Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nemecko investovalo počas posledných desaťročí do obnoviteľnej energie viac ako 165 miliárd eur. Keďže je táto forma výroby nekonzistentná a skladovacie možnosti sú obmedzené, ľudia dostali za využitie tejto energie zaplatené.

Tento fenomén nastal práve v období vianočných sviatkov, keď bola väčšina továrni zatvorená. Niekedy k nemu dochádza aj počas víkendov, dlhých veterných alebo nadmerne slnečných dní. Elektrárne v krajine teda čerpajú viac elektrickej energie než spotrebitelia skutočne potrebujú. Keďže sú továrne ako najväčší spotrebitelia zavreté, energie vyrobenej čistým spôsobom je jednoducho prebytok.

Výroba čistej energie je nevyspytateľná

Ako bolo spomenuté, výroba čistej energie je často nekonzistentná vďaka samotnému počasiu, čo môže viesť k nadbytku elektrickej energie. Ukladanie je taktiež niekedy zložité, nakoľko technológia akumulátorov ešte nie je dostatočne pokročilá, aby dokázala plne zareagovať na tieto výkyvy. Túto energiu teda treba dodať do rozvodnej siete, a tak ľudia za ňu dostávajú zaplatené.

Spotrebitelia dostávajú za energiu zaplatené inak ako si myslíme

Je to však trošku inak ako sa na prvý pohľad zdá. Nemecké spoločnosti poskytujúce verejné služby nevyplácajú peniaze priamo na účty spotrebiteľov, keď dôjde k spomínanému fenoménu. Spotrebitelia dostanú za dané obdobie znížené poplatky za energie. Niečo také by nebolo zlé ani v našich končinách, čo povieš?

Pri výrobe čistej a obnoviteľnej energie je čo zlepšovať

Problémom je, že Slovensko ešte stále nie je v oblasti čistej a obnoviteľnej energie na tom tak ako Nemecko. Tradičné elektrárne (jadrové či fosílne) sú navrhnuté tak, aby vyrobená energia zodpovedala dopytu. Technológie obnoviteľnej energie však doposiaľ neboli vyvinuté tak, aby vyrábali energiu podľa dopytu. A keďže technológia skladovania zaostáva za efektivitou obnoviteľných zdrojov energie, je pravdepodobné, že sa situácia týkajúca sa speňažovania spotrebiteľov bude opakovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú