Nemecko investovalo počas posledných desaťročí do obnoviteľnej energie viac ako 165 miliárd eur. Keďže je táto forma výroby nekonzistentná a skladovacie možnosti sú obmedzené, ľudia dostali za využitie tejto energie zaplatené.
Tento fenomén nastal práve v období vianočných sviatkov, keď bola väčšina továrni zatvorená. Niekedy k nemu dochádza aj počas víkendov, dlhých veterných alebo nadmerne slnečných dní. Elektrárne v krajine teda čerpajú viac elektrickej energie než spotrebitelia skutočne potrebujú. Keďže sú továrne ako najväčší spotrebitelia zavreté, energie vyrobenej čistým spôsobom je jednoducho prebytok.
Výroba čistej energie je nevyspytateľná
Ako bolo spomenuté, výroba čistej energie je často nekonzistentná vďaka samotnému počasiu, čo môže viesť k nadbytku elektrickej energie. Ukladanie je taktiež niekedy zložité, nakoľko technológia akumulátorov ešte nie je dostatočne pokročilá, aby dokázala plne zareagovať na tieto výkyvy. Túto energiu teda treba dodať do rozvodnej siete, a tak ľudia za ňu dostávajú zaplatené.
Spotrebitelia dostávajú za energiu zaplatené inak ako si myslíme
Je to však trošku inak ako sa na prvý pohľad zdá. Nemecké spoločnosti poskytujúce verejné služby nevyplácajú peniaze priamo na účty spotrebiteľov, keď dôjde k spomínanému fenoménu. Spotrebitelia dostanú za dané obdobie znížené poplatky za energie. Niečo také by nebolo zlé ani v našich končinách, čo povieš?
Pri výrobe čistej a obnoviteľnej energie je čo zlepšovať
Problémom je, že Slovensko ešte stále nie je v oblasti čistej a obnoviteľnej energie na tom tak ako Nemecko. Tradičné elektrárne (jadrové či fosílne) sú navrhnuté tak, aby vyrobená energia zodpovedala dopytu. Technológie obnoviteľnej energie však doposiaľ neboli vyvinuté tak, aby vyrábali energiu podľa dopytu. A keďže technológia skladovania zaostáva za efektivitou obnoviteľných zdrojov energie, je pravdepodobné, že sa situácia týkajúca sa speňažovania spotrebiteľov bude opakovať.
Teraz čítajú

Obrovský míľnik pre kryptomeny. Coinbase oficiálne vstúpil na burzu, bitcoinu pomôže do rekordných výšin

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Rusko schválilo bizarný zákon. Všetky zariadenia musia mať predinštalovaný štátny softvér, Apple si to vysvetlil po svojom

Česko bičuje zlyhanie webu na sčítanie obyvateľstva, nefunguje už niekoľko hodín

Na TikToku je už druhé ruské ministerstvo, prvému úvod veľmi nevyšiel
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
