z neobnoviteľných zdrojov. 

Dôležitá v tomto smere je aj nákladnosť celého riešenia a tiež jeho dostupnosť. Belgická spoločnosť Turbulent sa tieto dva faktory snaží skĺbiť dohromady a ukázala vlastné riešenie, ktoré získava energiu z tečúcej vody, je šetrné k životnému prostrediu a môže fungovať nepretržite. Prvotný koncept bol ukázaný ešte začiatkom tohoto roka, no dnes sa už presunulo zo slov ku skutkom a na svete sú už prvé fungujúce prototypy. Špeciálna turbína môže byť vytvorená takmer kdekoľvek, kde je tečúca rieka.

Výkon až do 100 kW

Požiadavky pre vybudovanie takej turbíny nie sú nijak závratné. Pre jej správne fungovanie sa vyžaduje prietok vody aspoň 1000 litrov za sekundu, výhodou je aj cesta v blízkosti kvôli dodávke materiálu a výškový rozdiel aspoň 1,5 metra. V tomto prípade platí že čím väčší je rozdiel, tým výkonnejšia dokáže táto turbína byť.

Ideálne je mať v okolí aj mobilné pripojenie aspoň 3G štandardu, a to kvôli možnosti ovládania na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu. Výkon takejto elektrárne sa pohybuje od 15 až do 100 kW, čo je skutočne dosť a stačí to na pokrytie spotreby niekoľkých domácnosti. Výrobca tvrdí, že takéto zariadenie dokáže v ideálnych podmienkach zásobovať energiou až 60 domácnosti.

Samotná inštalácia trvá približne týždeň a aj z priloženého videa je vidieť, že sa nejedná o žiadnu vedu. Problémom nie sú ani vodné živočíchy, nakoľko rotácia turbíny nie je vysoká a rybám tak neublíži. Nevedno však, či sa ráta aj s väčšími predmetmi (napr. konáre), ktoré by sa do turbíny mohli dostať a spôsobiť tak potencionálne ohrozenie jej fungovania.

 

Prečítaj si tiež
Skutočne málo vídaný fenomén. V Nemecku dostali počas Vianoc zaplatené za využívanie obnoviteľnej elektriny

Každopádne ide o skvelý nápad, ktorý sa postupne začal aj realizovať a prvé takéto malé elektrárne už stoja na mieste. Využitie by mohli nájsť aj v chudobných oblastiach, kde by takáto elektráreň mohla byť dostatočným zdrojom elektriny aj pre celú dedinu. Ide totiž o lacný spôsob jej výroby a počiatočné náklady na výstavbu sa v tomto prípade môžu veľmi rýchlo vrátiť späť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú